Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

regiostars banner2025

 

11 lutego 2025 roku Komisja Europejska ogłosiła konkurs Regiostars Awards dla najlepszych projektów polityki spójności w Unii Europejskiej. Konkurencja jest otwarta do 20 maja 2025 roku. Jeśli chcesz, aby Twój projekt został zauważony i doceniony, zapoznaj się z zasadami i złóż aplikację.

Beneficjenci projektów polityki spójności, w tym projektów Interreg, mogą ubiegać się o nagrody w jednej z pięciu kategorii tematycznych:

  1. „Europa konkurencyjna i inteligentna”
  2. „Zielona Europa”
  3. „Połączona Europa”
  4. „Europa społeczna i integracyjna”
  5. „Europa bliżej obywateli”.

Konkurs jest skierowany do projektów zakończonych, które rozpoczęły się najwcześniej 1 stycznia 2014 roku.

Jak złożyć wniosek?

Projekt należy zgłosić na formularzu online. Wcześniej jednak zgłoś chęć udziału w konkursie we Wspólnym Sekretariacie danego programu Interreg, z którego Twój projekt był współfinansowany. Ta konsultacja jest potrzebna, gdyż do wniosku aplikacyjnego będziesz musiał/a dołączyć list polecający podpisany przez instytucję zarządzającą. Ponadto z danego programu Interreg można zgłosić maksymalnie pięć projektów.

Co dalej?

Wnioski oceni jury konkursu. Następnie jury wybierze zwycięzców pięciu kategorii w drugiej fazie selekcji, zorganizowanej jako część EURegionsWeek w Brukseli, w październiku br. Ponadto publiczność wybierze własnego zwycięzcę spośród 25 finalistów podczas głosowania online. Wszyscy zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej ceremonii Regiostars, która wieńczy EURegionsWeek. Laureaci jako nagrodę otrzymają mini-kampanię promocyjną swojego projektu.

Więcej szczegółowych informacji, w tym Przewodnik dla kandydatów, Często zadawane pytania, szablon wniosku oraz link do formularza online, znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.

Uprzejmie informujemy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), pełniący rolę Krajowego Punktu Kontaktowego programu LIFE, 26 lutego br. organizuje w formule online konferencję Finansowanie ochrony środowiska z Programów UE.

Podczas spotkania ofertę programów w obszarze środowiska przedstawią Krajowe Punkty Kontaktowe programów:

  • LIFE,
  • HORYZONT EUROPA,
  • Fundusz Innowacyjny,
  • Interreg Europa, Interreg Europa Środkowa, Interreg Region Morza Bałtyckiego,
  • URBACT,
  • Instrumenty Finansowe InvestUE na rzecz ochrony środowiska.

Program konferencji i link do rejestracji są dostępne na stronie NFOŚiGW:  

https://www.gov.pl/web/nfosigw/konferencja-on-line-finansowanie-ochrony-srodowiska-z-programow-ue-26022025-r--uruchamiamy-rejestracje

Interreg B

Nowa publikacja Interreg BSR pokazuje, że istnieją duże różnice w udziale regionów wiejskich w europejskich programach wspópracy terytorialnej:

• W latach 2014–2020 zarówno w transnarodowych programach Interreg, jak i Interreg Europa udział partnerów z obszarów wiejskich był niemal proporcjonalny do udziału ludności,
• Inwestycje w innowacje międzyregionalne (I3) wykazują niski udział obszarów wiejskich,
• Udział obszarów wiejskich w inicjatywie Horyzont 2020 był marginalny.

Analiza pokazuje również, że istnieje pole do lepszego zaangażowania regionów słabszych gospodarczo w progrmach transnorodowych Interreg:

  • W wielu programach udział regionów słabszych gospodarczo był stosunkowo niski w porównaniu do udziału ludności. Dotyczyło to w szczególności okresu finansowania 2007–2013. Ich udział zmieniał się w szczególności w szeregu programów Interreg z jednego okresu finansowania na drugi. Niektóre programy wykazały zrównoważone zaangażowanie regionów słabszych gospodarczo, a tym samym pokazały, że jest to możliwe.

Programy transnarodowe Interreg mają warunki wstępne i potencjał aktywnego angażowania regionów wiejskich i gospodarczo słabszych. Skupienie możliwości współpracy na obszarach transnarodowych może pomóc strukturalnie słabszym regionom stać się bardziej zaangażowanymi. Ta cecha współpracy transnarodowej jest wyjątkową zaletą — i zasługuje na jeszcze większe podkreślenie i wykorzystanie w przyszłości.

Termin: wtorek 11 marca 2025 godz: 10.30 – 12.30. Wydarzenie to jest organizowane przez Interreg BSR i współorganizowane przez Interact.

Rejestracja: tutaj

Do pobrania: publikacja (EN)

27 czerwca 2024 roku, w godz. 10.00-11.00, odbędzie się webinar na temat transgranicznego transportu publicznego.

Debata będzie poświęcona następującym pytaniom i zagadnieniom:       

  • W jaki sposób sektor publiczny może tworzyć niezawodny i wydajny transgraniczny transport publiczny, np. transgraniczne linie autobusowe czy tramwajowe?      
  • Strategie zachęcania osób dojeżdżających do pracy za granicę do wybierania transportu publicznego zamiast pojazdów prywatnych.      
  • Dotychczasowe doświadczenia i nowe pomysły na poprawę usług transportu transgranicznego w Unii Europejskiej.

Udział w webinarze wymaga wcześniejszej rejestracji Webinar będzie nagrany i udostępniony w internecie.

Organizatorem webinaru jest Border Focal Point Network - moderowana przez Komisję Europejską unijna sieć ekspertów. Stworzenie tej sieci to jedno z działań zaproponowanych w komunikacie Komisji „Zwiększanie wzrostu gospodarczego i spójności w regionach przygranicznych UE” z września 2017 r.

Nagrania z poprzednich spotkań, prowadzonych od lutego 2021 r., są dostępne na stronie Breakfast Debate #1: Public service cooperation during the COVID-19 pandemic - YouTube.

URBACT IV logo

W ramach naboru, który trwa od 15 kwietnia do 30 czerwca 2024 r., program URBACT poszukuje istniejących lokalnych praktyk, wpływających pozytywnie na rozwój miast, które są zintegrowane, istotne dla Unii Europejskiej i możliwe do zastosowania w innych miastach europejskich.

Grafika

Zaproszenie do składania wniosków w ramach tego naboru jest otwarte dla miast z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, państw partnerskich (Norwegia, Szwajcaria), miast z krajów korzystających z Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej do UE (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia), a także z Ukrainy i Mołdawii. Celem tego zaproszenia jest wyeksponowanie w całej Europie wpływowych praktyk lokalnych w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich oraz zaoferowanie inspiracji i możliwości transferu do innych miast europejskich.

Nagrodzone Miasta Dobrych Praktyk URBACT skorzystają z różnorodnych działań rozpowszechniających i promocyjnych, a jednym z najważniejszych wydarzeń będzie Festiwal Miejski URBACT, który odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia 2025 r. we Wrocławiu. Począwszy od 2025 r. wybrane miasta będą miały również możliwość kierowania siecią transferu URBACT z wykorzystaniem środków i zasobów programowych.

Zaproszenie do składania wniosków zawiera szczegółowe informacje dotyczące kwalifikowalności oraz procedury naboru. Sekretariat URBACT i krajowe punkty URBACT organizują serię spotkań informacyjnych on-line i stacjonarnych w całej Europie, aby dzielić się informacjami na temat zaproszenia do składania wniosków i odpowiadać na pytania miast europejskich.

Więcej informacji na temat zaproszenia do składania wniosków można znaleźć na stronie internetowej programu URBACT, a jego podsumowanie znajduje się załączonej infografice (PDF 1 MB). Zachęcamy polskie miasta do aplikowania!

Sesja informacyjna dla polskich miast

Sesja informacyjna dla polskich miast odbędzie się w formule online dnia 3 czerwca 2024 r. w godzinach od 11:00 do 13:00. Podczas spotkania informacyjnego, Krajowy Punkt URBACT przedstawi szczegóły naboru i skupi się na korzyściach wynikających z naboru oraz z ze znakiem jakości Dobrej Praktyki URBACT. Miasta wyróżnione znakiem dobrej praktyki skorzystają z wielu możliwości, w tym zaprezentowania swoich praktyk podczas najbliższego Festiwalu Miejskiego URBACT (URBACT City Festival), który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 8-10 kwietnia 2025 r. 

Agenda spotkania.

Zapraszamy do rejestracji na sesję informacyjną poprzez formularz.

 

Komisja Europejska (DG REGIO) rozpoczęła badanie wspierające śródokresową ocenę Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w perspektywie 2021-2027. W ramach badania specjalna ankieta zbiera opinie odpowiednich zainteresowanych stron, głównie: Członków Komitetów Monitorujących, Instytucji Zarządzających, Instytucji Wdrażających i Instytucji Koordynujących.

Biorąc pod uwagę znaczenie oceny śródokresowej dla przyszłości polityki spójności, zachęcamy do wzięcia udziału w wypełnieniu ankiety.

Ankietę można wypełnić w dowolnym języku UE i jest ona dostępna pod tym linkiem: 

https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Mid-Term-ERDF-CF-JTF_21-27.

Ankieta będzie dostępna do wypełnienia do piątku, 3 maja 2024.

baner www

Planujesz wydarzenie z tej okazji? Piknik, debatę, koncert, szkolenie, wystawę? Dodaj je na mapie wydarzeń i świętuj razem z nami.

Już 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Zrealizowaliśmy razem wiele marzeń i planów. Naprawdę wiele się zmieniło.

Z okazji tej rocznicy w całej Polsce i poza granicami przez cały rok odbędzie się wiele atrakcji. Spotkania, festyny, wystawy, konkursy, zawody sportowe, warsztaty, przedstawienia szkolne, konferencje, majówki europejskie i dni otwarte w projektach, które powstały dzięki naszej obecności w UE.

Stwórzmy wspólną mapę atrakcji

Mapa atrakcji znajdzie się na stronie www.20lat.eu, obejmie wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbywające się 10-11 maja, a także wszystkie pozostałe wydarzenia związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

Kto może zorganizować i zgłosić wydarzenie?

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą włączyć się w obchody: instytucje, władze samorządowe, firmy, uczniów, studentów, szkoły, przedszkola, kluby sportowe, koła zainteresowań, organizacje pozarządowe, beneficjentów środków unijnych, obywatelki i obywateli.

Co zyskujesz?

Dołączając do obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej zyskujesz:

  • promocję Twojego wydarzenia na stronie www.20lat.eu, która będzie miała duże zasięgi w sieci
  • możliwość znalezienia Twojego wydarzenia w specjalnej wyszukiwarce na stronie
  • obecność wydarzeń w mediach, a dla wybranych, najciekawszych atrakcji planujemy profesjonalną promocję w telewizji, internecie i w radiu.

Jak zgłosić wydarzenie?

Wypełnij jeden z formularzy zamieszczonych na tej stronie w zakładce „Zgłoś wydarzenie”:

Wydarzenia będą zamieszczane na mapie po weryfikacji. Atrakcje z każdego zakątka Polski będzie można łatwo znaleźć dzięki wyszukiwarce.

Za nami 20 lat, przed nami wiele więcej.

Jeśli skończyłeś/aś 18 lat, a nie przekroczyłeś/aś 30 lat i chcesz współtworzyć spójną i zintegrowaną Europę, dołącz do Programu Ambasadorów! Jest to nowa inicjatywa Sieci Granicznych Punktów Kontaktowych i Youth4Cooperative. Wnioski można składać do 29 marca br.

Sieć Granicznych Punktów Kontaktowych zrzesza ekspertów w kwestiach transgranicznych z całej Europy. Program Ambasadorów ma służyć wychowywaniu pokolenia świadomych, zaangażowanych i pełnych pasji młodych Europejczyków.

Dołączając do Programu, ambasadorzy i ambasadorki będą mieli okazję przedstawiać swoją opinię na tematy kluczowe dla współpracy transgranicznej i przyczyniać się do realizacji wspólnych, europejskich celów. Jako ambasador/ka będziesz mógł/a nawiązywać kontakty z młodzieżą, profesjonalistami i liderami z różnych europejskich regionów przygranicznych, a także przedstawicielami instytucji europejskich. To praktyczne doświadczenie pozwoli doskonalić takie umiejętności jak, przywództwo, komunikacja, zarządzanie projektami i rozwiązywanie problemów.

Kto może aplikować

Program Ambasadorów jest skierowany do osób w wieku od 18 do 30 lat, które mieszkają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w Islandii, Liechtenstein, Norwegii i Szwajcarii. Zgłaszające się osoby powinny biegle posługiwać się językiem angielskim (inny język UE będzie dodatkowym atutem) oraz interesować się współpracą transgraniczną.

Jak aplikować

Wnioskodawcy składają list motywacyjny oraz nagranie wideo, które powinno trwać nie dłużej niż 3 minuty. W nagraniu opisują swoje transgraniczne doświadczenia i problem, który zaobserwowali i chcieliby rozwiązać. Wnioski można składać do 29 marca br.

Szczegółowe informacje i formularz aplikacyjny są dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Podkategorie

Back to top