Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej Wojeówdztwa Podkarpackiego

stopka WP

UE header

Punkt kontaktowy EWT

EWT - prawo i dokumenty

 

pobrane

PODKARPACKIE Kolor

2 180323cpe4 180323ce5 180323bsr6 180323ie7 180323pbu8 180323pife

13 180323 karpa

W dniach 7-9 października br. odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2022 (DOFE).

Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń, udziału w ciekawych szkoleniach i webinariach oraz do zwiedzania miejsc współfinansowanych z funduszy unijnych, które często nie są dostępne na co dzień. Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2022 odbędą się w formie hybrydowej (stacjonarnie oraz online) w całej Polsce.

Rejestracja na wydarzenie potrwa do 31 sierpnia br.

 Aby podzielić się efektami zrealizowanych projektów, beneficjenci mogą zaproponować wydarzenie stacjonarne lub online, którego zgłoszenie odbywa się poprzez odpowiedni formularz dostępny na stronie DOFE. Podczas tegorocznej edycji, beneficjenci mogą założyć konto i korzystać z panelu beneficjenta, w którym znajdą m.in. informacje o tym, jak prawidłowo/atrakcyjnie opisać wydarzenie, logotypy, a także informacje o konkursie „Pokaż swój projekt”. Aby założyć konto należy kliknąć w górnej sekcji strony „Strefa organizatora”. Po kliknięciu pojawi się okno logowania, następnie należy kliknąć „Załóż konto”.

W ramach akcji dni otwartych został również uruchomiony konkurs dla beneficjentów programów - „Pokaż swój projekt” oraz dla społeczeństwa - „Bliżej niż myślisz”.

 1. Zgłoszenia do konkursu „Pokaż swój projekt” są przyjmowane do 7 września br. Na stronie DOFE należy wypełnić formularz i dołączyć krótki, amatorski film, w którym beneficjent zaprezentuje swój projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.
 2. Zgłoszenia do konkursu „Bliżej niż myślisz” są przyjmowane do 31 sierpnia br. W tym przypadku również należy na stronie DOFE wypełnić formularz i dołączyć amatorski film, w którym uczestnik pokaże w jaki sposób korzysta z Funduszy Europejskich. Są dwie kategorie wiekowe w tej konkurencji:

I kategoria – młodzież od 14 do 17 roku życia

II kategoria – osoby dorosłe, które najpóźniej w dniu przesłania filmu ukończyły 18 lat.

Dla zwycięzców są przewidziane atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Po kilku latach spotkań on-line tegoroczne Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego odbędzie się w dniach 28-29 września br. w fińskim mieście Lappeenranta.

Miasto-gospodarz tegorocznego Forum zdobyło w 2021 roku nagrodę dla małych miast za eko-osiągnięcia - Europejskiego Zielonego Liścia 2021 przyznawanego prez Komisję Europejską.

Forum jest świetną okazją do nawiązania kontaktów, dzielenia się doświadczeniami oraz zaprezentowania swoich odkryć i rozwiązań.

Tematy, które będą poruszane podczas tegorocznego Forum to między innymi:
- nowe plany i wizje dla mórz, oceanów i wód,
- nowe wyzwania dla bezpieczeństwa społecznego,
- wkład EUSBSR w angażowanie miast i regionów,
- innowacje na rzecz cyfrowej i ekologicznej transformacji oraz zrównoważonego rozwoju.

Zachęcamy do rejestracji

2204 EUSBSR AnnualForum banneri 1157x421px

 

Militarna agresja Rosji przeciwko Ukrainie ma poważne konsekwencje dla programów Interreg na lata 2021-2027. Komisja Europejska (KE) na początku marca br. zawiesiła współpracę z Rosją i Białorusią w ramach programów.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przyjętą na szczeblu rządowym: 

 1. Rezygnuje się ze współpracy z Rosją i Białorusią w programach Interreg 2021-2027;
 2. MFiPR skupia się na możliwie szybkim uruchomieniu programu dwustronnej współpracy transgranicznej Polska-Ukraina 2021-2027 z wkładem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w takiej samej wysokości, co pierwotnie planowany dla programu Polska-Białoruś-Ukraina 2021-2027;
 3. Wkład EFRR w wysokości 43,24 mln euro do programu z Rosją przekierowany zostanie na inne programy Interreg: 
  1. Litwa-Polska - 30 mln euro,
  2. Południowy Bałtyk - 10 mln euro,
  3. Polska-Słowacja - 3,24 mln euro.

Zmiany w zakresie budżetów Litwa-Polska i Południowy Bałtyk konsultowano z przedstawicielami województw przygranicznych planowanego uprzednio programu z Obwodem Kaliningradzkim w Rosji: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

Jednocześnie alokacja na 2022 r. dla programu Polska-Ukraina zwiększy się o prawie 70% pierwotnie planowanej kwoty na ten rok, co stanowi dodatkowe blisko 10 mln euro. Zmiana jest konsekwencją decyzji Komisji Europejskiej o przesunięciu środków finansowania zewnętrznej współpracy UE z Rosją i Białorusią: tzw. Instrumentu Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej z 2022 r. do programów Interreg z Ukrainą i Republiką Mołdawii.

border solutions

B-solutions 2.0 promuje trwałe rozwiązania dotyczące barier prawnych i administracyjnych, które utrudniają współpracę transgraniczną w Unii Europejskiej. Tę inicjatywę wdraża Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych przy wsparciu Komisji Europejskiej.

B-solutions 2.0 dotyczy współpracy regionów przygranicznych wzdłuż wewnętrznych granic lądowych i morskich UE oraz wzdłuż granic UE z krajami EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria) i IPA (Turcja, Albania, Montenegro, Serbia, Republika Macedonii, Bośnia-Hercegowina).

 

Otwarty w kwietniu br. nabór potrwa do 21 października 2022 r. Dodatkowy wybór projektów jest planowany na 30 czerwca br. Wnioski mogą złożyć podmioty publiczne i struktury transgraniczne, które chcą skorzystać ze wsparcia ekspertów w zakresie definiowania barier i wypracowania potencjalnych rozwiązań dla tych ograniczeń.

 

Szczegółowe informacje o naborze są dostępne na stronie b-solutions.

 

W latach 2018–2021 ogłoszono cztery nabory wniosków w ramach b-solutions. Praktycy, decydenci i eksperci przeanalizowali 90 przypadków potencjalnych rozwiązań dla istniejących barier we współpracy transgranicznej. Dotyczyły one różnych obszarów tematycznych: usług publicznych, zielonego ładu, współpracy instytucjonalnej, rynku pracy i edukacji. Z ich opisami można się zapoznać na stronie b-solutions.

espon logo

Zapraszamy na organizowany przez ESPON warsztat on-line poświęcony infrastrukturze zrównoważonego transportu. Odbędzie się on w środę 27 kwietnia 2022 r. w godz. 13:30-17:30. Podczas spotkania omówione zostaną przede wszystkim przykłady z regionu Eurodelta (kraje Beneluksu oraz zachodnie Niemcy). Warsztat prowadzony będzie w języku angielskim.

Link do rejestracji:

https://site.evenium.net/sustainable-transport-infrastructure-strategic-eurodelta/registration

Agenda i pozostałe szczegóły znajdują się w anglojęzycznym załączniku do poniższej wiadomości z ESPON. 

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gdańsku zaprasza na bezpłatne webinarium "Programy zarządzane centralnie przez KE oraz programy EWT w perspektywie finansowej 2021-2027". Webinarium odbędzie się 29 kwietnia 2022 r. od 10:00 do 12:30 na platformie zoom.

Warunkiem uczestnictwa w webinarium jest wypełnienie do 28 kwietnia 2022 rformularza zgłoszeniowego i potwierdzenie linkiem aktywacyjnym przesłanym na adres e-mail osoby zgłaszającej się. Link do webinarium zostanie wysłany w osobnej wiadomości najpóźniej w dniu wydarzenia (29 kwietnia 2022 r.). 

Aby wziąć udział w webinarium, należy zainstalować na komputerze aplikację Zoom Client lub pobrać ją na telefon.

W przypadku osób z niepełnosprawnościami prosimy o poinformowanie organizatora o swoich potrzebach. Umożliwi to przygotowanie odpowiedniej pomocy oraz sprawną obsługę webinarium.

Webinarium adresowane jest dla wszystkich zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania w ramach programów międzynarodowych.

Podczas webinarium zostaną omówione następujące programy:

 • Region Morza Bałtyckiego, 
 • Południowy Bałtyk,  
 • Horyzont Europa,
 • EU4Health,
 • LIFE,
 • Interreg Europa Środkowa,   
 • ESPON ,
 • URBACT,
 • Interreg Europa. 

Organizator webinarium:

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gdańsku
ul. Augustyńskiego 1
80-819 Gdańsk
tel.: 58 326 81 47, 58 326 81 48, 58 326 81 52
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.