Główny Punkt Informacyjny w Regionie
al. Ł. Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
tel.: 17 747 64 15, 17 747 64 82, pn-pt 8.00 – 15.30
gpi@podkarpackie.pl
Informujemy, że wciąż istnieje możliwość wzięcia udziału w szkoleniu dla wnioskowawców w zakresie elektromobilności i wspólpracy instytucjonalnej. Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do końca dnia 24.01.2025 r. do godz. 12:00 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. odsyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń.
Do pobrania: program szkolenia, formularz_zgłoszeniowy.docx
Program Interreg Europa wspiera wymianę doświadczeń, nowatorskie rozwiązania i budowę potencjału instytucji uczestniczących w przygotowaniu i realizacji polityk rozwoju regionalnego, w tym programów celu Inwestycje na rzecz zatrudnienia i wzrostu. Zasięg geograficzny programu obejmuje 27 państw członkowskich UE, Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Macedonię Północną, Mołdawię, Norwegię Serbię, Szwajcarię i Ukrainę. Celem forum, adresowanego do zainteresowanych z ww. państw, jest przedstawienie oferty i rezultatów programu Interreg Europa, a także umożliwienie nawiązywania nowych międzynarodowych partnerstw. Organizatorem forum jest Wspólny Sekretariat Interreg Europa. Językiem forum jest język angielski. Forum zostało objęte patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE.
Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób Platforma learningowa programu Interreg Europa przyczynia się do pogłębiania wiedzy z zakresu polityk oraz ich ulepszania w krajach UE. Platformę obsługuje zespół ekspertów tematycznych specjalizujących się w zagadnieniach objętych programem Interreg Europa, tj. innowacjach, ochronie środowiska, transporcie, kwestiach społecznych. Eksperckie usługi oferowane bezpłatnie m.in. samorządom lokalnym i regionalnym obejmują bazę dobrych praktyk, tematyczne publikacje oraz wydarzenia, społeczność online oraz pomoc doradczą w postaci sesji matchmakingowych i wzajemnych ocen (ostatnia ze wzajemnych ocen miała miejsce w Polsce – na wniosek Województwa Warmińsko-Mazurskiego w styczniu br. w Olsztynie odbyła się wzajemna ocena dla regionów graniczących z Rosją; relacja na stronie Urzędu Marszałkowskiego: https://warmia.mazury.pl/rozwoj-regionu/aktualnosci/9607-o-europejskim-wsparciu-regionow-graniczacych-z-rosja).
W programie forum Europe, Let’s cooperate! zaplanowano m.in. spotkania z ekspertami tematycznymi platformy learningowej, wizyty studialne i sesje tematyczne:
Do rejestracji na forum wymagane jest posiadanie konta na stronie programu Interreg Europa. Konto można utworzyć klikając w górnym, prawym rogu strony na ikonę My account.
W Polsce informacji na temat programu i platformy learningowej Interreg Europa udziela Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (Anna Stol, 22 273 81 76, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Informacje o programie po polsku.
Informujemy, że w dniu 28.01.2025 r. w Rzeszowie w Hotelu Rzeszów (al. Piłsudskiego 44) odbędzie się szkolenie dla wnioskodawców programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.
Przedmiot szkolenia będzie dotyczył:
Elektromobilność – Priorytet 2. Lepiej połączone Pogranicze; cel szczegółowy 1. rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawa dostępu do TEN-T oraz mobilności transgranicznej; działanie 2. poprawa dostępu do atrakcji turystycznych o znaczeniu transgranicznym transportem publicznym i/lub innymi ekologicznie przyjaznymi środkami transportu poza miastami.
Więcej informacji: https://pl.plsk.eu/-/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-o-dofinansowanie-elektromobilno-1
Współpraca instytucjonalna – Priorytet 4. Współpraca instytucji i mieszkańców Pogranicza; cel szczegółowy 1. zwiększenie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych, w szczególności tych, którym powierzono zarządzanie konkretnym terytorium, i zainteresowanych stron.
Więcej informacji: https://pl.plsk.eu/-/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-o-dofinansowanie-wspolpraca
Nabory rozpoczęły się w dniu 16 grudnia 2024 r. i zakończą się 28 lutego 2025 r. o godz. 23.59. Przewidywany termin rozstrzygnięcia naboru to czerwiec 2025 r.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 21.01.2025 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. odsyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy. Na szkoleniu przewidujemy udział ok. 30 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc możliwy jest udział maksymalnie jednej osoby z danej instytucji. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń.
Do pobrania program szkolenia125.46 KB i formularz zgłoszeniowy79.59 KB.
9 grudnia zakończył się nabór na platformy projektowe w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.
W naborze mogli brać udział beneficjenci programów Interreg oraz innych programów współfinansownaych z Unii Europejskiej, np. Horyzont Europa i LIFE.
Nabór na platformy projektowe spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Platformy są głównym narzędziem, które skonsoliduje wyniki projektów z Interreg Region Morza Bałtyckiego i innych projektów współfinansowanych z UE.
Złożone propozycje na platformy projektowe łączą wyniki ponad 250 projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Ok. 90 projektów to projekty realizowane w ramach Interreg Region Morza Bałtyckiego. Kolejną największą grupą są projekty z programu Horyzont Europa. We wnioskach biorą udział również partnerzy programu Interreg Południowy Bałtyk i Interreg Środkowy Bałtyk.
Na dofinansowanie platform w pierwszym naborze przeznaczono 12,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Suma złożonych wniosków wynosi 21,5 mln EUR.
Wspólny Sekretariat zajmie się teraz oceną wniosków. Najlepsze pomysły na platformy projektowe zostaną wybrane w marcu 2025 r. podczas spotkania Komitetu Monitorującego Program.
10 grudnia 2024 zakończył się trzeci nabór wniosków dla obszarów peryferyjnych i zapóźnionych w rozwoju. Więcej informacji na stronie Programu.
W grudniu 2024 roku Komitet Monitorujący program Interreg Europa 2021-2027 zatwierdził projekty złożone w ramach trzeciego naboru.
Trzeci nabór odbył się w terminie 20 marca – 7 czerwca 2024 roku i był otwarty dla partnerów z 36 państw programu: UE-27, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Mołdawii, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i Ukrainy. W ramach naboru złożono 206 wniosków z udziałem 1 682 partnerów.
Do dofinansowania warunkowo wybrano 113 projektów, którym przyznano 161,8 mln euro z funduszy Interreg. Kwota ta ulegnie zmniejszeniu w związku z wymaganą redukcją budżetów projektów.
W 50 zatwierdzonych projektach uczestniczy 59 partnerów z Polski (XLSX 25 KB), m.in. samorządy lokalne, samorządy regionalne, agencje i centra rozwoju, wyższe uczelnie, stowarzyszenia władz publicznych i prywatne podmioty non-profit. Łącznie polskim partnerom przyznano 9,5 mln euro z funduszy Interreg (kwota przed redukcją budżetów). Trzy polskie instytucje występują w roli partnerów wiodących:
W ramach programu Interreg Europa 2021-2027 nie będzie organizowany kolejny otwarty nabór wniosków. W pierwszej połowie 2025 roku odbędzie się nabór na akcje pilotażowe dla projektów zatwierdzonych w pierwszym naborze, sukcesywnie nabory będą organizowane także dla projektów zatwierdzonych w drugim i trzecim naborze.
Władze centralne, regionalne i lokalne zainteresowane współpracą międzynarodową mogą korzystać z nieodpłatnych usług eksperckich Platformy learningowej Interreg Europa. Oferta platformy learningowej zostanie przedstawiona w Polsce na międzynarodowym forum współpracy "Europe, Let’s Cooperate!" 19-20 marca 2025 roku w Krakowie.
Regionalny Punkt Kontaktowy w Rzeszowie po raz kolejny zaangażował się w promocję programu Interreg Polska-Słowacja podczas „Ekogali – Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości”, które odbyły się w Centrum Wystawienniczo Kongresowym w Jasionce, w dniach 14-15 grudnia 2024 r.
Aranżacja stoiska nawiązywała do charakteru wydarzenia i związana była z polsko-słowackimi tradycjami kulinarnymi. Na stoisku zorganizowanym przez RPK w Rzeszowie odwiedzający mogli posłuchać prelekcji na temat przygotowania tradycyjnych dań kuchni polsko-słowackiego pogranicza wraz z omówieniem przepisów i sposobu wykonania prezentowanych dań. Zorganizowana została także degustacja, podczas której można było spróbować potraw, które goszczą na wigilijnych stołach zarówno w Polsce jak i na Słowacji.
Stoisko RPK przyciągało szerokie grono zaciekawionych odwiedzających, którzy mieli okazję zanurzyć się w tajniki programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Goście mogli zdobyć cenne informacje na temat priorytetów Programu oraz odkryć, jak konkretne inicjatywy wpisują się w jego główne założenia. Nie zabrakło także inspirujących przykładów efektów dotychczas zrealizowanych projektów, takich jak „Karpacki szlak wina” czy „Szlak historycznych receptur”, które zachęcały do odkrywania regionalnych tradycji. Dla miłośników wyzwań zorganizowano konkurs wiedzy o Programie, gdzie na uczestników czekały atrakcyjne upominki ozdobione logotypem Interreg PL-SK. Na stoisku RPK obecne były także przedstawicielki Stowarzyszenia Euroregion Karpacki, które opowiadały o mikroprojektach oraz o Marce Carpathia.
W ramach wydarzenia przygotowano liczne atrakcje, takie jak Europejski Konkurs Kulinarny, czy wykład o naturalnej aromaterapii. Można było również obejrzeć występ artystyczny Stowarzyszenia „Damy i Huzary” oraz zobaczyć pokaz pn. „VIP-y gotują” w wykonaniu Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz innych znanych podkarpackich samorządowców.
XVIII edycja Ekogali zgromadziła ok. 10 tys. odwiedzających. Obecność RPK na wydarzeniu, które zgromadziło tak liczną publiczność była dobrą okazją aby informacja o Programie Interreg Polska-Słowacja mogła dotrzeć do jeszcze większej ilości osób. Na wydarzeniu pracownicy RPK i Euroregionu Karpackiego, pokazali że współpraca transgraniczna to nie tylko formalne projekty, ale także bogactwo historii, smaków i możliwości, które łączą regiony i ludzi.
Informujemy, że 16.12.2024 r. ogłoszono nabory na projekty standardowe w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027:
Elektromobilność – Priorytet 2. Lepiej połączone Pogranicze; cel szczegółowy 1. rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawa dostępu do TEN-T oraz mobilności transgranicznej; działanie 2. poprawa dostępu do atrakcji turystycznych o znaczeniu transgranicznym transportem publicznym i/lub innymi ekologicznie przyjaznymi środkami transportu poza miastami.
Współpraca instytucjonalna – Priorytet 4. Współpraca instytucji i mieszkańców Pogranicza; cel szczegółowy 1. zwiększenie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych, w szczególności tych, którym powierzono zarządzanie konkretnym terytorium, i zainteresowanych stron.
Ogłoszenia o naborach znajdują się na głównej stronie internetowej programu (wiadomości) oraz w zakładce nabory.
Strona 1 z 107