Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

Naftowe dziedzictwo działalności Ignacego Łukasiewicza

pbu.1.2

 

Lider projektu (Beneficjent wiodący): Województwo Podkarpackie; Partner: Stowarzyszenie Euroregion Karpaty – Ukraina.

Cel projektu: popularyzacja wiedzy o dziedzictwie naftowym na rzecz zwiększenia ruchu turystycznego na terenie województwa podkarpackiego i obwodu lwowskiego.

Budżet projektu:  łączny - 66 663,90 euro, dofinansowanie - 59 997,51 euro.

Termin realizacji: 17.12.2019 - 16.10.2021

Opis projektu: tereny województwa podkarpackiego są miejscem, gdzie rozpoczęto wydobywać ropę naftową i wykorzystywać ją w celach znanych nam współcześnie. Podobnym dziedzictwem może pochwalić się również obwód lwowski. Na tych terenach żył i działał znany na całym świecie Ignacy Łukasiewicz. Wyeksponowanie miejsc będących kolebką i początkiem całej współczesnej industrializacji światowego przemysłu naftowego w postaci szlaku dziedzictwa I. Łukasiewicza jako produktu turystycznego wpłynie na rozbudowanie oferty turystycznej pogranicza.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące działania:

  1. Organizacja konferencji z udziałem ekspertów w celu ustalenia, weryfikacji i kategoryzacji miejsc oraz ich oznakowane.
  2. Opracowanie przewodnika po obiektach związanych z dziedzictwem naftowym i działalnością I. Łukasiewicza (w formie publikacji elektronicznej pdf).
  3. Organizacja warsztatów dla branży turystycznej z obszaru wsparcia projektu połączona z organizacja questingu.
  4. Organizacja wizyty studyjnej dla dziennikarzy po obiektach umiejscowionych po stronie polskiej i ukraińskiej.
  5. Przeprowadzenie w mediach akcji promującej szlak dziedzictwa I. Łukasiewicza jako produktu turystycznego.

Łukasiewicz belka

Lukasiewicz transparentne                  pbu 2014 logo

 

Konferencja końcowa projektu "Naftowe dziedzictwo działalności Ignacego Łukasiewicza", połączona z game quest odbyła się w dniu 17.11.2021. Ze względu na stan pandemii ukraiński partner projektu - Euroregion Karpaty - Ukraina zorganozował wydarzenie w formie hybrydowej. Cześć stacjonarna wydarzenia odbyła się w Truskawcu, podczas gdy polscu uczestniccy mogli wziąc w konferencji udział w formie online, na platformie Zoom.

Informacja o wydarzeniu na stronie partnera ukraińskiego:

https://ekarpaty.com/9371-2/

https://ekarpaty.com/navchalnyy-vizyt-ta-prezentatsiia-hry-kvestu-u-boryslavi/

linki do prezentacji

Spotkanie poświęcone było omówieniu przebiegu i rezultatów obydwu części misji.

Zarejestrowane spotkanie: https://ekarpaty.com/pidbyly-pidsumky-inventaryzatsiynoi-misii-naftovoi-spadshchyny-lvivskoi-oblasti-ta-pidkarpatskoho-voievodstva/

W dniach 5-6 października 2021 odbyła się ukraińska cześc misji inwentaryzyacyjnej, zorganizowana przez partnera projektu - Stowarzyszenie Euroregion Karpaty-Ukraina. Sprawozdanie z misji zosrtało upublikowane na jego stronie internetowej:

Misja inwentaryzacyjna, część ukraińska. Dzień 1

Misja inwentaryzacyjna, część ukraińska. Dzień 2

 

Zachęcamy się do zapoznania się z relacją z objazdu studyjnego, przygotowaną przez Polskie Radio Rzeszów.

Link do relacji: https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/naftowe-dziedzictwo-ignacego-lukasiewicza

 

Objazd studyjnyodbył się w dniach w dniach 1-3 października 2021r. Pierwszym odwiedzanym miejscem było Jasło, gdzie uczestnicy zatrzymali się przy tablicy, upamiętniającej miejsce apteki dzierżawionej przez I. Łukasiewicza do 1870r. a następnie udali się na stary cmentarz komunalny, gdzie odwiedzili grób jedynej córeczki Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów –Marianny. Ostatnim odwiedzonym w Jaśle miejscem był obelisk upamiętniający pierwszą na świecie przemysłową destylarnię ropy naftowej, którą Łukasiewicz wybudował w podjasielskich Ulaszowicach (dziś w granicach miasta). Kolejnym miejscem na trasie wyjazdu był centralny plac miejscowości Harklowa, gdzie w centrum powstał niedawno park edukacyjno-historyczny, przedstawiający relikty 150-letniej kopalni ropy.

0102 030405

W drodze do Jedlicza grupa miała okazję zobaczyć obiekty jednej z najstarszych, wciąż czynnej rafinerii ropy naftowej w Jaśle (obecnie grupa LOTOS). W Jedliczu odwiedzono miejscowy cmentarz z grobami rodziny Stawiarskich oraz licznymi nagrobkami dawnych pracowników okolicznych kopalni ropy, destylarni i rafinerii. Kontynuacją wizyty w Jedliczu był spacer w parku okalającym pałac Stawiarskich. Na koniec wizyty w Jedliczu uczestnicy objazdu udali się przed główne wejście do rafinerii Jedlicze, a także obejrzeli historyczne osiedle z domami inżynierów i robotników rafineryjnych.

0607080910

Miasto Krosno zamykało program pierwszego dnia objazdu. Grupa odwiedziła tam Muzeum Podkarpackie, szczycące się ogromną kolekcją lamp naftowych oraz pamiątek potwórcach przemysłu naftowego, a następnie udała się pod pomnik ojca przemysłu naftowego, Ignacego Łukasiewicza.

111213

 W drugim dniu objazdu grupa wyjechała do Sanoka, a tam zwiedziła sektor naftowy Muzeum Budownictwa Ludowego. Następnie udała się przez Uherce Mineralne (historyczne miejsce wydobycia ropy) do Ustrzyk Dolnych. Tam z przewodniczką z miejscowego Centrum Informacji Turystycznej odwiedzono Minimuzeum Kopalnictwa Ropy Naftowej w Brzegach Dolnych, a następnie wykonano objazd (busem) trasy rowerowej poprowadzonej po terenach eksploracji ropy naftowej w rejonie wsi Łodyna i Ropienka. Po powrocie do Ustrzyk Dolnych grupa zobaczyła z zewnątrz obiekty dawnej rafinerii FANTO, które obecnie są modernizowane i przygotowywane jako centrum kulturalno-turystyczno-wystawiennicze. Ostatnim akcentem pobytu w Ustrzykach Dolnych było zwiedzanie Izby Regionalnej w Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji.

141516

Ostatni, trzeci dzień objazdu studyjnego po miejscach związanych z dziedzictwem Ignacego Łukasiewicza rozpoczął się od wizyty w Zręcinie – wsi rodowej rodziny Trzecieskich-Zręckich. Tam grupa odwiedziła miejscowy cmentarz z okazałym, niedawno zrewitalizowanym nagrobkiem Ignacego Łukasiewicza oraz kaplicą rodu Trzecieskich, obejrzano także imponujący kościół parafialny, którego kolatorem był Tytus Trzecieski, a cichym kolatorem również Ignacy Łukasiewicz. Następnie grupa pojechała do wsi Chorkówka, gdzie niegdyś stał dwór, zamieszkiwany przez rodzinę Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów oraz działała prowadzona przez Honoratę szkoła koronczarstwa i haftu. Niestety dziś nie ma już śladu po tych obiektach, lokalna społeczność uhonorowała jednak „Ojca Ignacego” potężnym głazem pamiątkowym z tablicą. Z Chorkówki, drogą wytyczoną przez Łukasiewicza, grupa dojechała do Skansenu Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie przy współpracy członków krośnieńskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego odbyło się zindywidualizowane zwiedzanie kompleksu najcenniejszych obiektów pierwszej na świecie komercyjnej kopalni ropy naftowej”. W drodze powrotnej do Rzeszowa grupa zobaczyła jeszcze lokalizację nieczynnej kopalni ropy naftowej w Starej Wsi. 

17DSC 06421819DSC 0643

 

 

Projekt „Naftowe Dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza” , program Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Zaproszenie do udziału w konferencji końcowej projektu w Truskawcu.

Konferencja obędzie się w formie online (dla polskich uczestników) w dniu 17 listopada 2021 r. Organizatorem jest ukraiński partner projektu - Stowarzyszenie Samorządów "Euroregion Karpaty - Ukraina"

Konferencja ma na celu podsumowanie i prezentację efektów realizacji projektu. Wydarzenie adresowane jest głównie do dziennikarzy, liderów opinii oraz bezpośrednio do osób zainteresowanych problematyką naftowego dziedzictwa Ignacego Łukasiewicza.

Osoby zainteresowane proszone są o przesyłanie zgłoszeń równolegle na adresy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , po otrzymaniu zgłoszenia, osoby zainteresowane udzialem otrzymają szczegółowe informacje nt. konferencji, w tym link do spotkania.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 15 listopada 2021 r do godz. 12:00. Liczba uczestników ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

 

Zapraszamy do zgłaszania udziału w objeździe, który odbędzie się na przełomie września i października 2021 r. na terenie województwa podkarpackiego. Planowana trasa objazdu: Rzeszów – Jasło – Krosno – Bóbrka – Sanok – Lesko - Ustrzyki Dolne, Rzeszów. Program objazdu obejmować będzie zapoznanie się z miejscami związanym z dziedzictwem przemysłu naftowego. Zostanie on przesłany wyłonionym uczestnikom, po zakończeniu rekrutacji.

Zapraszamy 12 osób - dziennikarzy, animatorów zajmujących się problematyką historyczną i turystyczną oraz lokalnych liderów.

Zgłoszenia należy wysyłać do 8 września 2021 r., jednocześnie na adresy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

O zakwalifikowaniu uczestników będzie decydować kolejność zgłoszeń.

W związku z sytuacją epidemiologiczną zastrzegamy możliwość odwołania objazdu.

Back to top