Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

IBSR LOGO Standard 2022

9 grudnia zakończył się nabór na platformy projektowe w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

W naborze mogli brać udział beneficjenci programów Interreg oraz innych programów współfinansownaych z Unii Europejskiej, np. Horyzont Europa i LIFE.

Złożono 23 wnioski projektowe

Nabór na platformy projektowe spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Platformy są głównym narzędziem, które skonsoliduje wyniki projektów z Interreg Region Morza Bałtyckiego i innych projektów współfinansowanych z UE.

Złożone propozycje na platformy projektowe łączą wyniki ponad 250 projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Ok. 90 projektów to projekty realizowane w ramach Interreg Region Morza Bałtyckiego. Kolejną największą grupą są projekty z programu Horyzont Europa. We wnioskach biorą udział również partnerzy programu Interreg Południowy Bałtyk i Interreg Środkowy Bałtyk.

Na dofinansowanie platform w pierwszym naborze przeznaczono 12,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Suma złożonych wniosków wynosi 21,5 mln EUR.

Wspólny Sekretariat zajmie się teraz oceną wniosków. Najlepsze pomysły na platformy projektowe zostaną wybrane w marcu 2025 r. podczas spotkania Komitetu Monitorującego Program.

Więcej informacji o naborze

IBSR LOGO Standard 2022

Platformy projektowe gromadzą rozwiązania i rezultaty projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które dotyczą tego samego tematu.

Platformy tworzą partnerzy projektów realizowanych w ramach programów Interreg, jak również programów Horyzont Europa, programu LIFE, projekty koordynatorów obszarów tematycznych SUERMB czy też projekty w ramach krajowych i regionalnych programów współfinansowanych z EFS+ i EFRR.

Dzięki platformom, organizacje zmagające się z różnymi wyzwaniami, otrzymują dostęp do rozwiązań w danej dziedzinie, które mogą wykorzystać w swojej pracy. W ramach platform, partnerzy powinni dotrzeć do władz publicznych i innych organizacji pomagając im w wprowadzaniu do ich działalności rozwiązań wypracowanych w projektach.

 

Nabór trwa od 26 czerwca do 9 grudnia 2024 r. i został ogłoszony w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego, ale udział w nim mogą brać również partnerzy ww. programów.

Ważna data, o której należy pamiętać – 21 października br. Do tego dnia wnioskodawca wiodący musi złożyć opis wstępnej koncepcji projektu (Project Idea Form) oraz zawnioskować o dostęp do systemu BAMOS+, za pośrednictwem którego będzie składany wniosek o dofinansowanie projektu.

  • Wniosek musi być złożony w ramach jednego z tematycznych celów szczegółowych programu. Program zachęca wnioskodawców do tworzenia platform w tematach szczególnie ważnych – szczegóły są opisane w ogłoszeniu o naborze. 
  • Partnerstwo musi składać się z co najmniej 3 organizacji.
  • Partnerem wiodącym powinien być partner projektu Interreg Region Morza Bałtyckiego lub Koodrynator Obszaru Tematycznego Strategii UE dla Morza Bałtyckiego (PAC EUSBSR).
  • Partner wiodący musi być organizacją publiczną w rozumieniu przepisów programu (rozdział C 2.1. podręcznika programu). 
  • Platforma musi promować co najmniej 2 projekty z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego oraz co najmniej 1 z innego programu. 
  • Budżet projektu nie może wynosić więcej niż 1,2 mln euro. Dofinansowanie działań partnerów z programu to 80%.
  • Projekt może trwać maksymalnie 3 lata.
  • Platforma do poszukiwania partnerów.

Ogłoszenie o naborze oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

W przypadku pytań, należy kontaktować się z Wspólnym Sekretariatem programu Interreg Region Morza Bałtyckiego lub z Krajowym Punktem Kontaktowym (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; 22 273 81 87).

IBSR LOGO Standard 2022

Podczas naboru, który zakończył się 21 czerwca 2024 roku, złożono 107 wniosków o dofinansowanie projektów.

55 wniosków złożono w ramach priorytetu "Innowacyjne społeczeństwa", a 52 wnioski w priorytecie "Społeczeństwa neutralne dla klimatu",

  • z wszystkich krajów objętych programem 962 organizacje zgłosiły chęć udziału w projektach,
  • 154 polskich partnerów planuje wziąć udział we wszystkich złożonych projektach. 77 z nich bierze udział w naborze po raz pierwszy,
  • 14 polskich organizacji złożyło wnioski jako liderzy projektu,
  • najczęściej rolę lidera pełnią organizacje edukacyjne i badawcze (52), lokalne, regionalne i krajowe władze publiczne (21) oraz organizacje wsparcia biznesu (12). Ponadto znaczną część partnerów stanowią agencje sektorowe, organizacje pozarządowe i dostawcy usług publicznych.

Wszystkie organizacje wnioskują o 219,6 mln euro dofinansowania. Budżet przeznaczony na nabór to 40,7 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Projekty będą teraz oceniane przez ekspertów i zostaną wybrane do dofinansowania przez Komitet Monitorujący program w listopadzie 2024 roku.

Projekty zatwierdzone w poprzednich naborach można zobaczyć w bibliotece projektów na stronie programu.

IBSR LOGO Standard 2022

Podręcznik programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 - do pobrania

PDF 2,5 MB

Polskie tłumaczenie robocze podręcznika programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.

Podręcznik przedstawia główne zasady, wymagania i procedury dla organizacji, które planują ubiegać się o dofinansowanie oraz dla beneficjentów wybranych projektów.

Oryginalna wersja dokumentu w języku angielskim

IBSR LOGO Standard 2022

Na przełomie czerwca i lipca, przez program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027, zostanie ogłoszony nabór na platformy projektowe.

Czym są platformy? 

Platformy projektowe gromadzą rozwiązania i rezultaty projektów programu Interreg Region Morza Bałtyckiego oraz innych programów finansowanych ze środków UE.

W ramach platform, partnerzy gromadzą rozwiązania i rezultaty projektów programu Interreg Region Morza Bałtyckiego oraz innych programów finansowanych przez UE, które pracują w tym samym obszarze tematycznym. Mogą to być projekty z innych programów Interreg, jak również programów Horyzont Europa (w szczególności realizacja misji dotyczącej oceanów i zasobów wodnych) lub programu LIFE.

Dzięki platformom, które łączą rezultaty różnych projektów, poszczególne organizacje otrzymują dostęp do wielu rozwiązań w danej dziedzinie, które mogą wykorzystać w swojej pracy, a co za tym idzie - platformy pomagają rozwiązywać problemy występujące w regionie.

W ramach platform, partnerzy powinni dotrzeć do władz publicznych i innych organizacji pomagając im w wprowadzaniu do ich działalności rozwiązań wypracowanych w projektach. 

Więcej informacji o platformach znajduje się w podręczniku programu - rozdział F.

Wspólny Sekretariat organizuje 4 wydarzenia online o platformach projektowych, które odbędą się w kwietniu i maju:

  1. Introduction to Project Platforms: maximising project results (23 kwietnia 2024 r.)
  2. Thematic Webinars: Getting to know your peers for new collaborations (16, 23, 24 maja 2024 r.):
  • 16 maja br o platformach dla innowacji i odporności
  • 23 maja br. o platformach dla neutralności klimatycznej
  • 24 maja br. o platformach na rzecz inteligentnego zarządzania wodą i wybrzeżem

Zachęcamy partnerów projektów do rejestracji na spotkania i do udziału w naborze na platformy.

IBSR LOGO Standard 2022

 

Introduction to Project Platforms: maximising project results:

23 April, 10.00-12.00 (CEST)

Registration by 21 April: https://bsrprogramme.wufoo.com/forms/webinar-introduction-to-project-platforms

More information on: https://interreg-baltic.eu/event/introduction-to-project-platforms-maximising-project-results/

 

Thematic Webinars: Getting to know your peers for new collaborations

More information on: https://interreg-baltic.eu/event/thematic-webinars-getting-to-know-your-peers-for-new-collaborations/ 

  • Project platforms for innovation and resilience

          16 May, 09:30 - 12:00 (CEST)

          Registration by 14 May: https://bsrprogramme.wufoo.com/forms/project-platforms-for-innovation-resilience

  • Project platforms for climate neutrality

          23 May, 09:30 - 12:00 (CEST)

          Registration by 21 May: https://bsrprogramme.wufoo.com/forms/project-platforms-for-climate-neutrality

  • Project platforms for smart water and coastal management

           24 May, 09:30 - 12:00 (CEST)

           Registration by 22 May: https://bsrprogramme.wufoo.com/forms/project-platforms-for-water-and-coastal-management

 

IBSR LOGO Standard 2022

Pierwszy obligatoryjny etap w trzecim naborze wniosków na projekty główne w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 to złożenie Project Idea Form.

Jest to formularz zawierający wstępny opis projektu. Wnioskodawcy wiodący muszą złożyć dokument do 17 kwietnia 2024 r. Należy pamiętać, że Project Idea Form to dokument, który nie podlega ocenie, ale jest podstawą do skonsultowania pomysłu ze Wspólnym Sekretariatem programu.

Więcej informacji o pierwszym obowiązkowym kroku w procesie aplikacji:

Brak złożenia  Project Idea Form do 17 kwietnia 2024 r., uniemożliwi złożenie wniosku o dofinansowanie projektu.

IBSR LOGO Standard 2022

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego rozpoczął konsultacje publiczne w celu zebrania pomysłów i wizji dla przyszłości programu.

  • Jakie tematy są ważne dla współpracy transnarodowej w przyszłości?
  • Jakie dobre praktyki zidentyfikowano w programach Interreg?
  • Co należy poprawić?

Głosy organizacji, które brały udział w naborach, beneficjentów projektów oraz wszelkie pomysły na to, jak powinna wyglądać współpraca ponadnarodowa w przyszłości, będą znaczące dla programu.

Mile widziane będą również głosy osób zaangażowanych w promocję programu oraz wszystkich wykorzystujących wyniki Interreg w praktyce. Swoją opinię można przekazać w ANKIECIE

Dokąd zmierzasz Interreg? Pozwól nam poznać swoją opinię! poświęć 7 minut na wypełnienie ankiety.

Back to top