Newsletter, lipiec 2025
Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącym wdrażania programów współpracy terytorialnej w pierwszym półroczu 2025 r.
Nowe projekty zatwierdzone w ramach naborów Klimat i Bioróżnorodność
Komitet Monitorujący, podczas posiedzenia 2 kwietnia 2025 r., zatwierdził projekty do dofinansowania w ramach naborów Klimat i Bioróżnorodność.
Klimat-Lista-projektow-zatwierdzonych-do-dofinansowania.pdf
Bioroznorodnosc-Lista-projektow-zatwierdzonych-do-dofinansowania.pdf
Uruchomienie przez Euroregion Karpacki naboru na małe projekty w ramach Programu INTERREG Polska -Słowacja 2021-2027
W dniu 07.04.2025 r. Stowarzyszenie Euroregion Karpacki uruchomiło II nabór małych projektów w Programie Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Wnioski o dofinansowanie małych projektów można składać w ramach priorytetu 3. Programu tj.: Twórcze i atrakcyjne turystycznie pogranicze.Dofinansowanie do maksymalnie 80.000,00 EUR będą mogły otrzymać podmioty o charakterze niekomercyjnym, których działania realizowane są w partnerstwie polsko-słowackim i charakteryzują się szerokim oddziaływaniem transgranicznym, realną współpracą między partnerami oraz trwałymi rezultatami.Środki dostępne w ramach naboru to 1.500.000,00 EUR. Nabór trwał do dnia 06.06.2025 r.
Uruchomienie przez Samorządowy Kraj Preszowski naboru na małe projekty w ramach Programu INTERREG Polska -Słowacja 2021-2027
Samorządowy Kraj Preszowski w dniu 07.04.2025 r. ogłosił drugi nabór wniosków o dofinansowanie małych projektów w ramach priorytetu 4. Współpraca instytucji i mieszkańców pogranicza Programu Interreg Polska – Slowacja 2021 – 2027. Nabór ogłoszony został w ramach priorytetu 4. Współpraca instytucji i mieszkańców pogranicza. cel szczegółowy 2. Budowanie wzajemnego zaufania, w szczególności poprzez wspieranie działań ułatwiających kontakty międzyludzkie. Dofinansowanie do max. 80 000,00 euro. Środki dostępne w ramach naboru to 1.500.000,00 EUR. Nabór trwał do dnia 30.05.2025 r.
Lista projektów zatwierdzonych do dofinansowania w ramach naborów Współpraca i Elektromobilność
Komitet Monitorujący, podczas posiedzenia 24 czerwca 2025 r., zatwierdził projekty do dofinansowania w ramach naborów Współpraca i Elektromobilność.
Elektro-II-lista-projektow-wybranych-do-dofinansowania.pdf
Wspolpraca-II-lista-projektow-wybranych-do-dofinansowania.pdf
Wspólny Podręcznik Programu dla wszystkich typów projektów
Chcąc zapewnić spójność i przejrzystość dokumentów określających zasady realizacji projektów w Programie, przygotowano jeden wspólny Podręcznik dla wszystkich typów projektów – dużych projektów infrastrukturalnych, projektów regularnych i funduszy małych projektów.
Podręcznik zawiera części uniwersalne dotyczące wszystkich tych trzech typów projektów oraz zapisy odnoszące się do specyfiki każdego z nich. Na odpowiednie trzy grupy podzielone zostały także załączniki do Podręcznika.
Dokument wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej programu w zakładce DLA PARTNERÓW PROJEKTÓW
Współpraca ponad granicami – Fundusz Małych Projektów na pograniczu polsko – ukraińskim
W dniu 3 czerwca 2025 r. w Muzeum-Zamku w Łańcucie nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie Funduszu Małych Projektów „Współpraca ponad granicami na pograniczu polsko – ukraińskim”, realizowanego w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Pan Minister Konrad Wojnarowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Gości wydarzenia powitali: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Piotr Pilch, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki, Dawid Lasek oraz Wicedyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Bartłomiej Balcerzyk, który podkreślił
w swoim wystąpieniu, że:
„Ten program nie tylko finansuje ważne przedsięwzięcia, ale także służy budowaniu zaufania, dobrosąsiedzkich relacji oraz wzmacnianiu potencjału społeczności lokalnych po obu stronach granicy (…) na przykładzie dzisiejszej ceremonii dotyczącej Funduszu Małych Projektów dla unijnego programu Interreg Polska - Ukraina 2021-2027, dofinansowanego w 90% z budżetu Unii Europejskiej, widzimy, że fundusze unijne nie tylko wspierają duże projekty infrastrukturalne jak autostrady czy gazociągi, ale fundusze unijne są także na wyciagnięcie ręki dla małych lokalnych projektów”.
W uroczystości uczestniczyli również Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Oleh Kuts, Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul oraz Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek. Na zakończenie oficjalnej części wydarzenia została podpisana umowa o dofinansowanie projektu „Współpraca ponad granicami na pograniczu polsko – ukraińskim”. Nabór na mikroprojekty planowany jest na III kwartał 2025 r.
Podstawowe informacje o projekcie:
Wartość dofinansowania: 5,11 mln EUR
Okres realizacji: 01.07.2025 - 31.12.2027
Cel projektu: budowanie wzajemnego zaufania pomiędzy mieszkańcami i instytucjami publicznymi z pogranicza polsko-ukraińskiego oraz wzajemnego zaufania i relacji sąsiedzkich.
Beneficjentem projektu FMP jest Stowarzyszenie Euroregion Karpacki. Jako operator Funduszu Małych Projektów, Stowarzyszenie odpowiadać będzie za organizację naborów na małe projekty, ich ocenę i wybór, kontraktację, realizację i rozliczenie.
Podstawowe informacje o małych projektach:
Beneficjenci małych projektów: podmioty z obszaru wsparcia programu posiadające osobowość prawną i nienastawione na zysk. Co najmniej 1 podmiot z Polski i 1 z Ukrainy.
Wartość dofinansowania: 20 000 - 90 000 EUR
Okres realizacji: do 12 miesięcy
Kwalifikowalne działania:
- budowanie powiązań pomiędzy mieszkańcami pogranicza w zakresie sztuki i kultury,
- współpraca transgraniczna w dziedzinie edukacji,
inicjatywy integracyjne i budowanie potencjału w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwie.
Zapowiedź naboru kapitalizacyjnego Interreg Europa Środkowa
Ostatni nabór projektów w tej perspektywie rozpocznie się 29 września i potrwa do 27 listopada br. Będzie szansą na połączenie wysiłków między projektami transgranicznymi i transnarodowymi i wzmocnienie wpływu Interreg z korzyścią dla obszaru Europy Środkowej.
Celem projektów kapitalizacji jest rozwój oraz wzmacnianie wpływu projektów Interreg, wykraczając poza ich zwykłe łączenie lub powielanie. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie doświadczeń z więcej niż jednego projektu, do dalszego rozwijania, ulepszania i dostosowywania istniejących już produktów i rezultatów – połączenie wiedzy, zwiększanie zasięgu widoczności i uwagi politycznej.
Informacje o naborze
- Cel: Zmniejszenie wpływu granic na przepływy i powiązania funkcjonalne między regionami Europy Środkowej, na rzecz bardziej konkurencyjnej i odpornej Europy Środkowej
- Kiedy: 29 września - 27 listopada 2025 roku
- Dofinansowanie projektu: do 1 mln EUR z EFRR
- Minimalna liczba partnerów: 3 z różnych krajów, w tym minimum 2 z obszaru programu Europa Środkowa
- Czas trwania projektu: od 18 do 24 miesięcy
Niezbędne warunki uczestnictwa
Projekty muszą wyraźnie wykorzystywać istniejące produkty i rezultaty z: co najmniej dwóch projektów Interreg EUROPA ŚRODKOWA 2021-2027 finansowanych w ramach pierwszego i drugiego naboru
oraz
co najmniej dwóch projektów współpracy transgranicznej Interreg 2021-2027 lub 2014-2020, które dotyczą wewnętrznych granic Europy Środkowej (lista programów transgranicznych realizowanych na wewnętrznych granicach Europy Środkowej).
Zakres tematyczny
Propozycje projektów mogą być składane we WSZYSTKICH priorytetach i celach szczegółowych programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027, których opis znajdziesz na stronie programu.
Wybrane projekty zostaną uznane za „operacje o znaczeniu strategicznym”, tj. sztandarowe inicjatywy, które w znacznym stopniu przyczyniają się do realizacji celów programu i zwiększają widoczność współpracy UE.
Dodatkowe informacje i dokumenty:
- Zapowiedź naboru
- Informacje o naborze
- Informacje nt. konferencji programowej w Wiedniu
- Kanał do transmisji z konferencji
Nawiąż kontakt z instytucjami!
Platforma z pomysłami na współpracę
W Polsce informacji o programie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 22 273 79 17
Konferencja programowa „From Results to Impact: Cooperation Takes Synergies Forward”
27 maja 2025 r. w Wiedniu odbyła się konferencja programowa Interreg Europa Środkowa pt.: „From Results to Impact: Cooperation Takes Synergies Forward”. Wydarzenie zgromadziło ponad 250 uczestników, a kolejnych 220 dołączyło do konferencji online. Była to doskonała okazja do dyskusji o wartości i znaczeniu współpracy dla podnoszenia i utrwalania efektów projektów. Konferencja stanowiła niepowtarzalną przestrzeń do wymiany wiedzy i nawiązywania kontaktów.
Część panelowa konferencji obejmowała wykład inauguracyjny oraz debatę poświęconą znaczeniu współpracy dla rozwoju Europy Środkowej. Podczas spotkania wyjaśniono też główne zasady nadchodzącego naboru kapitalizacyjnego. Zapowiedziany na jesień konkurs na projekty strategiczne — to zaproszenie do składania wniosków dla organizacji z całej Europy Środkowej, realizujących projekty Interreg. Celem projektów będzie wykorzystanie dotychczasowych produktów oraz rezultatów współpracy transnarodowej i transgranicznej Interreg, do zaspokajania istniejących lub nowych potrzeb, a także do wzmacniania ich wpływu terytorialnego i politycznego.
Poniżej znajdują się materiały z wydarzenia:
Zapowiedź naboru kapitalizacyjnego wideo
Zapowiedź naboru kapitalizacyjnego (prezentacja)
Trwają nabory w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego
Nabór na projekty małe (25 marca – 8 października br.)
Program poszukuje w szczególności projektów wspierających rozwój małych miejscowości, obszarów wiejskich oraz terenów, w których lokalna społeczność mierzy się z wyzwaniami społecznymi i gospodarczymi.
Ważna data! Do 5 czerwca, wszystkie organizacje, które chcą być liderem, muszą złożyć pomysł na projekt (PIF – Project Idea Form) do Wspólnego Sekretariatu. Bez tego nie będzie możliwe złożenie wniosku.
Wzór PIF oraz inne niezbędne dokumenty znajdują się na stronie programu.
Nabór na platformy projektów (21 maja – 20 listopada br.)
Nabór jest dedykowany beneficjentom realizowanych/już zrealizowanych projektów współfinansowanych ze środków unijnych.
Dzięki współpracy tych beneficjentów, może powstać miejsce, w którym zostaną zgromadzone różne pomysły na rozwiązanie danego problemu, a organizacje zmagające się z tym problemem, otrzymują dostęp do gotowych rozwiązań.
Nabór został ogłoszony w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego, ale do udziału w naborze zaproszeni są m.in. partnerzy innych programów Interreg, Horyzont Europa, programu LIFE, czy też beneficjenci krajowych i regionalnych programów współfinansowanych z EFS+ i EFRR.
Platformy powinny dotyczyć jednego z tematów: odporne i inteligentne terytoria, innowacje społeczne dla zrównoważonej transformacji, zamknięty obieg wody i składników odżywczych, bezpieczna nawigacja morska, cyrkularne systemy żywnościowe lub wdrożenie alternatywnych paliw. Więcej informacji znajduje się w ogłoszeniu o naborze. Więcej informacji o naborze
Konferencja Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego
Ponad 300 uczestników zgromadziła Konferecja Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego, która odbyła się w dniach 20-22 maja 2025 r. w fińskim Tampere.
W obecności Anny-Kaisy Ikonen, Ministra ds. Samorządu Lokalnego i Regionalnego Finlandii, konferencja rozpoczęła się od mocnego podkreślenia znaczenia współpracy transgranicznej, zwłaszcza w dzisiejszych niestabilnych czasach. W powitalnym filmie Raffaele Fitto, wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej ds. spójności i reform, dodatkowo podkreślił kluczową rolę Interreg. Wskazał, w jaki sposób Interreg stał się rozpoznawalnym symbolem integracji europejskiej i wezwał do dalszych ambicji, aby dostarczać regionon UE bardzo potrzebnych rozwiązań na następne 35 lat.
W ośmiu prezentacjach publiczność dowiedziała się, jak 236 milionów euro stanowiących budżet programu doprowadziło wsparło 129 znaczących projektów, jednocząc ponad 1200 partnerów z dziewięciu krajów. Około jedna trzecia z nich po raz pierwszy zaangażowała się w Interreg. Dzięki uproszczonym opcjom kosztów 82% sprawozdawczości finansowej stało się znacznie łatwiejsze, zmniejszając obciążenie administracyjne. Łącznie 280 działań pilotażowych położyło podwaliny pod 144 praktyczne rozwiązania dla regionu Morza Bałtyckiego. Te wyniki z kolei wspierają wdrażanie Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego na 146 różnych sposobów.
Szeroki zekres tematów, które wysunęły się na pierwszy plan w obecnej edycji Programu, jeszcze bardziej wzbogacił historię Interreg: od odporności i zdrowia psychicznego, po energię, reakcję na zmiany klimatu i opiekę nad wspólnymi zasobami. Każdy z tych obszarów jest kształtowany przez ludzi napędzających postęp ponad granicami, a właśnie w tym Interreg odgrywa kluczową rolę.
Ze szczegółowymi informacjami o konferencji można zapoznać się na stronie Programu.
Forum Interreg Europa w Krakowie
W dniach 19-20 marca 2025 roku w Polsce odbyło się 11. forum współpracy międzyregionalnej programu Interreg Europa – Europe, let’s cooperate! W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych odpowiedzialni za polityki rozwoju w państwach członkowskich UE-27, Norwegii, Mołdawii, Ukrainie i na Bałkanach Zachodnich.
Forum zostało objęte patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE. Inauguracji spotkania dokonał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.
W Krakowie partnerzy rozmawiali między innymi na temat stosowania sztucznej inteligencji w usługach publicznych, społecznego wymiaru zielonej i cyfrowej transformacji oraz sposobów opracowywania i wprowadzania w życie skutecznych polityk rozwoju. W ramach wizyt studialnych uczestnicy forum odwiedzili Skotniki i zapoznali się z innowacyjnymi usługami w transporcie na obszarach o niskiej gęstości zaludnienia. Podczas wizyty zorganizowanej przez Urząd Miasta Krakowa można było naocznie przekonać się, jak wygląda innowacyjne zarządzanie odpadami w mieście. Uczestnicy zwiedzali także Centrum Energetyki AGH, gdzie mogli posłuchać o działaniach podejmowanych na rzecz energetycznej transformacji Małopolski.
Podczas forum prezentowano także usługi Platformy learningowej Interreg Europa, która oferuje władzom centralnym, regionalnym i lokalnym nieodpłatne wsparcie eksperckie w obszarach innowacji, środowiska, transportu oraz spraw społecznych.
Materiały:
- Informacje na temat Platformy learningowej Interreg Europa (w języku angielskim)
- Platforma_learningowa_Interreg_Europa.pdf
Newsletter, styczeń 2025
Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącym wdrażania programów współpracy terytorialnej w drugim półroczu 2024 r.
Nabory - klimat / bioróżnorodność
Informujemy, że 16.09.2024 r. ogłoszone zostały nabory na projekty standardowe w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027:
Klimat – Priorytet 1. Przyjazne naturze i bezpieczne Pogranicze; cel szczegółowy 1.: wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego. Alokacja przeznaczona na nabór: 4 650 666 EUR.
Bioróżnorodność – Priorytet 1. Przyjazne naturze i bezpieczne Pogranicze; cel szczegółowy 2.: wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczenia. Alokacja przeznaczona na nabór: 6 641 409 EUR.
Przyjmowanie wniosków trwało do dnia 15.11.2024 r.
Przewidowany termin zatwierdzenia wybranych projektów - marzec 2025 r.
Aktualizacja harmonogramu naborów na lata 2024-2025
Na stronie internetowej Programu umieszczono aktualizację harmonogramu naborów na lata 2024-2025.
Dokument zawiera m.in.:
- aktualizację kwot przewidzianych dla dofinansowania projektów w naborach,
- informacje o planowanych do uruchomienia w grudniu tego roku naborach wniosków o dofinansowanie w Priorytecie 2 oraz w Priorytecie 4.
Zaktualizowany harmonogram dostępny jest tutaj .
Nabór - turystyka
W dniu 1.10.2024 r. ogłoszono nabór na projekty standardowe w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027:
Turystyka – Priorytet 3. Twórcze i atrakcyjne turystycznie Pogranicze, cel szczegółowy 1. Wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych. Alokacja przeznaczona na nabór: 24 567 804 EUR.
Przyjmowanie wniosków trwało do dnia 10.01.2025 r.
Przewidowany termin zatwierdzenia wybranych projektów - czerwiec 2025 r.
Wsparcie finansowe dla polskich NGO's
Na stronie programu, w zakładce Program 2021-2027, utworzono osobną podstronę dedykowaną wsparciu dla polskich NGOs: https://pl.plsk.eu/wsparcie-finansowe-dla-polskich-ngos.
Zamieszczono w niej podstawowe informacje dotyczące wsparcia jakie oferuje IZ dla organizacji pozarządowych wraz z linkowaniem do strony MFiPR oraz przesłaną przez Ministerstwo prezentacją.
Nabory - elektromobilność i współpraca instytucjonalna
16.12.2024 r. ogłoszono nabory na projekty standardowe w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027:
Elektromobilność – Priorytet 2. Lepiej połączone Pogranicze; cel szczegółowy 1. rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawa dostępu do TEN-T oraz mobilności transgranicznej; działanie 2. poprawa dostępu do atrakcji turystycznych o znaczeniu transgranicznym transportem publicznym i/lub innymi ekologicznie przyjaznymi środkami transportu poza miastami. Alokacja przeznaczona na nabór: 1 952 175 EUR.
Współpraca instytucjonalna – Priorytet 4. Współpraca instytucji i mieszkańców Pogranicza; cel szczegółowy 1. zwiększenie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych, w szczególności tych, którym powierzono zarządzanie konkretnym terytorium, i zainteresowanych stron. Alokacja przeznaczona na nabór: 1 584 039 EUR.
Przyjmowanie wniosków trwa do dnia 28.02.2025 r.
Przewidowany termin zatwierdzenia wybranych projektów - czerwiec 2025 r.
"Nam się udało – spróbuj i Ty!" – praktyczny poradnik z projektów PL-BY-UA 2014-2020
Poradnik to publikacja, która stanowi podsumowanie różnorodnych doświadczeń zebranych w czasie realizacji projektów z edycji Programu na lata 2014-2020. Do jej powstania przyczynili się beneficjenci projektów, dzieląc się swoimi historiami, udzielając porad i podkreślając potencjalne wyzwania.
Jesień bogata w podpisane umowy grantowe
9 października w Garwolinie, w województwie mazowieckim, podczas wspólnej uroczystości podpisano aż pięć umów grantowych dla projektów regularnych. Była to wyjątkowa okazja dla partnerów wiodących z Mazowsza, by spotkać się z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Konradem Wojnarowskim, przedstawić cele projektów oraz podpisać umowy w obecności władz lokalnych i regionalnych, mediów i potencjalnych beneficjentów. Po uroczystości liczba projektów z udziałem partnerów z Mazowieckiego podwoiła się i osiągnęła łącznie 10 umów grantowych z całkowitym dofinansowaniem w wysokości 19 529 782,93 EUR.
Miasto Garwolin, gospodarz wydarzenia, jest również partnerem wiodącym projektu Interreg4water wspierającego rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i poprawę zrównoważonej gospodarki wodnej dla ochrony środowiska i jakości życia mieszkańców obszaru przygranicznego: Poprawa transgranicznego systemu ochrony środowiska w mieście Garwolin i gminie Siedlce w Polsce oraz w mieście Brody w Ukrainie poprzez rozwój infrastruktury kanalizacyjnej.
Kolejne dwa podpisane projekty to inicjatywa Miasta Siedlce występującego w roli partnera wiodącego. Projekt CitiesOfGreen (Rozwój zielonej infrastruktury na obszarze przygranicznym Miasta Siedlce, Gminy Horodok i Gminy Privilne) obejmuje utworzenie 2 parków po obu stronach granicy, 9 skwerów (tzw. parków „kieszonkowych”) oraz zwiększenie ochrony istniejących terenów zielonych, natomiast projekt RESPONSE (Wspólne działania w subregionie siedlecko-ostrołęckim i obwodzie wołyńskim w zakresie przygotowania służb ratowniczych do zwalczania pożarów, klęsk żywiołowych i innych zagrożeń pochodzących od zmian klimatu) wspiera służby ratownicze w reagowaniu na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Główne działania obejmują zakup 11 samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz Centralnego Systemu Alarmowego do sterowania syrenami.
Kolejny projekt, akronim SAFETY, został podpisany przez wiejską Gminę Siedlce i ma na celu poprawę bezpieczeństwa środowiska i ludności zamieszkującej obszar przygraniczny poprzez zwiększenie możliwości i szybkości działania służb podczas akcji ratowniczych. Działania obejmują utworzenie 2 Modułowych Centrów Bezpieczeństwa w Ukrainie, zakup sprzętu i 3 wozów strażackich, a następnie szkolenia. Tytuł projektu to: Razem dla bezpieczeństwa w obszarze transgranicznym.
Ostatni projekt IFSynergy – transgraniczna współpraca w zakresie sprawnego zarządzania publicznymi systemami zaopatrzenia w wodę w Iwano-Frankiwsku i Siedlcach został podpisany przez przedstawicieli Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Siedlcach. Partnerem projektu jest miasto Iwano-Frankiwsk. Głównym celem projektu IFSynergy jest unowocześnienie systemów zarządzania miejskimi systemami zaopatrzenia w wodę, ich monitorowania oraz zwiększenie technologicznej wydajności. Działania w ramach projektu zapewnią modernizację stacji uzdatniania wody w Siedlcach i 40 przepompowni wody w Iwano-Frankiwsku dzięki instalacji nowych urządzeń do pomiaru ciśnienia, monitorowania i zarządzania. Ponadto projekt przewiduje rozbudowę sieci wodociągowej w Siedlcach i zakup specjalistycznych samochodów dla służb technicznych.
Wszystkie 5 projektów jest realizowanych w priorytecie Środowisko z łącznym dofinansowaniem 8 750 138,56 EUR .
Konferencja „Priorytet: ZDROWIE”
W dniach 5-6 listopada 2024 r. w Janowie Podlaskim zorganizowano konferencję inauguracyjną projektów realizowanych w priorytecie "ZDROWIE" Programu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Monitorującego Programu oraz partnerzy polsko-ukraińskich projektów zdrowotnych.
Konferencja była doskonałą okazją do bliższego poznania się nie tylko partnerów realizujących wspólne projekty – niektórzy z nich spotkali się po raz pierwszy, ale również do zainicjowania współpracy oraz wymiany doświadczeń pomiędzy wszystkimi projektami tego Priorytetu, zwłaszcza tymi dotyczącymi podobnej tematyki.
Więcej informacji na stronie Programu.
Komisja Europejska zatwierdziła trzecią wersję dokumentu programowego
5 listopada 2024 r., Komisja Europejska zatwierdziła trzecią wersję dokumentu programowego, zgodnie z decyzjami Komitetu Monitorującego Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 podjętymi podczas spotkań w Warszawie (15.12.2024) oraz Krośnie (18-19.04.2024).
Zaktualizowany dokument programowy zawiera następujące zmiany:
- przesunięcia między budżetami priorytetów (przeniesienie środków z priorytetu WSPÓŁPRACA – 2,5 mln euro do priorytetu ZDROWIE i 2,5 mln euro do priorytetu ŚRODOWISKO; przeniesienie 27,1 mln euro z priorytetu TURYSTYKA do priorytetu ŚRODOWISKO);
- modyfikacja zakresu priorytetu TURYSTYKA – rezygnacja z realizacji projektów regularnych w tym priorytecie;
- modyfikacja zakresu priorytetu WSPÓŁPRACA – anulowanie celu szczegółowego 4.1. Zwiększanie sprawności administracji publicznej w drodze wspierania współpracy prawnej i administracyjnej oraz współpracy między obywatelami, podmiotami społeczeństwa obywatelskiego i instytucjami, w szczególności w celu wyeliminowania przeszkód prawnych i innych przeszkód w regionach przygranicznych;
- drobne zmiany w zakresie priorytetu DOSTĘPNOŚĆ;
- aktualizacja listy i budżetów kategorii interwencji;
- aktualizacja listy wskaźników Programu i ich wartości (tam, gdzie jest to możliwe, dostosowanie ich również do już wybranych projektów);
- uwzględnienie roboczych rekomendacji przedstawiciela Komisji Europejskiej.
Podsumowanie roku 2024 w Programie
Szczegółowe informacje na stronie Programu.
Uruchomiono trzeci nabór wniosków dla obszarów peryferyjnych i zacofanych
Nabór, rozpoczęty 15 października i zakończony 10 grudnia 2024 r.,`miał na celu odblokowanie potencjału rozwojowego obszarów peryferyjnych i zacofanych w ramach czterech celów szczegółowych programu. Orientacyjny budżet naboru to 14 milionów euro. W trakcie naboru złozono 140 wniosków o dofinansowanie, które obecnie poddawane sa ocenie formalnej. Wybór nowych projektów jest spodziewany latem 2025 r. po ocenie jakościowej, która po raz pierwszy obejmie przesłuchania wnioskodawców.
Więcej informacji na stronie programu oraz na stronie MFiPR poświęconej programom EWT.
Kolejne 21 projektów wybranych do dofinansowania
Podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego, które odbyło się w dniach 13-14 listopada 2024 r. w Kopenhadze, podjęto kilka ważnych decyzji dotyczących przyszłości Programu, a najważniejszą jego cześcią był wybór 21 nowych projektów złozonych w trzecim naborze wniosków.
Więcej informacji na stronie Programu.
23 pomysły na platformy projektowe zostały złożone w ramach naboru wniosków w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego
9 grudnia zakończył się nabór na platformy projektowe w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.
W naborze mogli brać udział beneficjenci programów Interreg oraz innych programów współfinansownaych z Unii Europejskiej, np. Horyzont Europa i LIFE.
Nabór na platformy projektowe spotkał się z dużym zainteresowaniem. Złożono 23 wnioski projektowe.
Platformy są głównym narzędziem, które skonsoliduje wyniki projektów z Interreg Region Morza Bałtyckiego i innych projektów współfinansowanych z UE.
Złożone propozycje na platformy projektowe łączą wyniki ponad 250 projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Ok. 90 projektów to projekty realizowane w ramach Interreg Region Morza Bałtyckiego. Kolejną największą grupą są projekty z programu Horyzont Europa. We wnioskach biorą udział również partnerzy programu Interreg Południowy Bałtyk i Interreg Środkowy Bałtyk.
Na dofinansowanie platform w pierwszym naborze przeznaczono 12,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Suma złożonych wniosków wynosi 21,5 mln EUR. Najlepsze pomysły na platformy projektowe zostaną wybrane w marcu 2025 r. podczas spotkania Komitetu Monitorującego.
Szczegółowe informacje na stronie programu.
Zatwierdzono projekty Interreg Europa złozone w trzecim naborze wniosków
W grudniu 2024 roku Komitet Monitorujący program Interreg Europa 2021-2027 zatwierdził projekty złożone w ramach trzeciego naboru.
Trzeci nabór odbył się w terminie 20 marca – 7 czerwca 2024 roku i był otwarty dla partnerów z 36 państw programu: UE-27, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Mołdawii, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i Ukrainy. W ramach naboru złożono 206 wniosków z udziałem 1 682 partnerów.
Do dofinansowania warunkowo wybrano 113 projektów, którym przyznano 161,8 mln euro z funduszy Interreg. Kwota ta ulegnie zmniejszeniu w związku z wymaganą redukcją budżetów projektów.
W 50 zatwierdzonych projektach uczestniczy 59 partnerów z Polski (XLSX 25 KB), m.in. samorządy lokalne, samorządy regionalne, agencje i centra rozwoju, wyższe uczelnie, stowarzyszenia władz publicznych i prywatne podmioty non-profit. Łącznie polskim partnerom przyznano 9,5 mln euro z funduszy Interreg (kwota przed redukcją budżetów). Trzy polskie instytucje występują w roli partnerów wiodących:
- Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego – lider projektu Lead EXPORT na temat nowego podejścia do pobudzania eksportu w ramach lokalnej gospodarki, w niepewnych warunkach. W ramach projektu Urząd będzie współpracował z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i partnerami z Danii, Chorwacji, Serbii, Węgier, Irlandii, Włoch, Grecji oraz Ukrainy.
- Uniwersytet Śląski w Katowicach (UŚ) – lider projektu SCORE na temat podnoszenia kompetencji umożliwiających pełne wykorzystanie infrastruktury badawczo-rozwojowej. W ramach projektu UŚ będzie współpracował z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i partnerami z Holandii, Włoch, Portugalii, Mołdawii oraz Litwy.
- Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. – lider projektu S3ADAPT na temat powiązania strategii inteligentnych specjalizacji i polityk dotyczących zmian klimatu. W ramach projektu Agencja będzie współpracować z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i partnerami z Hiszpanii, Włoch, Irlandii, Ukrainy, Litwy oraz Bośni i Hercegowiny.
W ramach programu Interreg Europa 2021-2027 nie będzie organizowany kolejny otwarty nabór wniosków. W pierwszej połowie 2025 roku odbędzie się nabór na akcje pilotażowe dla projektów zatwierdzonych w pierwszym naborze, sukcesywnie nabory będą organizowane także dla projektów zatwierdzonych w drugim i trzecim naborze.
Władze centralne, regionalne i lokalne zainteresowane współpracą międzynarodową mogą korzystać z nieodpłatnych usług eksperckich Platformy learningowej Interreg Europa. Oferta platformy learningowej zostanie przedstawiona w Polsce na międzynarodowym forum współpracy "Europe, Let’s Cooperate!" 19-20 marca 2025 roku w Krakowie.
Redakcja:
Oddział współpracy terytorialnej
tel. 17 7476425, 17 7476429
ewt.podkarpackie.pl
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Departament Gospodarki Regionalnej