Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

Karpackie Morza.Działania na rzecz promocji dziedzictwa przyrodniczego J.Solińskiego i W.Domaszy

„Karpackie Morza. Działania na rzecz promocji dziedzictwa przyrodniczego Jeziora Solińskiego i Wielkiej Domaszy”.

Lider projektu: Województwo Podkarpackie

Partner: Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš v Humennom (Regionalna Organizacja Turystyczna Horný Zemplín i Horný Šariš)
Mikroprojekt wspólny: 76 506,00 Euro (85% EFRR, 5% budżet Państwa/ wkład własny Lidera projektu 5 556,53 Euro i Partnera 2 094,09 Euro)

Okres realizacji: 01.10.2020 - 30.09.2021

Cel projektu: promocja walorów przyrodniczych Jeziora Solińskiego (Polska) i Wielkiej Domaszy (Słowacja), która wpłynie na zwiększenie atrakcyjności polsko-słowackich regionów przygranicznych. Jeziora te, są zjawiskami szczególnymi na polsko-słowackim pograniczu, które w połączeniu z walorami krajobrazowymi stanowią potencjał turystyczny obu stron polsko-słowackiego pogranicza. Promocja tych dwóch akwenów pod wspólnym szyldem ma służyć skanalizowaniu ruchu turystycznego w obszary o mniejszej frekwencji turystycznej.

Działania:

Województwo Podkarpackie

  • Opracowanie i wydanie dwuelementowej mapy w języku polskim, słowackim i angielskim (opis walorów karpackich „mórz”, baza noclegowa, gastronomiczna, atrakcje w pobliżu).
  • Organizacja wizyty studyjnej dla propagatorów turystyki w celu poznania i promocji walorów Jeziora Solińskiego i Jeziora Domasza.
  • Organizacja warsztatów dla propagatorów turystyki dotyczących analizy potencjału turystycznego obszaru Jeziora Solińskiego i Jeziora Domasza oraz tworzenia wspólnych pakietów turystycznych np. „Tydzień nad karpackimi morzami”.
  • Organizacja warsztatów fotograficznych, opublikowanie na stronach partnerów, stworzenie bazy zdjęć pogranicza polsko-słowackiego do wykorzystania przez zainteresowane podmioty w celu promocji.
  • Zakup roll-upa promocyjnego.
  • Zakup laptopa.
  • Dosprzętowienie posiadanego aparatu fotograficznego.

Partner

  • Organizacja konferencji prezentującej produkt turystyczny i opracowane pakiety dla turystów.
  • Wykonanie i montaż 7 tablic informacyjno-promocyjnych w obszarze Wielkiej Domaszy”.

Baner projektu Karpackie Morza Logo Podkarpackie Interreg Regionalna Organizacja Turystyczna Horný Zemplín i Horný Šariš

 

 

 

 

 

W dniu 24 lutego 2022 r. przedstawiciel partnerów projektu spotkali się na Słowacji, w Malej Domaszy, w siedzibie Regionalnej Organizacji Turystycznej Horný Zemplín i Horný Šariš.

Okazją do spotkania było przekazanie słowackiemu partnerowi projektu map Jeziora Solińskiego i jeziora Wielka Domasza oraz odwiedzenie miejsc, w których zainstalowano tablice informacyjne. W trakcie spotkania omówiono także kwiestie związane z przgotowaniem raportu końcowego z realizacji projektu.

 

zdjęcie ze spotkaniazdjęcie ze spotkaniazdjęcie ze spotkaniazdjęcie ze spotkaniazdjęcie ze spotkaniazdjęcie ze spotkania

 

Zrealizowano ostatnie działanie projektu - opracowanie i wydanie map turystycznych Jeziora Solińskiego i Wielkiej Domaszy.

 IMG 20220209 111224 010 IMG 20220209 110923 460 IMG 20220209 111351 909

            IMG 20220209 111206 924IMG 20220209 111042 346IMG 20220209 110728 294

Artykuł promocyjny projektu opublikowano w mediach drukowanych (miesiecznik Gazeta Rzeszowa i Okolic, periodyk Gospodarka Podkarpacka)

oraz na portalu gospodarkaPodkarpacka.pl

Zapraszamy do udziału w konferencji projektu Karpackie Morza, która odbędzie się w dniu 17.02.2022 r. w formie online. Poniżej link do rejestracji, w załączeniu program konferencji.

Link do rejestracji na konferencję

Pozvánka Karpatské moria

 

Załączniki:
Pobierz plik (Program_Karpatské moria.pdf)Program_Karpatské moria.pdf[ ]645 kB

Zapraszamy animatorów turystyki do bezpłatnego pobierania i wykorzystania zdjęć w ich działaniach na rzecz turystycznej promocji polsko-słowackiego pogranicza.

Jezioro Solińskie:

https://drive.google.com/drive/folders/1xZZwdkKNmY7WbuHquMzV88rAxT_-F0S0?usp=sharing

Wielka Domasza:

https://drive.google.com/drive/folders/1vI5ifD1IGtNEifs7cXmKlJfCPbBzXw6k?usp=sharing

 

 

 

 

 

Drugi z warsztatów z zakresu fotografii krajobrazowej i przyrodniczej został zorganizowany na Słowacji, na  obszarze Jeziora Wielka Domasza w dniach 9-12 września 2021 r. Warsztaty ponownie poprowadziła p. Katarzyna Warańska.

W wyniku warsztatów powstała kolejna baza zdjęć, obojmująca materiały fotograficzne z obszaru Jeziora Wielka Domasza.

Bazą wydarzenia był hotel Zielona Laguna w miejscowości Kvokovce. Pierwszy dzień ponownie poświęcono zajęciom teoretycznym, które obejmowały następujące zagadnienia: wstęp do obrazowania fotograficznego - aspekty techniczne, przesłona, czas, czułość, wstęp do fotografii krajobrazowej i przyrodniczej, pokaz fotografii krajobrazowej i przyrodniczej w różnych ujęciach. Skorzystali z nich przede wszystkim ci uczestnicy, którzy nie brali udziału w warsztatach Polańczyku, pozostałe osoby doskonaliły technikę popołudniowej i wieczornej fotografii krajobrazowej w otoczeniu hotelu i nad jeziorem.

Drugi dzień warsztatów, już tradycyjnie, rozpoczął się plenerem o świcie w miejscowści Nová Kelča, gdzie oprócz górskich krajobrazów fotografowanoo tradycyjne zajęcia pasterskie - wypas i dojenie owiec. W drugiej części dnia, w miejscowości Dobra, odbył się plener na obszarze Jeziora Wielka Domasza.

Trzeci i czwarty dzień warsztatów wprowadziły do nich element wkspresji w postaci regat windsurfigu oraz wyścigu kolarskiego dookoła Jeziora Wielka Domasza. Uczetnicy warsztatów mogli wzbogacić swoje kolekcje zdjęć o dynamiczne ujęcia sportowe.

Warsztaty zakończono prezentacją zdjęć wykonanych przez ich uczestników.

 DSC 09411 41 51 71 99DSC 0982DSC 09541 171 941 1011 641 1431 153DSC 0938DSC 1004DSC 1061

 

 

 

Pierwszy z warsztatów z zakresu fotografii krajobrazowej i przyrodniczej odbył się na obszarze Jeziora Solińskiego w dniach 29 lipca - 1 sierpnia 2021 r. Warsztaty poprowadziła p. Katarzyna Warańska.

Celem warsztatów było przeszkolenie animatorów turystyki w zakresie zasad tworzenia fotografii krajobrazowej i przyrodniczej, stanowiącej ważny element każdej oferty turystycznej. W wyniku warsztatów powstała baza zdjęć z obszaru Jeziora Solińskiego.

Po części organizacyjnej i wprowadzeniu do tematyki warsztatów, ich pierwszy dzień poświęcono zajęciom teoretycznym, które obejmowały następujące zagadnienia: wstęp do obrazowania fotograficznego - aspekty techniczne, przesłona, czas, czułość, wstęp do fotografii krajobrazowej i przyrodniczej, pokaz fotografii krajobrazowej i przyrodniczej w różnych ujęciach. Wieczorem na na cyplu Polańczyka odbył się pierwszy plener o zachodzie slońca.

Drugi dzień warsztatów rozpoczął się plenerem o świcie na punkcie widokowym w Polańczyku i fotografiami wschodu słońca. następnie kontynuowano część teoretyczną warsztatów - kompozycje w fotografii, różnorodność fotografii krajobrazowej (wskazówki, triki, ciekawe pomysły, rozwiązania). Dzień zakończył się kolejnym wieczornym plenerem nad jeziorem Solińskim i fotograficznymi dyskusjami o fotografii.

Trzeci dzień obfitował w zdjęcia okolic Jeziora Solińskiego, wykonane podczas porannego pleneru - punkt widokowy w Lutowiskach, Łopienka, Sine Wiry, Kamieniołom w Bóbrce. Po południu, w czasie czesci teoretycznej utrwalano i podsumowano dotychczas poznane techniki. Odbywające się w tym dniu Regaty o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego były okazją do kolejnych pięknych zdjęć wykonanych w godzinach wieczornych.

Ostatni dzień obejmowal kolejny plener o świcie (Polanćzyk) oraz zajęcia z cyfrowej obróbki zdjęć, umiejętności wyboru najciekawszych prac oraz prezentację zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów.

DSC 0374DSC 0407DSC 0454DSC 0459DSC 0462DSC 0480

DSC 0481DSC 0491DSC 0503DSC 0538DSC 0540DSC 0541

 DSC 0580DSC 0593DSC 0661DSC 0685DSC 0767DSC 0855DSC 0785DSC 0844DSC 0797DSC 0814IMG 20210801 114337

 

 

Celem warsztatów jest przeszkolenie animatorów turystyki w zakresie zasad tworzenia fotografii krajobrazowej i przyrodniczej stanowiącej ważny element każdej oferty.

Drugi warsztat odbędzie się w dniach 9 - 12 września 2021 r. na Słowacji (hotel Zelena Laguna w Kvakowcach, https://zelenalaguna.sk/). W wyniku warsztatów powstanie baza zdjęć z obszaru Jeziora Wielka Domasza.

Warsztaty prowadzić będzie p. Katarzyna Warańska.

Skan wypełnionego i podpisanego  formularza zgłoszeniowego (do pobrania poniżej) należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 6 sierpnia br. do godz. 14:00.

Nabór dla słowackich uczestników warsztatów prowadzi partner projektu: Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš.

Back to top