Główny Punkt Informacyjny w Regionie
al. Ł. Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
tel.: 17 747 64 15, 17 747 64 82, pn-pt 8.00 – 15.30
gpi@podkarpackie.pl
„Karpackie Morza. Działania na rzecz promocji dziedzictwa przyrodniczego Jeziora Solińskiego i Wielkiej Domaszy”.
Lider projektu: Województwo Podkarpackie
Partner: Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš v Humennom (Regionalna Organizacja Turystyczna Horný Zemplín i Horný Šariš)
Mikroprojekt wspólny: 76 506,00 Euro (85% EFRR, 5% budżet Państwa/ wkład własny Lidera projektu 5 556,53 Euro i Partnera 2 094,09 Euro)
Okres realizacji: 01.10.2020 - 30.09.2021
Cel projektu: promocja walorów przyrodniczych Jeziora Solińskiego (Polska) i Wielkiej Domaszy (Słowacja), która wpłynie na zwiększenie atrakcyjności polsko-słowackich regionów przygranicznych. Jeziora te, są zjawiskami szczególnymi na polsko-słowackim pograniczu, które w połączeniu z walorami krajobrazowymi stanowią potencjał turystyczny obu stron polsko-słowackiego pogranicza. Promocja tych dwóch akwenów pod wspólnym szyldem ma służyć skanalizowaniu ruchu turystycznego w obszary o mniejszej frekwencji turystycznej.
Działania:
Województwo Podkarpackie
Partner
W dniu 24 lutego 2022 r. przedstawiciel partnerów projektu spotkali się na Słowacji, w Malej Domaszy, w siedzibie Regionalnej Organizacji Turystycznej Horný Zemplín i Horný Šariš.
Okazją do spotkania było przekazanie słowackiemu partnerowi projektu map Jeziora Solińskiego i jeziora Wielka Domasza oraz odwiedzenie miejsc, w których zainstalowano tablice informacyjne. W trakcie spotkania omówiono także kwiestie związane z przgotowaniem raportu końcowego z realizacji projektu.
Zrealizowano ostatnie działanie projektu - opracowanie i wydanie map turystycznych Jeziora Solińskiego i Wielkiej Domaszy.
Artykuł promocyjny projektu opublikowano w mediach drukowanych (miesiecznik Gazeta Rzeszowa i Okolic, periodyk Gospodarka Podkarpacka)
oraz na portalu gospodarkaPodkarpacka.pl
Zapraszamy do udziału w konferencji projektu Karpackie Morza, która odbędzie się w dniu 17.02.2022 r. w formie online. Poniżej link do rejestracji, w załączeniu program konferencji.
Link do rejestracji na konferencję
Zapraszamy animatorów turystyki do bezpłatnego pobierania i wykorzystania zdjęć w ich działaniach na rzecz turystycznej promocji polsko-słowackiego pogranicza.
Jezioro Solińskie:
https://drive.google.com/drive/folders/1xZZwdkKNmY7WbuHquMzV88rAxT_-F0S0?usp=sharing
Wielka Domasza:
https://drive.google.com/drive/folders/1vI5ifD1IGtNEifs7cXmKlJfCPbBzXw6k?usp=sharing
Drugi z warsztatów z zakresu fotografii krajobrazowej i przyrodniczej został zorganizowany na Słowacji, na obszarze Jeziora Wielka Domasza w dniach 9-12 września 2021 r. Warsztaty ponownie poprowadziła p. Katarzyna Warańska.
W wyniku warsztatów powstała kolejna baza zdjęć, obojmująca materiały fotograficzne z obszaru Jeziora Wielka Domasza.
Bazą wydarzenia był hotel Zielona Laguna w miejscowości Kvokovce. Pierwszy dzień ponownie poświęcono zajęciom teoretycznym, które obejmowały następujące zagadnienia: wstęp do obrazowania fotograficznego - aspekty techniczne, przesłona, czas, czułość, wstęp do fotografii krajobrazowej i przyrodniczej, pokaz fotografii krajobrazowej i przyrodniczej w różnych ujęciach. Skorzystali z nich przede wszystkim ci uczestnicy, którzy nie brali udziału w warsztatach Polańczyku, pozostałe osoby doskonaliły technikę popołudniowej i wieczornej fotografii krajobrazowej w otoczeniu hotelu i nad jeziorem.
Drugi dzień warsztatów, już tradycyjnie, rozpoczął się plenerem o świcie w miejscowści Nová Kelča, gdzie oprócz górskich krajobrazów fotografowanoo tradycyjne zajęcia pasterskie - wypas i dojenie owiec. W drugiej części dnia, w miejscowości Dobra, odbył się plener na obszarze Jeziora Wielka Domasza.
Trzeci i czwarty dzień warsztatów wprowadziły do nich element wkspresji w postaci regat windsurfigu oraz wyścigu kolarskiego dookoła Jeziora Wielka Domasza. Uczetnicy warsztatów mogli wzbogacić swoje kolekcje zdjęć o dynamiczne ujęcia sportowe.
Warsztaty zakończono prezentacją zdjęć wykonanych przez ich uczestników.
Pierwszy z warsztatów z zakresu fotografii krajobrazowej i przyrodniczej odbył się na obszarze Jeziora Solińskiego w dniach 29 lipca - 1 sierpnia 2021 r. Warsztaty poprowadziła p. Katarzyna Warańska.
Celem warsztatów było przeszkolenie animatorów turystyki w zakresie zasad tworzenia fotografii krajobrazowej i przyrodniczej, stanowiącej ważny element każdej oferty turystycznej. W wyniku warsztatów powstała baza zdjęć z obszaru Jeziora Solińskiego.
Po części organizacyjnej i wprowadzeniu do tematyki warsztatów, ich pierwszy dzień poświęcono zajęciom teoretycznym, które obejmowały następujące zagadnienia: wstęp do obrazowania fotograficznego - aspekty techniczne, przesłona, czas, czułość, wstęp do fotografii krajobrazowej i przyrodniczej, pokaz fotografii krajobrazowej i przyrodniczej w różnych ujęciach. Wieczorem na na cyplu Polańczyka odbył się pierwszy plener o zachodzie slońca.
Drugi dzień warsztatów rozpoczął się plenerem o świcie na punkcie widokowym w Polańczyku i fotografiami wschodu słońca. następnie kontynuowano część teoretyczną warsztatów - kompozycje w fotografii, różnorodność fotografii krajobrazowej (wskazówki, triki, ciekawe pomysły, rozwiązania). Dzień zakończył się kolejnym wieczornym plenerem nad jeziorem Solińskim i fotograficznymi dyskusjami o fotografii.
Trzeci dzień obfitował w zdjęcia okolic Jeziora Solińskiego, wykonane podczas porannego pleneru - punkt widokowy w Lutowiskach, Łopienka, Sine Wiry, Kamieniołom w Bóbrce. Po południu, w czasie czesci teoretycznej utrwalano i podsumowano dotychczas poznane techniki. Odbywające się w tym dniu Regaty o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego były okazją do kolejnych pięknych zdjęć wykonanych w godzinach wieczornych.
Ostatni dzień obejmowal kolejny plener o świcie (Polanćzyk) oraz zajęcia z cyfrowej obróbki zdjęć, umiejętności wyboru najciekawszych prac oraz prezentację zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów.
Celem warsztatów jest przeszkolenie animatorów turystyki w zakresie zasad tworzenia fotografii krajobrazowej i przyrodniczej stanowiącej ważny element każdej oferty.
Drugi warsztat odbędzie się w dniach 9 - 12 września 2021 r. na Słowacji (hotel Zelena Laguna w Kvakowcach, https://zelenalaguna.sk/). W wyniku warsztatów powstanie baza zdjęć z obszaru Jeziora Wielka Domasza.
Warsztaty prowadzić będzie p. Katarzyna Warańska.
Skan wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego (do pobrania poniżej) należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 6 sierpnia br. do godz. 14:00.
Nabór dla słowackich uczestników warsztatów prowadzi partner projektu: Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš.
Strona 1 z 3