Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej Wojeówdztwa Podkarpackiego

stopka WP

UE header

Punkt kontaktowy EWT

EWT - prawo i dokumenty

 

pobrane

PODKARPACKIE Kolor

2 180323cpe4 180323ce5 180323bsr6 180323ie7 180323pbu8 180323pife

13 180323 karpa

logo interreg europe 2

Propozycja fińskiego miasta Savonlinna pt.: „Multilocality for strengthening regional talent pool”. Fińskie władze lokalne poszukują do współpracy m.in. miast i regionów z Polski. Informacje na temat projektu wraz z prezentacją i opisem są dostępne na Portalu Interreg Europa: https://www.interregeurope.eu/project-ideas/multilocality-for-strengthening-regional-talent-pool-multiloc

logo interreg europe 2

Platforma learningowa programu Interreg Europa zaprasza w styczniu i lutym 2023 roku na webinaria na temat sektora kultury i kreatywnego.

Pierwsze z webinariów będzie poświęcone transformacji sektora kultury i sektora kreatywnego w kontekście bliźniaczej - cyfrowej i zielonej - transformacji gospodarki. Drugie będzie dotyczyło społecznego wymiaru sektorów. Spotkania będą prowadzone w formule online. Językiem spotkań jest język angielski.

Pełna oferta platformy learningowej Interreg Europa

Platforma learningowa jest projektem strategicznym programu Interreg Europa 2021-2027. Z bezpłatnych usług mogą korzystać m.in. władze centralne i jednostki samorządu terytorialnego (władze regionalne i lokalne).

Oferta obejmuje:

 • pomoc doradczą w zakresie polityk rozwoju regionalnego,
 • tematyczne publikacje, np. dotyczące sektora rolno-spożywczego, zarządzania innowacjami itp., 
 • tematyczne warsztaty i webinaria, np. na temat nowych technologii i digitalizacji w sektorze publicznym – z dotychczasowych spotkań są dostępne nagrania,
 • bazę dobrych praktyk z przykładami rozwiązań z powodzeniem stosowanych m.in. w państwach UE,
 • wzajemne oceny (ang. peer review): władze publiczne mogą korzystać z pogłębionej analizy wybranego zagadnienia rozwoju regionalnego, istotnego dla ich regionu, powiatu, czy gminy. We wzajemnej ocenie uczestniczą eksperci platformy learningowej oraz praktycy z Europy, z doświadczeniem w wybranym temacie (np. gospodarki o obiegu zamkniętym, logistyki miejskiej, systemów voucherów/wsparcia dla  beneficjentów itd.). W wyniku analizy powstają propozycje rozwiązań, rekomendacje, plany działania. Dwudniowe spotkania odbywają się w formie stacjonarnej lub online. Program może partycypować w kosztach organizacji oceny (np. tłumaczenia, cateringu),
 • sesje matchmakingowe: sesja to krótsza wersja wzajemnej oceny - trwa dwie godziny. Polega na dostosowanej do potrzeb odbiorcy analizie wybranego zagadnienia rozwoju regionalnego. W sesji uczestniczą eksperci platformy learningowej oraz praktycy z Europy.

logo interreg europe 2

Platforma learningowa programu Interreg Europa zaprasza na spotkania poświęcone kwestiom zmniejszenia przez europejskie regiony zużycia ropy oraz napraw i ponownego wykorzystania w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Spotkania będę prowadzone w formule online. Językiem spotkań jest język angielski.

Pełna oferta platformy learningowej Interreg Europa

Platforma learningowa jest projektem strategicznym programu Interreg Europa 2021-2027. Z bezpłatnych usług mogą korzystać m.in. władze centralne i jednostki samorządu terytorialnego (władze regionalne i lokalne).

Oferta obejmuje:

 • pomoc doradczą w zakresie polityk rozwoju regionalnego
 • tematyczne publikacje (np. dotyczące sektora rolno-spożywczego, zarządzania innowacjami itp.)
 • tematyczne warsztaty i webinaria (np. na temat nowych technologii i digitalizacji w sektorze publicznym) – z dotychczasowych spotkań są dostępne nagrania
 • bazę dobrych praktyk z przykładami rozwiązań z powodzeniem stosowanych m.in. w państwach UE
 • wzajemne oceny (ang. peer review)
  Władze publiczne mogą korzystać z pogłębionej analizy wybranego zagadnienia rozwoju regionalnego, istotnego dla ich regionu, powiatu, czy gminy. We wzajemnej ocenie uczestniczą eksperci platformy learningowej oraz praktycy z Europy, z doświadczeniem w wybranym temacie (np. gospodarki o obiegu zamkniętym, logistyki miejskiej, systemów voucherów/wsparcia dla  beneficjentów itd.). W wyniku analizy powstają propozycje rozwiązań, rekomendacje, plany działania. Dwudniowe spotkania odbywają się w formie stacjonarnej lub online. Program może partycypować w kosztach organizacji oceny (np. tłumaczenia, cateringu).
 • sesje matchmakingowe 
  Sesja matchmakingowa to krótsza wersja wzajemnej oceny - trwa dwie godziny. Polega na dostosowanej do potrzeb odbiorcy analizie wybranego zagadnienia rozwoju regionalnego. W sesji uczestniczą eksperci platformy learningowej oraz praktycy z Europy.

logo interreg europe 2

15 marca 2023 roku w Sztokholmie (Szwecja) odbędzie się wydarzenie roczne programu Interreg Europa - Europe, let's cooperate! 2023.

Organizatorem spotkania stacjonarnego jest Wspólny Sekretariat. Językiem spotkania będzie roboczy język programu i projektów - angielski.

Wydarzenie wiąże się z uruchomieniem drugiego naboru wniosków Interreg Europa – m.in. będzie można prezentować własne pomysły na projekty oraz nawiązywać kontakty z instytucjami zainteresowanymi współpracą. Odbędą się także konsultacje ze Wspólnym Sekretariatem (po uprzednim umówieniu). 

Drugi nabór wniosków, bez ograniczeń tematycznych, odbędzie się w terminie 15 marca - 9 czerwca 2023 roku.

Program wydarzenia (PDF 170 KB)

Interreg Europe High res logo

Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmów o programie Interreg Europa. Informacje przedstawiają pracownicy Wspólnego Sekretariatu programu.

Nagrania są dostępne w języku angielskim, roboczym języku programu i projektów.

 • Key programme features - o głównych założeniach programu, jego zasięgu geograficznym i zakresie tematycznym opowiada pan Nicolas Singer – kierownik Wydziału ds. Projektów i Platformy learningowej Interreg Europa.
 • Key project features - na temat głównych cech projektów wypowiada się pan Jason Martinez, Koordynator ds. projektów.  
 • What is the Policy Learning Platform? - bezpłatne wsparcie eksperckie Platformy learningowej Interreg Europa prezentuje pani Magdalini Anagnostou, koordynatorka platformy.

Interreg Europe High res logo

Drugi nabór wniosków zostanie otwarty 15 marca i potrwa do 9 czerwca 2023 roku.

Wspólny Sekretariat w listopadzie i grudniu 2022 roku zorganizował tematyczne spotkania online dla zainteresowanych współpracą w projektach Interreg Europa.

Poniżej zamieszczono linki do nagrań ze spotkań.

Interreg Europe High res logo

W trakcie posiedzania, które odbyło się w dniach 13-14 grudnia 2022 r. w Pradze, Komitet Monitorujący program Interreg Europa warunkowo zatwierdził do dofinansowania 72 ze 134 projektów złożonych w pierwszym naborze wniosków (5 kwietnia - 31 maja 2022 r.).

W projektach warunkowo zatwierdzonych do dofinansowania jest 43 partnerów z Polski. Trzy polskie instytucje pełnią rolę partnera wiodącego (odpowiadają za cały projekt pod względem prawnym i finansowym). Lista projektów jest dostępna na Portalu Interreg Europa.

Wspólny Sekretariat programu powiadomi partnerów wiodących o warunkach, które projekty muszą spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie z UE.

Interreg Europe High res logo

Program Interreg Europa zaprasza władze publiczne do korzystania ze wzajemnych ocen (ang. peer review).

Nabór wniosków jest ciągły. Jednak w razie zainteresowania oceną w pierwszej połowie 2023 roku wskazane jest złożenie wniosku do 30 listopada 2022 roku.

Wzajemna ocena umożliwia uzyskanie świeżego i bezstronnego spojrzenia na polityki rozwoju. Pozwala na określenie deficytów w określonych obszarach oraz podpowiada, jakie innowacyjne rozwiązania można zastosować w odniesieniu do konkretnych sektorów (np. turystyki) lub grup docelowych (np. MŚP).

We wzajemnych ocenach uczestniczą praktycy z UE, Norwegii, Szwajcarii. Zakres tematyczny obejmuje: badania i innowacje, konkurencyjność MŚP, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska i gospodarowanie zasobami.

Usługa jest bezpłatna. Wzajemne oceny współorganizują eksperci tematyczni platformy learningowej Interreg Europa. W razie potrzeby, koszty cateringu i tłumaczenia może sfinansować program Interreg Europa. Szczegółowe informacje są dostępne w warunkach naboru (ang. Terms of Reference)  (PDF 447 KB).

Pomocą w opracowaniu wniosku o wzajemną ocenę  (DOCX 140 KB) służy także Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa ulokowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (22 273 81 76, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Wzajemna ocena w Pomorskiem

W 2022 roku ze wzajemnej oceny skorzystał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – dwudniowe spotkanie z udziałem zagranicznych instytucji odbyło się w Gdańsku.

Władze regionalne chcą zwiększyć w województwie liczbę innowacyjnych projektów i interesują się funkcjonującymi w Europie systemami wspierania beneficjentów w docieraniu do informacji o źródłach finansowania z UE.

We wzajemnej ocenie uczestniczyli partnerzy z Holandii (Brainport Eindhoven EU Office), Francji (region Hauts de France), Niemiec (Brandenburskie Ministerstwo Finansów i Spraw Europejskich) i Portugalii (COMPETE2020 Programme). Z województwa pomorskiego w ocenie uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz interesariusze adekwatni do przedmiotu spotkania.

Szczegółowe informacje na temat wzajemnej oceny w Pomorskiem, w tym raport z rekomendacjami, są dostępne na Portalu Interreg Europa.

Wzajemne oceny przeprowadzone w Europie.