Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

logo Interreg PL UA 2021 2027

 

W realizacji działań promocyjnych projektów wsparcia udzielają Wspólny Sekretariat (WS), Oddział Wspólnego Sekretariatu we Lwowie (LBO) oraz Regionalne Punkty Kontaktowe (RPK).

Działania informacyjno-promocyjne (w tym oznaczenia) prosimy konsultować / uzgadniać wyłącznie z menadżerami ds. komunikacji z Zespołu programowego WS.
Partnerzy ukraińscy w sprawach dotyczących promocji mogą kontaktować się także z oddziałem WS w Ukrainie.

W województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim (a docelowo także w mazowieckim) działają Regionalne Punkty Kontaktowe, które w porozumieniu ze Wspólnym Sekretariatem mogą wspierać partnerów w promocji projektów.

Zakres wsparcia RPK:

  • Wypożyczanie materiałów promocyjnych Programu (ścianka, trybunka) – zgłoszenia przyjmowane z wyprzedzeniem.
  • Zbieranie informacji o projektach, ich rezultatach oraz materiałów foto-wideo.
  • Wizytowanie miejsc realizacji projektów w celu przygotowania dokumentacji fotograficznej.
  • Przygotowywanie materiałów na stronę internetową Programu – partnerzy mogą być proszeni o udzielenie informacji na temat realizowanych projektów.

Prosimy o życzliwe podejście do tych działań i udostępnianie informacji dotyczących projektów.

Obecnie działają trzy RPK:

  • RPK w Białymstoku – Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
  • RPK w Lublinie – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
  • RPK w Rzeszowie – Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Trwają prace nad uruchomieniem RPK w Siedlcach. Materiały promocyjne Programu dla województwa mazowieckiego znajdują się obecnie w Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach. W sprawie ewentualnego wypożyczenia partnerom z województwa mazowieckiego proszę o kontakt z WS.

Aktualne dane kontaktowe do Wspólnego Sekretariatu, Oddziału WS we Lwowie i Regionalnych Punktów Kontaktowych są dostępne na stronie internetowej Programu w zakładce KONTAKT.

Ważne!
Wszystkie kwestie merytoryczne związane z realizacją projektu należy konsultować bezpośrednio z pracownikami Zespołu Projektowego WS, a nie z pracownikami RPK.

 

logo Interreg PL UA 2021 2027

Przedstawiciele Programu Polska – Ukraina wraz z i innymi przedstawicielami Centrum Projektów Europejskich uczestniczyli w konferencji „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?", która odbyła się 30 i 31 stycznia 2025 roku w Krakowie w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przemówienie otwierające wygłosił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, następnie głos zabrała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która podkreśliła znaczenie unijnej polityki spójności oraz podmiotowej roli regionów w efektywnym wykorzystywaniu Funduszy Europejskich. 

Więcej informacji na stronie Programu.

logo Interreg PL UA 2021 2027

Zapraszamy do zapoznanie się z działaniami i osiągnięciami Programu w 2024 roku.

Szczegołowe informacje na stronie Programu.

logo Interreg PL UA 2021 2027

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i przedstawicieli instytucji pogranicza polsko-białoruskiego i polsko-ukraińskiego do udziału w konsultacjach nt. przyszłego programu współpracy transgranicznej na tym obszarze.

Celem konsultacji jest zebranie Państwa opinii i uwag na temat kierunków współpracy transgranicznej po roku 2027, a ich wyniki posłużą do opracowania nowego programu Interreg.

W konsultacjach mogą wziąć udział zarówno mieszkańcy, jak i wszyscy zainteresowani rozwojem polsko-ukraińskiego i polsko-białoruskiego pogranicza.

Do przedstawicieli instytucji działających na pograniczu, szczególnie dotychczasowych wnioskodawców i beneficjentów Programów Polska-(Białoruś)-Ukraina i Polska – Ukraina, kierujemy ANKIETĘ DLA INTERESARIUSZY (j. ang).

Do mieszkańców pogranicza, którzy chcą podzielić się swoją refleksją na temat aktualnej i przyszłej współpracy transgranicznej kierujemy ANKIETĘ DLA OBYWATELI (dostępna także w wersji ukraińskiej).

Zachęcamy również do udostępnienia ankiet, aby jak najwięcej osób mogło wypowiedzieć się i wpłynąć na przyszłość Programu po roku 2027.

Czekamy na Państwa ankiety do końca sierpnia 2024 roku.

Już teraz serdecznie dziękujemy za Państwa czas i wszystkie opinie!

logo Interreg PL UA 2021 2027

18 kwietnia Komitet Monitorujący Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 zatwierdził do dofinansowania projekty, które poprawią jakość środowiska naturalnego na obszarze Programu.

Komitet zatwierdził 44 polsko-ukraińskie projekty o wartości dofinansowania unijnego w sumie w wys. prawie 82 mln euro. To prawie 40% budżetu przeznaczonego w Programie na projekty. Wśród zatwierdzonych projektów znajduje się 13 projektów z udziałem podkarpackich beneficjentów, w tym 10 projektów złożonych przez podkarpackich wnioskodawców. Ich łączna wartość dofinansowania to 21,5 mln euro, z czego dofinansowanie beneficjentów podkarpackich wynosi 11,22 mln euro.

Pieniądze na transgraniczne działania z zakresu środowiska pozwolą m.in. na:

  • zakup pojazdów strażackich i sprzętu ratowniczo-gaśniczego,
  • budowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnych,
  • rewitalizację i promocję obiektów przyrodniczych.

Lista zatwierdzonych projektów

 Dane statystyczne (projekty wybrane w priorytecie Środowisko):

Cel szczegółowy

Liczba projektów

Wsparcie UE (EUR)

Liczba partnerów

PL

UA

1.1 Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku
związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia
ekosystemowego

16

28 535 205

25

24

1.2 Wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważonej gospodarki wodnej

17

34 969 706

19

18

1.3 Wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności
biologicznej i zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczenie wszelkich form
zanieczyszczeń

11

18 391 578

17

18

Razem

44

81 896 489

61

60

         

Wartość dotacji UE od 387 tys. EUR do 2,5 mln EUR

logo Interreg PL UA 2021 2027

15 grudnia 2023 r. Komitet Monitorujący Programu zatwierdził rezultaty pierwszego naboru wniosków w Priorytecie ZDROWIE. Komitet podjął decyzję o dofinansowaniu 20 projektów (lista zatwierdzonych projektów) spośród 115 złożonych wniosków aplikacyjnych oraz utworzył listę rezerwową 28 projektów do ewentualnego kontraktowania w przyszłości.

Doceniając jakość złożonych wniosków, chcąc umożliwić dofinansowanie większej ich ilości, Komitet zdecydował o przesunięciu 2,55 mln euro z priorytetu WSPÓŁPRACA (cel szczegółowy 4.1) do priorytetu ZDROWIE. Celem sfinansowania dodatkowych projektów konieczne było też obniżenie poziomu dofinansowania dla nich z 90% do 83%.

Wybrane projekty pochodzą z wszystkich 10 kwalifikowalnych regionów Programu. Łączna kwota przyznanego dofinansowania wynosi 39,92 mln euro.

Wspólny Sekretariat przystępuje teraz do informowania o decyzji Komitetu wszystkich wnioskodawców w priorytecie ZDROWIE, a z wnioskodawcami, którzy przyjmą ofertę dofinansowania rozpocznie procedurę kontraktacji zmierzającą do podpisania umów grantowych.

Back to top