Program Współpracy Międzyregionalnej INTERREG EUROPA 2014 - 2020
Budżet programu to 359 mln euro z EFRR.
Obszar wsparcia: współpracę mogą podejmować instytucje z obszaru całej Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii.
Celem programu jest poprawa wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego, szczególnie programów celu Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia (programy regionalne i krajowe), a w uzasadnionych wypadkach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Program wspiera wymianę doświadczeń i pogłębianie wiedzy wśród podmiotów regionalnych (władze i instytucje publiczne, podmioty prawa publicznego, podmioty prywatne o charakterze non-profit, posiadające osobowość prawną). Instytucje z Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii mogą współpracować nad wybraną dziedziną polityki (np. tworzenie warunków dla rozwoju innowacyjności, wykorzystanie dziedzictwa kulturowego dla rozwoju ekonomicznego etc.).
Rezultatem może być, przykładowo,
- opracowanie koncepcji nowego projektu do finansowania ze środków programu regionalnego lub krajowego,
- wprowadzenie zmiany w systemie zarządzania polityką lub programem w regionie (np. nowe metody oceny, zmiany w systemie naboru projektów),
- wprowadzenie zmian o charakterze strategicznym (np. dodanie do programu nowego celu, zmiany strategii lub planów regionalnych, zmiany w otoczeniu prawnym etc.).
Tematyka programu obejmuje wzmacnianie badań naukowych, rozwój technologiczny i innowacje, zwiększanie konkurencyjności MŚP, wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach oraz ochronę środowiska i promowanie efektywnego gospodarowania zasobami.
W ramach programu będą funkcjonowały także cztery tematyczne Platformy na rzecz pogłębiania wiedzy na temat polityki regionalnej – bezpłatny zasób wiedzy, dostępny on-line dla wszystkich zainteresowanych i zaangażowanych w politykę regionalną.
Programem zarządza region Nord-Pas de Calais, Wspólny Sekretariat mieści się w Lille (Francja).
W programie międzyregionalnym maksymalny poziom dofinansowania EFRR dla wszystkich, w tym polskich partnerów (refundacja) wynosi:
- władze i instytucje publiczne, podmioty prawa publicznego: do 85% poniesionych wydatków kwalifikowalnych,
- podmioty prywatne o charakterze non-profit: do 75% poniesionych wydatków kwalifikowalnych.
Partnerstwo
W Projektach współpracy międzyregionalnej muszą ze sobą współpracować partnerzy z co najmniej trzech państw, z których co najmniej dwa są państwami członkowskimi UE.