Główny Punkt Informacyjny w Regionie
al. Ł. Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
tel.: 17 747 64 15, 17 747 64 82, pn-pt 8.00 – 15.30
gpi@podkarpackie.pl

Od 25 marca 2025 r. do 8 października 2025 r. trwa nabór na projekty małe w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego.
Do 5 czerwca trzeba złożyć wstępny opis projektu. Bez tego kroku, złożenie wniosku o dofinansowanie, nie będzie możliwe.
13 maja br. odbyło się spotkanie online, podczas którego eksperci ze Wspólnego Sekretariatu programu oraz przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego Programu przedstawili zasady naboru, cechy projektów małych i przydatne narzędzia.
Uczestnicy spotkania otrzymali wskazówki pomocne przy przygotowywaniu projektów oraz odpowiedzi na pytania dotyczące naboru i procesu aplikacji. W spotkaniu wzięło udział ponad 320 osób z całej Polski.
Prezentacje ze spotkania:
Wprowadzenie do programu i podsumowanie poprzednich naborów
Zakres tematyczny naboru na małe projekty
Pomocne narzędzia i wsparcie programu
Dodatkowe wsparcie krajowe dla aplikujących oraz dla partnerów
Informujemy, że nastąpiła zmiana miejsca realizacji szkolenia w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Małych Projektów Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Nowe miejsce to :
Hotel Prezydencki Rzeszów
Ul. Podwisłocze 48
35-309 Rzeszów
W ramach akcji, beneficjenci Funduszy Europejskich w całej Polsce przygotowali bogaty program atrakcji: od koncertów i pikników, przez konkursy i warsztaty, aż po możliwość zajrzenia za kulisy niedostępnych na co dzień miejsc – teatrów, muzeów czy nowoczesnych laboratoriów. To wyjątkowa okazja, by odwiedzić wspierane przez środki Unii Europejskiej inwestycje i inicjatywy, które zmieniają lokalne społeczności i codzienne życie mieszkańców. Dni Funduszy Europejskich to także część unijnej kampanii #EUinmyregion, która umożliwia mieszkańcom państw członkowskich lepsze poznanie projektów finansowanych z Funduszy Europejskich. Od 2004 roku w Polsce zrealizowano setki tysięcy takich projektów, wpływających na rozwój infrastruktury, transportu, edukacji, zdrowia i innowacji.
Tegoroczne podkarpackie obchody Dni Funduszy Europejskich odbyły się między innymi w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz, w Jasionce k. Rzeszowa, gdzie 10 maja przedstawiciele Regionalnego Punktu Kontaktowego Interreg Polska-Słowacja na swoim stoisku prezentowali Program i promowali efekty transgranicznej współpracy finansowanej przez jego środki. Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat tej współpracy poprzez udział w zorganizowanym przez RPK konkursie, a prawidłowe odpowiedzi premiowane były atrakcyjnymi nagrodami oznaczonymi logotypami Programu Interreg PL-SK.
Wydarzenie w Jasionce adresowane było do mieszkańców naszego regionu i gości go odwiedzających. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział m.in. w warsztatach i pokazach naukowych oraz przetestować swoje umiejętności i wiedzę na symulatorach i w rzeczywistości wirtualnej. Gwoździem programu wydarzenia był wykład doktora Adama Mirka, influencera znanego ze swoich naukowych doświadczeń.
27 kwietnia 2025 r. Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Interreg Polska – Słowacja województwa podkarpackiego uczestniczył w Festiwalu Regionalnych Marek i Rzemiosła w Rymanowie-Zdroju, gdzie prezentował swoją działalność na specjalnie przygotowanym stoisku.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania „Dorzecze Wisłoka” i stanowiło jedno z działań mikroprojektu „Partnerstwa – filary zrównoważonego rozwoju regionów wiejskich pogranicza słowacko-polskiego”, realizowanego w ramach Programu Interreg PL–SK 2021–2027.
Podczas festiwalu odwiedzający mieli okazję podziwiać tradycyjne rzemiosło i regionalne produkty oznaczone marką MADE IN KARPATY. Na stoiskach można było znaleźć m.in. porcelanę, wyroby ze skóry i filcu, krywulki, frywolitki, ekologiczne miody, lniane poduszki, dywaniki oraz tradycyjne stroje karpackie. Całość uświetniły występy zespołów folklorystycznych ze Słowacji.
Wydarzenie zgromadziło liczną publiczność, która mogła bliżej poznać, jak Program Interreg PL-SK wspiera ochronę dziedzictwa kulturowego oraz rozwój obszarów wiejskich na pograniczu polsko-słowackim.
Stoisko Regionalnego Punktu Kontaktowego cieszyło się dużym zainteresowaniem – odwiedzający mogli nie tylko zapoznać się z realizowanymi projektami, ale także dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie oferuje Program Interreg Polska – Słowacja.
Platforma learningowa Interreg Europa zaprasza w maju na spotkania online dotyczące dolin wodorowych, migrantów, sektora MŚP oraz młodzieży pozostającej poza sferą zatrudnienia i edukacji
W maju 2025 roku eksperci tematyczni platformy learningowej Interreg Europa zapraszają na cztery webinaria i warsztaty w formule online. Spotkania będą prowadzone w języku angielskim. Trwa rejestracja na wszystkie wydarzenia. W spotkaniach wezmą udział eksperci i praktycy z Europy, którzy na co dzień zajmują się kwestiami dotyczącymi tworzenia dolin wodorowych, sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, społeczną integracją migrantów oraz wspieraniem młodych ludzi, którzy nie kontynuują nauki ani nie podejmują zatrudnienia.
Harmonogram spotkań:
• 6 maja webinarium Advancing hydrogen valleys https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/advancing-hydrogen-valleys
• 15 maja webinarium Social integration of migrants https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/social-integration-of-migrants
• 22 maja webinarium Supporting SMEs in adopting and implementing ESG https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/supporting-smes-in-adopting-implementing-esg
• 27 maja warsztat online No one left behind: policies in support of NEETs https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/no-one-left-behind-policies-in-support-of-neets
W przypadku pytań dotyczących platformy learningowej Interreg Europa zapraszamy do kontaktu z Krajowym Punktem Kontaktowym Interreg Europa (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 273 81 76).
Ostatni nabór projektów w tej perspektywie rozpocznie się 29 września i potrwa do 27 listopada br. Będzie szansą na połączenie wysiłków między projektami transgranicznymi i transnarodowymi i wzmocnienie wpływu Interreg z korzyścią dla obszaru Europy Środkowej.
Celem projektów kapitalizacji jest rozwój oraz wzmacnianie wpływu projektów Interreg, wykraczając poza ich zwykłe łączenie lub powielanie. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie doświadczeń z więcej niż jednego projektu, do dalszego rozwijania, ulepszania i dostosowywania istniejących już produktów i rezultatów – połączenie wiedzy, zwiększanie zasięgu widoczności i uwagi politycznej.
Informacje o naborze
- Cel: Zmniejszenie wpływu granic na przepływy i powiązania funkcjonalne między regionami Europy Środkowej, na rzecz bardziej konkurencyjnej i odpornej Europy Środkowej
- Kiedy: 29 września - 27 listopada 2025 roku
- Dofinansowanie projektu: do 1 mln EUR z EFRR
- Minimalna liczba partnerów: 3 z różnych krajów, w tym minimum 2 z obszaru programu Europa Środkowa
- Czas trwania projektu: od 18 do 24 miesięcy
Niezbędne warunki uczestnictwa
Zakres tematyczny
Propozycje projektów mogą być składane we WSZYSTKICH priorytetach i celach szczegółowych programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027, których opis znajdziesz na stronie programu.
Wybrane projekty zostaną uznane za „operacje o znaczeniu strategicznym”, tj. sztandarowe inicjatywy, które w znacznym stopniu przyczyniają się do realizacji celów programu i zwiększają widoczność współpracy UE.
Dodatkowe informacje i dokumenty:
- Zapowiedź naboru
- Informacje o naborze
- Informacje nt. konferencji programowej w Wiedniu
- Kanał do transmisji z konferencji
Nawiąż kontakt z instytucjami!
Platforma z pomysłami na współpracę
W Polsce informacji o programie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 22 273 79 17
Strona 1 z 111