Główny Punkt Informacyjny w Regionie
al. Ł. Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
tel.: 17 747 64 15, 17 747 64 82, pn-pt 8.00 – 15.30
gpi@podkarpackie.pl

Od 25 marca 2025 r. do 8 października 2025 r. trwa nabór na projekty małe w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego.
Do 5 czerwca trzeba złożyć wstępny opis projektu. Bez tego kroku, złożenie wniosku o dofinansowanie, nie będzie możliwe.
13 maja br. odbyło się spotkanie online, podczas którego eksperci ze Wspólnego Sekretariatu programu oraz przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego Programu przedstawili zasady naboru, cechy projektów małych i przydatne narzędzia.
Uczestnicy spotkania otrzymali wskazówki pomocne przy przygotowywaniu projektów oraz odpowiedzi na pytania dotyczące naboru i procesu aplikacji. W spotkaniu wzięło udział ponad 320 osób z całej Polski.
Prezentacje ze spotkania:
Wprowadzenie do programu i podsumowanie poprzednich naborów
Zakres tematyczny naboru na małe projekty
Pomocne narzędzia i wsparcie programu
Dodatkowe wsparcie krajowe dla aplikujących oraz dla partnerów
Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 zaprasza do udziału w naborze na projekty małe.
Nabór zostanie otwarty 25 marca 2025. Udział w projektach mogą wziąć organizacje z 9 krajów objętych programem, w tym wszystkie polskie województwa.
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać we wszystkich celach szczegółowych (społeczeństwa innowacyjne, rozważnie korzystające z wody oraz neutralne dla klimatu).
Małe projekty powinny wspierać rozwój lokalnych społeczności, rozwiązywać wyzwania, z którymi się zmagają czy też wzmocnić potencjał obszarów wiejskich.
Szczegóły oraz ramy czasowe naboru zostaną przedstawione na spotkaniach online.
Wszystkich zainteresowanych naborem, zachęcamy do rejestracji na spotkania online:
Spotkania odbędą się w języku angielskim i są świetną okazją do tego, aby zadać pytania bezpośrednio przedstawicielom Wspólnego Sekretariatu.
Przypominamy, że trwa rejestracja na konferencję programu, która odbędzie się od 20 do 21 maja w Finlandii.
W dniach 4-5 marca br. odbyło się spotkanie Komitetu Monitorującego program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.
Najważniejsze decyzje Komitetu Monitorującego:
9 grudnia zakończył się nabór na platformy projektowe w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.
W naborze mogli brać udział beneficjenci programów Interreg oraz innych programów współfinansownaych z Unii Europejskiej, np. Horyzont Europa i LIFE.
Nabór na platformy projektowe spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Platformy są głównym narzędziem, które skonsoliduje wyniki projektów z Interreg Region Morza Bałtyckiego i innych projektów współfinansowanych z UE.
Złożone propozycje na platformy projektowe łączą wyniki ponad 250 projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Ok. 90 projektów to projekty realizowane w ramach Interreg Region Morza Bałtyckiego. Kolejną największą grupą są projekty z programu Horyzont Europa. We wnioskach biorą udział również partnerzy programu Interreg Południowy Bałtyk i Interreg Środkowy Bałtyk.
Na dofinansowanie platform w pierwszym naborze przeznaczono 12,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Suma złożonych wniosków wynosi 21,5 mln EUR.
Wspólny Sekretariat zajmie się teraz oceną wniosków. Najlepsze pomysły na platformy projektowe zostaną wybrane w marcu 2025 r. podczas spotkania Komitetu Monitorującego Program.
Platformy tworzą partnerzy projektów realizowanych w ramach programów Interreg, jak również programów Horyzont Europa, programu LIFE, projekty koordynatorów obszarów tematycznych SUERMB czy też projekty w ramach krajowych i regionalnych programów współfinansowanych z EFS+ i EFRR.
Dzięki platformom, organizacje zmagające się z różnymi wyzwaniami, otrzymują dostęp do rozwiązań w danej dziedzinie, które mogą wykorzystać w swojej pracy. W ramach platform, partnerzy powinni dotrzeć do władz publicznych i innych organizacji pomagając im w wprowadzaniu do ich działalności rozwiązań wypracowanych w projektach.
Ważna data, o której należy pamiętać – 21 października br. Do tego dnia wnioskodawca wiodący musi złożyć opis wstępnej koncepcji projektu (Project Idea Form) oraz zawnioskować o dostęp do systemu BAMOS+, za pośrednictwem którego będzie składany wniosek o dofinansowanie projektu.
W przypadku pytań, należy kontaktować się z Wspólnym Sekretariatem programu Interreg Region Morza Bałtyckiego lub z Krajowym Punktem Kontaktowym (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; 22 273 81 87).
Podczas naboru, który zakończył się 21 czerwca 2024 roku, złożono 107 wniosków o dofinansowanie projektów.
55 wniosków złożono w ramach priorytetu "Innowacyjne społeczeństwa", a 52 wnioski w priorytecie "Społeczeństwa neutralne dla klimatu",
Wszystkie organizacje wnioskują o 219,6 mln euro dofinansowania. Budżet przeznaczony na nabór to 40,7 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekty będą teraz oceniane przez ekspertów i zostaną wybrane do dofinansowania przez Komitet Monitorujący program w listopadzie 2024 roku.
Projekty zatwierdzone w poprzednich naborach można zobaczyć w bibliotece projektów na stronie programu.
PDF 2,5 MB
Polskie tłumaczenie robocze podręcznika programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.
Podręcznik przedstawia główne zasady, wymagania i procedury dla organizacji, które planują ubiegać się o dofinansowanie oraz dla beneficjentów wybranych projektów.
Strona 1 z 7