Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

W 2024 roku odbędą się trzecie nabory wniosków w programach Interreg Region Morza Bałtyckiego, Interreg Europa Środkowa, Interreg Europa. Pojawiają się nowe możliwości współpracy z partnerami zagranicznymi – planowane są nowe typy projektów transnarodowych, zwiększyła się liczba państw, z którymi można realizować projekty międzyregionalne.

Zapraszamy podmioty z całej Polski do udziału w spotkaniach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych, w trakcie których będą omawiane programy i nabory wniosków. To niemal ostatni dzwonek na zaangażowanie się w międzynarodowe projekty - wyczerpują się już środki na lata 2021-2027.

 

Harmonogram spotkań w marcu i kwietniu 2024 roku

Spotkania, na które trwa rejestracja:

 

Planowane spotkania:

  • 27 marca online, org. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • 4 kwietnia online, org. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
  • 5 kwietnia online, org. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
  • 10 kwietnia Warszawa, ogólnopolskie spotkanie na temat naboru wniosków w Interreg Europa 2021-2027 i konsultacje ze Wspólnym Sekretariatem, org. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  • 17 kwietnia online, org. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
  • 18 kwietnia online, org. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

cbss

Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB/CBSS) opublikował informację o rozpoczęciu naboru wniosków w ramach Instrumentu Wspierania Projektów na rok 2024 (Project Support Facility, PSF, https://cbss.org/psf/psf-2024/  ), otwartego dla spełniających warunki konkursu podmiotów z Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwecji. W realizację projektu muszą być zaangażowani partnerzy z co najmniej trzech ww. państw, a grant dla projektu może wynieść maksymalnie 65 tys. EUR (szczegóły w dokumentacji na stronie). Wnioski można składać do 31 marca 2024 r., zgodnie ze wskazówkami i informacjami umieszczonymi na stronie naboru PSF 2024 Call. Przewidziany jest tylko jeden nabór, kwota do rozdysponowania to ok. 300 tys. EUR.

PSF został utworzony przez państwa członkowskie RPMB w 2012 r. w celu współfinansowania projektów rozwijających i wzmacniających współpracę w regionie Morza Bałtyckiego. Polska przekazuje corocznie składkę na realizację projektów w ramach Instrumentu Wspierania Projektów.  

 

Edycja PSF 2024

Projekty w 2024 mają koncentrować się na wzmacnianiu odporności, bezpieczeństwa, współpracy i zaufania w regionie Morza Bałtyckiego. W szczególności zachęca się do składania innowacyjnych projektów, które sprzyjają zrozumieniu, współpracy i budowaniu wzajemnego zaufania na rzecz bardziej odpornych społeczeństw. Zgłaszane projekty powinny odnosić się do jednego z trzech długoterminowych priorytetów RPMB. Wskazano także konkretne obszary tematyczne w ramach priorytetu „Safe and Secure Region” (Bezpieczny i stabilny region).

Priorytety tematyczne PSF 2024:

  1. „Safe and Secure Region” (Bezpieczny i stabilny region), gdzie szczególnie wskazano na następujące trzy obszary tematyczne:
  • Civil Security (Bezpieczeństwo cywilne)  
  • Child protection, justice and assistance (Ochrona, sprawiedliwość i wsparcie dla dzieci)
  • Anti-trafficking (Przeciwdziałanie handlowi ludźmi).   
  1. „Regional identity” (Tożsamość regionalna)
  2. „Sustainable and Prosperous Region” (Zrównoważony i dobrze prosperujacy region)

W przypadku pytań dot. PSF 2024 uprzejmie prosimy o bezpośredni kontakt z sekretariatem RPMB, gdzie za nabór odpowiada Pani Katerina Popova, CBSS Project Support Facility Coordinator, +46 73 801 55 20, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do 10 listopada 2023 r. można składać wnioski w naborze b-solutions prowadzonym przez Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych. Unijna inicjatywa b-solutions służy poszukiwaniu rozwiązań dla przypadków, kiedy współpraca transgraniczna jest utrudniona przez bariery prawne lub administracyjne.

Nabór jest skierowany do instytucji publicznych i struktur transgranicznych, które posiadają osobowość prawną. Dotyczy on barier na lądowych i morskich granicach wewnętrznych Unii Europejskiej.

Beneficjent, którego wniosek zostanie zaakceptowany w konkursie, otrzyma pomoc eksperta prawnego. Ekspert szczegółowo zdefiniuje barierę zgłoszoną przez beneficjenta oraz zaproponuje możliwe jej rozwiązanie. Następnie przedstawi wyniki analizy w raporcie.

Nabór dotyczy barier prawno-administracyjnych, które powstały na skutek:

  • braku spójności ustawodawstwa obowiązującego po różnych stronach granicy,
  • niespójności, braku lub nakładania się różnych procedur administracyjnych,
  • sytuacji, kiedy obowiązujące prawo europejskie, krajowe, lokalne lub procedury administracyjne nie uwzględniają specyfiki interakcji transgranicznych.

Wnioski składa się za pomocą formularza on-line znajdującego się na stronie B-SOLUTIONS. Formularz można wypełnić w języku polskim. Na stronie znajdują się także wytyczne naboru. Wnioski są na bieżąco weryfikowane i przekazywane do realizacji.

Wyniki analiz przypadków zebranych w poprzednich naborach można zobaczyć w kompendiach udostępnionych na stronie B-SOLUTIONS, w zakładce Library. Znajdują się tam m.in. opisy barier i propozycje ich rozwiązań z polskich granic:

Kompendium za lata 2020-2021

  • Zatrudnianie pracowników polskiego urzędu marszałkowskiego w czeskiej instytucji
  • Możliwości poprawy transgranicznego świadczenia opieki zdrowotnej i usług powiązanych na pograniczu polsko-litewskim

Kompendium za lata 2018-2019

  • Przeszkody prawne w zakładaniu i finansowaniu ponadnarodowego inkubatora przedsiębiorczości na pograniczu polsko-litewskim
  • Obowiązujące przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych jako problem mieszkańców pogranicza polsko-litewskiego pracujących jednocześnie po obu stronach granicy
  • Budowa mostu na trójstyku granicy polsko-niemiecko-czeskiej w Euroregionie Nysa
  • Budowa transgranicznej sieci wodociągowej na pograniczu polsko-litewskim
  • Uproszczenie współpracy transgranicznej w zarządzaniu kryzysowym na pograniczu polsko-litewskim 

Termin i miejsce konferencji:

Katowice, ulica Dobrowolskiego 1 (Muzeum Śląskie)
21.11.2023, godz. 8:30 - 15:30

 

plakat konferencji - 21 listopada 2023 - Katowice

Dlaczego warto wziąć udział?

Spotkanie w Katowicach to doskonała okazja, żeby u źródła dowiedzieć się, jakie korzyści międzynarodowa współpraca przynosi polskim regionom, miastom, mniejszym gminom, organizacjom pozarządowym, uniwersytetom i przedsiębiorcom. 

W niezwykłym gmachu Muzeum Śląskiego beneficjenci opowiedzą o swoich doświadczeniach i konkretnych efektach projektów INTERREG Europa, Region Morza Bałtyckiego i Europa Środkowa.

Eksperci ze Wspólnych Sekretariatów i Krajowych Punktów Kontaktowych podpowiedzą, jak przygotować się do naborów zaplanowanych na 2024 r. 

Konferencja stworzy także przestrzeń do indywidualnych rozmów i nawiązywania nowych kontaktów. 

Zachęcamy do rejestracji!

Program spotkania (PDF 239 KB)

 

21 listopada br. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizuje w Katowicach konferencję pod nazwą „Lokalne wyzwania, międzynarodowe rozwiązania. Programy INTERREG zapraszają do współpracy”.

Spotkanie ma na celu promocję programów Interreg w związku ze zbliżającymi się naborami w roku 2024 oraz umożliwienie networkingu i wymiany doświadczeń partnerów z całej Polski.

Podczas spotkania planowane są m.in.:

  • •  sesja wprowadzająca - dlaczego współpraca międzynarodowa jest ważna i jakie korzyści przynosi?
  • •  sesje tematyczne o nowatorskich projektach w obszarach innowacji i ochrony środowiska
  • •  sesja informacyjna na temat przygotowywania projektów

Więcej informacji o konferencji.

21.11.2023 konferencja

W tegorocznej edycji konkursu na najbardziej innowacyjny europejski projekt aplikanci złożyli rekordową liczbę wniosków, aż 228! Spośród nich jury wybrało 30 najlepszych w 6 kategoriach. Wśród finalistów są projekty Interreg z udziałem polskich beneficjentów.

Kolaż zdjęć finalistów konkursu

Projekty Interreg z udziałem polskich beneficjentów, które zostały finalistami to:

  1. Niewidzialne dziedzictwo: wymiana i wdrażanie dobrych praktyk w dostępie osób niewidomych do zasobów kultury i ich udziale w życiu kulturalnym – projekt dofinansowany z Programu współpracy transgranicznej Polska – (Białoruś) – Ukraina został finalistą w kategorii Europa społeczna i inkluzywna. Partnerami projektu są Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Przykarpacki Uniwersytet Państwowy im. Wasyla Stefanyka.

    Dzięki działaniom projektowym osoby niewidome i słabowidzące miały okazję poznać najważniejsze zabytki i eksponaty muzealne Lublina i Ivano-Frankivska. Było to możliwe poprzez wykorzystanie modeli 3-D, grafik dotykowych i audiodeskrypcji. Niewidomi i słabowidzący uczestnicy projektu mogli skorzystać ze specjalnych warsztatów przygotowujących ich do odbioru dzieł sztuki. Ponadto zwiedzili oba miasta pod opieką przewodników miejskich przygotowanych w ramach projektu do oprowadzania osób z dysfunkcjami wzroku.

  2. Greening the creative industries: improving policy practices for the European Audiovisual industry (akronim Green Screen) – projekt dofinansowany z programu Interreg Europa, został wybrany w kategorii Zielona Europa. Polskim partnerem projektu jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

    Zadaniem projektu było dzielenie się dobrymi praktykami i zachęcanie świata filmu do zrównoważonej produkcji. Partnerzy przygotowali dwa pilotaże:
    1. Londyński projekt Grid dostarcza odnawialną energię do produkcji.
    2. Eureka to elektroniczne narzędzie, które pomaga europejskiemu przemysłowi lepiej zrozumieć i ocenić wpływ produkcji filmowej na środowisko.

  3. Innovative management solutions for minimizing emissions of hazardous substances from urban areas (akronim NonHazCity) – projekt dofinansowany z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego został także wybrany w kategorii Zielona Europa. Polskimi partnerami przedsięwzięcia są: miasto Gdańsk, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.

    Tylko 38% wód powierzchniowych w Unii Europejskiej nie jest zanieczyszczona chemikaliami. Połowa substancji zanieczyszczających środowisko pochodzi z miast. Dlatego partnerzy projektu przygotowali kompleksowy pakiet miejskiej detoksykacji. Są w nim skrojone na miarę rozwiązania, takie jak plany działań chemicznych dla miast, materiały informacyjne dla przedsiębiorców i szkolenia dla mieszkańców na temat tego, jak oczyścić swoje domy.

Projekty konkurowały w sześciu kategoriach:

  1. Konkurencyjna i inteligentna Europa
  2. Zielona Europa
  3. Europa połączona
  4. Europa społeczna i inkluzywna
  5. Europa bliżej obywateli
  6. TEMAT ROKU: Europejski Rok Umiejętności 2023

W każdej kategorii jury wybrało pięciu finalistów, którzy następnie zaprezentują swoje projekty na żywo przed publicznością i jury podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli. Prezentacja odbędzie się 11 października br.

Publiczność będzie również miała okazję wybrać swój ulubiony projekt. Publiczne głosowanie rozpocznie się 14 września br. Głos będzie można oddać na platformie online konkursu.

Wszyscy zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystości, która odbędzie się 16 listopada w Ostrawie, w Czechach. Nagrodą dla nich będzie lokalna kampania komunikacyjna, dzięki której będą mogli promować swoje działania projektowe w regionie.

Gratulujemy wszystkim finalistom! Trzymamy kciuki za naszych, a Państwa serdecznie zapraszamy do głosowania na swój ulubiony projekt.

***

Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską i odbywa się corocznie od 2008 roku.

Więcej informacji o wybranych projektach można znaleźć na stronie konkursu i stronie Komisji.

Zapraszamy na 15te Bałtyckie Forum Turystyczne organizowane przez Koordynatorów Obszaru Tematycznego Turystyka w Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Partnerem Forum jest Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB).

 

Najważniejsze spotkanie dla turystycznych interesariuszy związanych ze współpracą bałtycką odbędzie się w tym roku w Tallinie w Estonii w dniu 11 października. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, jako koordynator Obszaru i współorganizator wydarzenia z Regionem Oulu w Finlandii, zaprasza do udziału w całodniowym, bezpłatnym wydarzeniu pełnym inspirujących wykładów, warsztatów i okazji do networkingu. Zapraszamy przedstawicieli miast i regionów, lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych, reprezentantów uczelni, podmioty wdrażające projekty Interreg związane z turystyką, NGOs i oraz przedstawicieli MŚP działających w obszarze turystyki.

 

W tym roku Forum odbywa się pod hasłem „W kierunku zielonej i zrównoważonej turystyki w Regionie Morza Bałtyckiego".

 

Wszelkie informacje nt. programu spotkania, miejsca wydarzenia oraz link do rejestracji znajdują się tutaj: Baltic Sea Tourism Forum 2023.

Ważne: Forum odbywa się w całości w jęz. angielskim. Udział w Forum jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja, która zostanie potwierdzona przez organizatorów, ilość miejsc ograniczona. Uczestnicy sami organizują swoją podróż i zakwaterowanie w Tallinie.

 

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z Koordynatorem OT Turystyka w SUE RMB - p. Magdą Leszczyna-Rzucidło; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 0048 730 800 832.

28 czerwca (godz. 11:30-12:15) Stowarzyszenie Europejskich Regionów Przygranicznych (AEBR) organizuje internetową sesję informacyjną poświęconą inicjatywie b-solutions skierowanej do regionów przygranicznych.

Będzie to okazja do zapoznania się z projektem b-solutions, który umożliwił znalezienie rozwiązań dla ponad 140 przypadków przeszkód prawnych i administracyjnych wzdłuż granic Unii Europejskiej.
Opis pierwszych 90 przypadków jest dostępny w bibliotece online.

Aby wspierać współpracę transgraniczną, b-solutions zajmuje się trudnościami napotykanymi w regionach przygranicznych w różnych obszarach tematycznych, np.:

  • współpraca instytucjonalna,
  • usługi publiczne,
  • rynek pracy,
  • edukacja,
  • Europejski Zielony Ład.

Napotykane trudności to przeszkody natury prawnej lub administracyjnej, które ograniczają współpracę transgraniczną. Te przeszkody mogą wpływać na wiele aspektów życia w regionach przygranicznych, takich jak: praca i dojazdy do niej, zarządzanie wspólnymi zasobami i obszarami chronionymi, wizyty u lekarza po drugiej stronie granicy.

Ze wsparcia b-solutions mogą korzystać:

  • instytucje publiczne (gminy, regiony, uniwersytety, szpitale,
  • oraz struktury transgraniczne, takie jak: euroregiony i europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej,

które napotykają takie trudności na swoim terytorium.

Wsparcia w ramach inicjatywy b-solutions udzielają eksperci prawni odpowiedzialni za analizę przeszkody i zaproponowanie rozwiązań w studium przypadku. Uczestnictwo w tym procesie pomaga również podnosić świadomość współpracy transgranicznej wśród decydentów na wszystkich szczeblach.

Wnioski są na bieżąco weryfikowane i przekazywane do realizacji.

Można je składać za pomocą prostego formularza internetowego w dowolnym języku europejskim.

Termin składania wniosków upływa 10 listopada 2023 roku.

Aby zarejestrować się na sesję informacyjną w środę 28 czerwca (godz. 11:30-12:15), kliknij tutaj.

Więcej informacji o naborze i link do złożenia wniosku znajduje się na stronie internetowej inicjatywy b-solutions.

Podkategorie

Back to top