Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

Interreg Europe High res logo

7 czerwca zakończył się 3-ci nabór wniosków do programu Interreg Europa, w tym nabór na rozszerzenie dotychczasowych o nowe kraje. Poniżej kilka statystyk.

Nabór regularny (alokacja 130 mln EUR):

 • 206 złożonych wniosków,
 • 1682 partnerów projektowych z 39 krajów,
 • reprezentacja wszystkich tematów programu,
 • wnioskowana kwota to 287,7 mln euro oraz 1,16 mln ze środków norweskich.

Dane dla Polski
Liczba polskich partnerów w złożonych wnioskach: 92
Liczba polskich partnerów wiodących: 5
--- Województwo Podkarpackie,
--- Agencja Rozwoju Mazowsza S.A.,
--- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st Warszawie S.A.,
--- Uniwersytet Śląski w Katowicach,
--- Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A.
Polscy partnerzy wnioskują o 14,5 mln euro z EFRR.
W projektach z Polski uczestniczą m.in samorządy lokalne (miasta i gminy), samorządy regionalne, agencje rozwoju, uczelnie państwowe, instytuty, prywatne podmioty non-profit (fundacje, stowarzyszenia, izba gospodarcza), EUWT, stowarzyszenia władz publicznych i samorządowe jednostki budżetowe bez osobowości prawnej.

Kraj

Liczba aplikujących

Środki Interreg

Albania

47

€  4,979,538.10

Bosnia and Herzegovina

48

€  5,452,321.00

Moldova

26

€  5,186,071.50

Montenegro

18

€  2,092,826.00

North Macedonia

29

€  3,082,273.10

Serbia

44

€  4,980,677.40

Ukraine

48

€  4,291,685.20

 

Więcej informacji: https://www.interregeurope.eu/news-and-events/news/third-call-figures

Linki do najbliższych wydarzeń programu:

11-13 June 2024 – Interreg Europe stand at the European Sustainable Energy Week 2024. Registration open.

13 June 2024 – webinar about Fostering entrepreneurship through coworking spaces. Registration open.

24 June 2024 – online meeting for approved projects Meet up with the Policy Learning Platform. Registration open.

25 June 2024 - Quality assessment briefing for Interreg Europe Partner States in Lille, France. On invitation only.

2-3 July 2024 – a peer review on Strengthening Micro, Small and Medium-sized enterprises in ESG aspects in Hungary. On invitation only.

3-4 July 2024 – a peer review on Regional measures to address shortages of healthcare professionals in France. On invitation only.

Interreg Europe High res logo

Trzeci nabór wniosków o dofinansowanie w programie Interreg Europa 2021-2027 trwa do 7 czerwca 2024 roku. Mogą w nim uczestniczyć partnerzy z 36 państw, propozycje projektowe mogą dotyczyć wszystkich zagadnień polityki spójności.

Wspólny Sekretariat (m.in. przyjmuje i ocenia wnioski) oferuje aplikantom pomoc – organizuje sesje pytań i odpowiedzi online, na życzenie prowadzi konsultacje indywidualne podczas których omawia z aplikantem wiodącym jego pomysł na projekt, udostępnia na stronie programu nagrania i prezentacje ze szkoleń. Wspólny Sekretariat świadczy pomoc doradczą w języku angielskim.  

Sesje pytań i odpowiedzi online

Konsultacje indywidualne dla aplikantów wiodących

Wspólny Sekretariat udziela aplikantom wiodącym opinii na temat propozycji projektowej tylko jeden raz podczas naboru. Opinia jest udzielana po angielsku telefonicznie, e-mailem, online lub osobiście podczas spotkań (w Polsce konsultacje indywidualne odbyły się 10 kwietnia br. w Warszawie i towarzyszyły ogólnopolskiemu spotkaniu informacyjnemu na temat 3. naboru wniosków: https://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/programy-interreg-2021-2027/aktualnosci/prezentacje-ze-spotkania-10-kwietnia-w-warszawie-na-temat-naboru-wnioskow-interreg-europa/ )

Trzy kroki do konsultacji indywidualnych.

 1. Proszę utworzyć konto na stronie programu (Join the community).
 2. Proszę opisać w formularzu online swój pomysł na projekt (Submit your project idea),
 3. Proszę za pomocą swojego panelu poprosić WS o opinię (Ask for feedback on your project idea).

 

Rejestracja i szczegółowe informacje są dostępne na stronie programu w Ask for feedback: https://www.interregeurope.eu/ask-for-feedback

Nagrania i prezentacje ze szkoleń

Building a successful partnership https://www.interregeurope.eu/news-and-events/events/building-a-successful-partnership-webinar-2024

Designing project methodology https://www.interregeurope.eu/news-and-events/events/designing-project-methodology-webinar-2024

Management and finances  https://www.interregeurope.eu/news-and-events/events/management-and-finances-webinar-2024

Project communication https://www.interregeurope.eu/news-and-events/events/project-communication-webinar-2024

Informacji na temat programu w języku polskim udziela Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa (KPK) w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 273 81 76). Z projektami z polskim udziałem można zapoznać się w bazie danych na stronie programu (https://www.interregeurope.eu/search-approved-projects). KPK udostępnia prezentację na temat polskich partnerów po polsku.      

Załączniki:
Pobierz plik (PL_Interreg_Europa.pdf)PL_Interreg_Europa.pdf[ ]758 kB

Interreg Europe High res logo

Trzeci nabór wniosków o dofinansowanie w programie Interreg Europa 2021-2027 trwa do 7 czerwca. Mogą w nim uczestniczyć partnerzy z 36 państw, propozycje projektowe mogą dotyczyć wszystkich zagadnień polityki spójności.

Wspólny Sekretariat (m.in. przyjmuje i ocenia wnioski) zaprasza na webinaria (w j. ang.) na temat opracowania poszczególnych części wniosku.

Interreg Europe High res logo

Do 7 czerwca 2024 roku trwa trzeci nabór wniosków Interreg Europa. Na stronie www.interreg.gov.pl Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa publikuje:

Prezentacja o programie Interreg Europa i narzędziach dla aplikantów – w załączeniu.

Załączniki:
Pobierz plik (Interreg_Europa_nabor_narzedzia.pdf)Interreg_Europa_nabor_narzedzia.pdf[ ]1802 kB

Interreg Europe High res logo

na stronie programu Interreg Europa do 30 kwietnia br. można wypełnić ankietę dotyczącą przyszłości współpracy międzyregionalnej (po 2027 roku).
The survey - Interreg Europe – Public consultation on the programme post-2027: https://www.interregeurope.eu/post-2027

Zachęcamy do wypełnienia.

Interreg Europe High res logo

20 marca 2024 roku rozpoczął się trzeci nabór wniosków o dofinansowanie w programie Interreg Europa 2021-2027. Aplikanci wiodący mogą składać wnioski do Wspólnego Sekretariatu w Lille (online) do 7 czerwca 2024 roku.

Alokacja na nabór z funduszy Interreg wynosi 130 mln euro. Zakres tematyczny naboru obejmuje wszystkie cele polityki i cele szczegółowe programu. Projekty współpracy międzyregionalnej mogą dotyczyć wszystkich zagadnień polityki spójności. Do udziału w projektach są uprawnieni partnerzy z  UE-27, Norwegii, Szwajcarii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii i Ukrainy. Pakiet aplikacyjny do trzeciego naboru jest dostępny na stronie programu.

Wspólny Sekretariat zaprasza wnioskodawców na spotkania prowadzone w języku angielskim:

Q&A session about the third call (sesje pytań i odpowiedzi):

Webinaria dla aplikantów wiodących:

Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa zaprasza instytucje z całej Polski na krajowe seminarium informacyjne na temat trzeciego naboru wniosków w programie Interreg Europa 2021-2027. Spotkanie odbędzie się 10 kwietnia 2024 r. w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Interreg Europe High res logo

Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa zaprasze na krajowe seminarium informacyjne na temat trzeciego naboru wniosków w programie Interreg Europa 2021-2027. Spotkanie odbędzie się 10 kwietnia br. w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Będzie prowadzone w języku polskim i angielskim (organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne). Do udziału zaproszone są instytucje z całej Polski.

Trzeci nabór wniosków będzie otwarty w terminie 20 marca – 7 czerwca 2024 roku we wszystkich celach szczegółowych programu. Po raz pierwszy będzie można współpracować z partnerami z nowych państw. Do UE-27, Norwegii i Szwajcarii dołączyły bowiem Albania, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Ukraina.

Podczas spotkania omówiony zostanie program, projekty i warunki trzeciego naboru. KPK opowie też też, w jaki sposób pomaga wnioskodawcom oraz na jakie dodatkowe wsparcie finansowe mogą liczyć polscy beneficjenci.

Spotkaniu będą towarzyszyć konsultacje indywidualne, adresowane do aplikantów wiodących (aplikanci wiodący opracowują cały wniosek i składają go w imieniu konsorcjum partnerskiego do Wspólnego Sekretariatu). Konsultacje poprowadzi w języku angielskim specjalista ze Wspólnego Sekretariatu. Osoby zainteresowane konsultacjami indywidualnymi uprzejmie prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

To już ostatni dzwonek dla samorządów lokalnych i regionalnych, władz centralnych, instytucji publicznych i prywatnych podmiotów non-profit na swobodne planowanie projektów Interreg Europa dotyczących wszystkich zagadnień polityki spójności. W kolejnym naborze mogą pojawić się ograniczenia, np. w odniesieniu do zakresu tematycznego.

 

Interreg Europe High res logo

15 marca 2024 roku obyło się w formule online ogólnopolskie spotkanie informacyjnena temat trzeciego naboru wniosków w programie Interreg Europa 2021-2027. Spotkanie było prowadzone w języku polskim i angielskim (zostało zapewnione tłumaczenie symultaniczne).

Specjaliści ze Wspólnego Sekretariatu Interreg Europa w Lille omówili główne założenia programu, projektów i naboru wniosków. Przedstawili także ofertę bezpłatnego wsparcia eksperckiego dla władz i instytucji publicznych – platformę learningową Interreg Europa. Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa (MFiPR) zaprezentował wybrane działania polskich partnerów oraz wsparcie dla polskich instytucji.   

Prezentacje ze spotkania

 1. Programme and projects key features  (PDF 1 MB)

 2. Interreg Europe Policy Learning Platform (PDF 744 KB)

 3. Przykłady dotychczasowych działań polskich partnerów (PDF 252 KB)

 4. Third call and assistance to applicants  (PDF 2 MB)

 5. Pomoc dla polskich wnioskodawców i beneficjentów (PDF 234 KB)

Back to top