Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

logo Interreg PL UA 2021 2027

 

Wspólny Sekretariat ogłasza rozpoczęcie kolejnej edycji konkursu fotograficznego „Odkryj piękno regionów Programu PL-UA”

Więcej informacji na stronie Programu

Informujemy o możliwości udziału w III Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów, który odbędzie się także w  formacie online w dniu 6 czerwca 2025 roku. Szczyt rozpocznie się o godzinie 13:00 czasu kijowskiego uroczystą ceremonią otwarcia z udziałem najwyższych przedstawicieli Ukrainy, którzy zwrócą się do regionalnych i miejskich partnerów ukraińskich wspólnot i obwodów. Program Szczytu, który potrwa do godziny 20:00, obejmuje następujące panele tematyczne:

- W drodze do URC25. Odbudowa dla przyszłości: reformy i rozwój

- Integracja europejska Ukrainy: postępy, wyzwania i perspektywy na poziomie regionalnym

- Rehabilitacja ofiar wojny: aspekty medyczne, psychologiczne i społeczne

- Rozwój gospodarczy regionów Ukrainy

- Odporność energetyczna regionów Ukrainy

Ponadto, program wydarzenia przewiduje uroczystą ceremonię podpisania dokumentów o międzynarodowej współpracy terytorialnej między wspólnotami i regionami Ukrainy a ich zagranicznymi partnerami.

Aby uzyskać dostęp do sesji online, uprzejmie prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego . Po pomyślnym zarejestrowaniu się, link do wydarzenia zostanie przesłany na podany podczas rejestracji adres e-mail.

logo Interreg PL UA 2021 2027

Promocja powinna być nieodłącznym elementem każdego projektu i ma często kluczowe znaczenie dla jego powodzenia. Bez skutecznego chwalenia się efektami projektu niewiele osób dowiaduje się o nich i przez to być może z nich nie korzysta. Celami projektów niejednokrotnie są też kampanie informacyjne uświadamiające społeczeństwo nt. ważnych kwestii, w tym przypadku głownie w zakresie ZDROWIA i ŚRODOWISKA. By odnieść sukces w takich działaniach potrzebne są dobre pomysły i wykorzystanie odpowiednich narzędzi do komunikacji.

W celu przybliżenia tego tematu i wyzwań z nim związanych, 23 czerwca br. zostanie zorganizowane szkolenie komunikacyjne dla partnerów projektów z Polski i z Ukrainy. Wydarzenie będzie przeprowadzone w formule online, za pośrednictwem platformy Zoom (z tłumaczeniem polsko-ukraińskim).

Szkolenie będzie doskonałą okazją do przypomnienia najważniejszych wymogów programowych w zakresie informacji i promocji, ale przede wszystkim do poznania przykładów konkretnych kampanii i działań informacyjno-promocyjnych w projektach PL-UA.

Ramowy program szkolenia

10:00-12:30

  • Powitanie
  • Prezentacja nt. podstawowych zasad informacyjno-promocyjnych, odpowiedzi na pytania zgłoszone w formularzu
  • Przykłady działań komunikacyjnych i kampanii prowadzonych w projektach PL-UA
  • Zakończenie szkolenia

Aby się zarejestrować wypełnij FORMULARZ. Rejestracja trwa do 17 czerwca br. W formularzu można zgłaszać pytania i wątpliwości dot. informacji i promocji w Programie.

logo Interreg PL UA 2021 2027

W dniu 3 czerwca 2025 r. w Muzeum-Zamku w Łańcucie nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie Funduszu Małych Projektów „Współpraca ponad granicami na pograniczu polsko – ukraińskim”, realizowanego w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Pan Minister Konrad Wojnarowski, Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Gości wydarzenia powitali: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Piotr Pilch, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki, Dawid Lasek oraz Wicedyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Bartłomiej Balcerzyk, który podkreślił  
w swoim wystąpieniu, że:

„Ten program nie tylko finansuje ważne przedsięwzięcia, ale także służy budowaniu zaufania, dobrosąsiedzkich relacji oraz wzmacnianiu potencjału społeczności lokalnych po obu stronach granicy (…)  na przykładzie dzisiejszej ceremonii dotyczącej Funduszu Małych Projektów dla unijnego programu Interreg Polska - Ukraina 2021-2027, dofinansowanego w 90% z budżetu Unii Europejskiej, widzimy, że fundusze unijne nie tylko wspierają duże projekty infrastrukturalne jak autostrady czy gazociągi, ale fundusze unijne są także na wyciagnięcie ręki dla małych lokalnych projektów”.

W uroczystości uczestniczyli również Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Oleh Kuts, Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul oraz Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek. Na zakończenie oficjalnej części wydarzenia została podpisana umowa o dofinansowanie projektu „Współpraca ponad granicami na pograniczu polsko – ukraińskim”. Nabór na mikroprojekty planowany jest na III kwartał 2025 r.

 

Podstawowe informacje o projekcie:

Wartość dofinansowania: 5,11 mln EUR

Okres realizacji: 01.07.2025 - 31.12.2027

Cel projektu: budowanie wzajemnego zaufania pomiędzy mieszkańcami i instytucjami publicznymi z pogranicza polsko-ukraińskiego oraz wzajemnego zaufania i relacji sąsiedzkich.

Beneficjentem projektu FMP jest Stowarzyszenie Euroregion Karpacki. Jako operator Funduszu Małych Projektów, Stowarzyszenie odpowiadać będzie za organizację naborów na małe projekty, ich ocenę i wybór, kontraktację, realizację i rozliczenie. 

Podstawowe informacje o małych projektach:

Beneficjenci małych projektów: podmioty z obszaru wsparcia programu posiadające osobowość prawną i nienastawione na zysk. Co najmniej 1 podmiot z Polski i 1 z Ukrainy.

Wartość dofinansowania: 20 000 - 90 000 EUR

Okres realizacji: do 12 miesięcy

Kwalifikowalne działania:

- budowanie powiązań pomiędzy mieszkańcami pogranicza w zakresie sztuki i kultury,

- współpraca transgraniczna w dziedzinie edukacji,

inicjatywy integracyjne i budowanie potencjału w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwie.

 



logo Interreg PL UA 2021 2027

W dniu 28.05.2025 r. w Rzeszowie odbyło się szkolenie dla partnerów projektów Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Prowadzący szkolenie eksperci Wspólnego Sekreteriatu przedstawili uczestnikom szczegółowe informacje na temat m.in. przygotowania wniosku o płatność (raportu finansowego), kontroli wydatków przez kontrolerów krajowych, procedur związanych ze zmianami w trakcie realizacji projektu, zamykania projektu i przygotowania raportu końcowego, utrzymania trwałości rezultatów projektów, audytów i kontroli. Osobny blok szkolenia poświęcony został problematyce informacji i promocji, w tym m.in. obowiązkom informacyjnym partnerów, wymogom UE i dobrym praktykom.
 



zdjęcia: Facebook Programu Interreg NEXT Poland - Ukraine

logo Interreg PL UA 2021 2027

W dniach 21-22 maja br. w Lublinie partnerzy projektów realizowanych w ramch Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina oraz przedstawiciele instytucji programowych spotkali się na wspólnym wydarzeniu w Lublinie poświęconym przede wszystkim przeglądowi projektów priorytetów ŚRODOWISKO i TURYSTYKA w Programie PL-UA 2021-2027 oraz w Programie PBU 2014-2020. Pierwszy dzień wydarzenia transmitowany był również w formule online.

Oprócz zapoznania się z informacjami na temat stanu realizacji Programu, uczestnicy wydarzenia wzięli udział w dwoch dyskusjach panelowych poświęconych wymianie doświadczeń w różnorodnej tematyce objętej obu priorytetami Programu oraz pierwszymi wnioskami z wdrażania projektów.

Drugi dzień wydarzenia poświęcony był konsultacjom dla partnerów projektów, prowadzonym przez przedstawicieli Wspolnego Sekretariatu oraz wizytom w projektach AquaForce (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Lublinie) oraz ClimSafe (Wojewódzka Komenda PSP w Lublinie) oraz, w trakcie których przedstawiono praktyczne efekty realizacji projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej oraz walki ze skutkami klęsk żywiołowych i katastrof wynikających z postępujących zmian klimatycznych. 

 


zdjęcia: Facebook Programu Interreg NEXT Poland - Ukraine

logo Interreg PL UA 2021 2027

 

Wspólny Sekretariat informuje, że chcąc zapewnić spójność i przejrzystość dokumentów określających zasady realizacji projektów w Programie, przygotowano jeden wspólny Podręcznik dla wszystkich typów projektów – dużych projektów infrastrukturalnych, projektów regularnych i funduszy małych projektów.

Podręcznik zawiera części uniwersalne dotyczące wszystkich tych trzech typów projektów oraz zapisy odnoszące się do specyfiki każdego z nich. Na odpowiednie trzy grupy podzielone zostały także załączniki do Podręcznika.

Dokument wraz z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej programu w zakładce DLA PARTNERÓW PROJEKTÓW

 

logo Interreg PL UA 2021 2027

Do pobrania nowy newsletter programu.

Back to top