Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

W dniu 26 maja 2024 r. Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Interreg Polska-Słowacja w Rzeszowie brał udział w wydarzeniu pn. „Majówka na Wilczaku - na ludowo i folkowo” w Błażowej, podczas którego pracownicy RPK prezentowali nowy Program Interreg Polska – Słowacja 2021-2027, a także efekty wybranych projektów, realizowanych w perspektywie 2014-2020.

Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zgromadzeni podczas wydarzenia uczestnicy mogli poznać efekty zrealizowanych na obszarze pogranicza polsko-słowackich projektów, a także skorzystać z konsultacji nt. dostępnych w obecnej perspektywie środków finansowych, zakresu tematycznego projektów i zbliżających się naborów. Podczas wydarzenia na stoisku RPK przeprowadzono również konkurs wiedzy o Programie Interreg PL-SK, w trakcie którego licznie zgromadzona publiczność mogła dowiedzieć się więcej o Programie Interreg Polska – Słowacja. Uczestnikom konkursu wręczano nagrody z logo Programu, a także zachęcano do śledzenia informacji zamieszczanych na stronie internetowej ewt.podkarpackie.pl w zakładce Programu.

Obecność RPK na wydarzeniu, które zgromadziło tak liczną publiczność była dobrą okazją by Program Interreg Polska-Słowacja mogło poznać jeszcze więcej osób. Uczestnicy wydarzenia mogli również degustować regionalne potrawy i podziwiać stoiska z rękodziełem. Najmłodsi bawili się w specjalnie przygotowanej strefie zabaw, a dorośli mogli posłuchać m.in. koncertów zespołów „Futomianie” czy „Chóru w  kontakcie”, oczywiście z Programem Interreg PL-SK w tle.W dniach 11-12 maja odbyły się XI Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które w tym roku, ze względu na obchody 20-lecia Polski    w UE, zostały zorganizowane w szczególnie odświętnej oprawie. DOFE stanowi ogólnopolską akcję, promującą projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich, w ramach której mieszkańcy regionu mogli poznać wszelkie inicjatywy wspierane ze środków unijnych.

Tegoroczne podkarpackie obchody DOFE odbyły się na terenie Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.ski w Wańkowej. W wydarzeniu, w dniu 11 maja, uczestniczyli przedstawiciele Regionalnego Punktu Kontaktowego Interreg Polska-Słowacja             w Rzeszowie, którzy na stoisku promocyjnym Programu udzielali informacji nt. Programu – Interreg PL-SK 2021-2027, a także promowali Program poprzez prezentację efektów projektów realizowanych w ramach perspektywy 2014-2020.

Na gości wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji, takich jak m.in. zjazd tyrolski, zjazdy pontonowe, park linowy, pokazy ratownictwa, spotkania ze znanymi osobowościami ze świata sportu i turystyki, a także liczne strefy: funduszy europejskich, wystawców produktów regionalnych, kulinariów, animacji, czy gier wielkoformatowych dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo, wieczorem zorganizowano koncerty z udziałem znanych artystów, co stanowiło kolejną atrakcję dla zwiedzających.

 

   

baner www

Planujesz wydarzenie z tej okazji? Piknik, debatę, koncert, szkolenie, wystawę? Dodaj je na mapie wydarzeń i świętuj razem z nami.

Już 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Zrealizowaliśmy razem wiele marzeń i planów. Naprawdę wiele się zmieniło.

Z okazji tej rocznicy w całej Polsce i poza granicami przez cały rok odbędzie się wiele atrakcji. Spotkania, festyny, wystawy, konkursy, zawody sportowe, warsztaty, przedstawienia szkolne, konferencje, majówki europejskie i dni otwarte w projektach, które powstały dzięki naszej obecności w UE.

Stwórzmy wspólną mapę atrakcji

Mapa atrakcji znajdzie się na stronie www.20lat.eu, obejmie wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbywające się 10-11 maja, a także wszystkie pozostałe wydarzenia związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

Kto może zorganizować i zgłosić wydarzenie?

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą włączyć się w obchody: instytucje, władze samorządowe, firmy, uczniów, studentów, szkoły, przedszkola, kluby sportowe, koła zainteresowań, organizacje pozarządowe, beneficjentów środków unijnych, obywatelki i obywateli.

Co zyskujesz?

Dołączając do obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej zyskujesz:

  • promocję Twojego wydarzenia na stronie www.20lat.eu, która będzie miała duże zasięgi w sieci
  • możliwość znalezienia Twojego wydarzenia w specjalnej wyszukiwarce na stronie
  • obecność wydarzeń w mediach, a dla wybranych, najciekawszych atrakcji planujemy profesjonalną promocję w telewizji, internecie i w radiu.

Jak zgłosić wydarzenie?

Wypełnij jeden z formularzy zamieszczonych na tej stronie w zakładce „Zgłoś wydarzenie”:

Wydarzenia będą zamieszczane na mapie po weryfikacji. Atrakcje z każdego zakątka Polski będzie można łatwo znaleźć dzięki wyszukiwarce.

Za nami 20 lat, przed nami wiele więcej.

W dniach 16-17 grudnia 2023 r. Regionalny Punkt Kontaktowy zaangażował się w promocję programu Interreg Polska-Słowacja podczas „Ekogali – Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości”, która miała miejsce w Centrum Wystawienniczo Kongresowym w Jasionce.

Aranżacja stoiska nawiązywała do charakteru wydarzenia i związana była wizualnie z projektami:

  • „Karpacki Szlak Wina” i „Szlak Kultury Wołoskiej”, których partnerem wiodącym było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia",
  • „Szlak Historycznych Receptur”, realizowany przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną,
  • „Smaki i hafty pogranicza polsko-słowackiego”, którego partnerem wiodącym była Gmina Przeworsk,
  • „Tradycyjne smaki Karpat – dziedzictwo pogranicza na rzecz rozwoju” realizowane przez Fundację ENO Carpathian,

Prezentowane projekty mają na celu upowszechnienie wiedzy na temat tradycyjnych produktów kulinarnych i winiarskich z terenu pogranicza polsko-słowackiego oraz ich szeroką promocję Projekty te wspierają ochronę i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, a także zwiększają rozpoznawalność potencjału pogranicza poprzez popularyzację enoturystyki i kultury pasterskiej. Na stoisku prezentowano materiały informacyjno-promocyjne, w których szczegółowo zaprezentowano produkty realizowanych projektów.

Na stoisku  zorganizowanym przez RPK w Rzeszowie odwiedzający mogli posłuchać prelekcji na temat regionalnych tradycji związanych z produkcją wina i wytwarzaniem serów na pograniczu polsko-słowackim oraz degustować różne gatunki wina z winnic leżących na Karpackim Szlaku Wina, a także spróbować regionalnych serów, wytworzonych metodami tradycyjnymi przez lokalnych producentów z obszaru pogranicza polsko-słowackiego.

Stoisko RPK cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających, którzy podczas wydarzenia mogli uzyskać informacje na temat programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 oraz uzyskać informacje na temat działań wpisujących się w zakres poszczególnych priorytetów.

W ramach wydarzenia przygotowano liczne atrakcje, takie jak Europejski Konkurs Kulinarny, czy wykład „Z ziołowego ogródka”. Można było również obejrzeć występ artystyczny „Zespołu Regionalnego Wesele Krzemienickie” oraz zobaczyć pokazy live cooking w wykonaniu m.in. znanych podkarpackich samorządowców. Natomiast dla najmłodszych uczestników imprezy zorganizowana została strefa warsztatów i animacji pn. „Podkarpackie wczoraj i jutro”.

IMG 20231219 WA0054   IMG 20231219 WA0029   IMG 20231219 WA0060   IMG 20231219 WA0064   IMG 20231219 WA0019   IMG 20231219 WA0024   IMG 20231219 WA0048

IMG 20231219 WA0030   IMG 20231219 WA0032   20231217 122510   IMG 20231219 WA0034   IMG 20231219 WA0073   IMG 20231219 WA0044   IMG 20231216 112917 508

IMG 20231219 WA0067 08

W dniach 18.10-15.11.2023 r. Regionalny Punkt Kontaktowy realizował kampanię promocyjną Programu Interreg Polska-Słowacja w Polskim Radiu Rzeszów.

Spot radiowy odsłuchać można pod linkiem: https://radio.rzeszow.pl/62585/program-wspolpracy-transgranicznej-interreg-polska-slowacja/

 

PL ScaleWidthWzg3MV0.png

W związku z organizacją przez Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska szkoleń dotyczących ogłoszonego 1. naboru małych projektów (Priorytet 3) w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027, pragniemy poinformować o terminie najbliższych szkoleń dla potencjalnych polskich i słowackich wnioskodawców małych projektów w ramach Priorytetu 3. Programu Twórcze i atrakcyjne turystycznie pogranicze.

 

14.11.2023 r., Presov – szkolenie dla słowackich wnioskodawców

Miejsce szkolenia: Samorządowy Kraj Preszowski, sala narad, 1. piętro

Námestie mieru 2, 080 01 Prešov

Zapewnione tłumaczenie PL/SK i SK/PL

 

 

23.11.2023 r.,  Rzeszów – szkolenie dla polskich wnioskodawców

Miejsce szkolenia: B&B HOTEL Rzeszów Centrum

ul. Grottgera 28, 35-005 Rzeszów

 

Szczegółowe informacje dotyczące szkoleń znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia.

zaproszenie na szkolenie rzeszow 24 11 2023

 

W związku z organizacją przez Samorządowy Kraj Preszowski szkoleń i konsultacji dotyczących ogłoszonego 1. naboru małych projektów (Priorytet 4), zgodnie z Podręcznikiem Programu Interreg Polska Słowacja 2021-2027 (sekcja 6.2.5, załącznik 5) pragniemy poinformować o możliwościach dostępnych dla potencjalnych polskich i słowackich beneficjentów małych projektów w ramach Priorytetu 4. Współpraca instytucji i mieszkańców pogranicza Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027:

PL- https://www.po-kraj.sk/pl/autonomia/interreg-polska-slowacja/szkolenia/

24.11.2023 Szkolenia dla wnioskodawców - małe projekty (Rzeszów)

W związku z ogłoszonym I naborem wniosków na małe projekty w priorytecie 4 Współpraca instytucji z mieszkańcami pogranicza, w dniu 24.11.2023 r. Samorządowy Kraj Preszowski zaprasza na szkolenie, które odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Rzeszów, al. Łukasza Cieplińskiego 4, Sala Audytoryjna (2 piętro). Szkolenie odbędzie się w języku słowackim. Zapewnione tłumaczenie PL/SK i SK/PL.

Szkolenie odbędzie się w języku słowackim. Na szkolenie można zarejestrować się do 21.11.2023 r. wypełniając formularz - FORMULARZ REJESTRACYJNY.

 

Indywidualne konsultacje dla wnioskodawców

Oprócz szkoleń, Samorządowy Kraj Preszowski zapewni również osobiste konsultacje dla potencjalnych wnioskodawców I naboru wniosków na małe projekty w ramach priorytetu 4 Współpraca instytucji i mieszkańców pogranicza w następujących terminach:

20.11.2023 w Nowym Targu (PL) – Transgraniczne Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry”, ul. Sobieskiego 2, 34-400 Nowy Targ.

21.11.2023 w Spišskej Novej Vsi (SK) - XXI. Slovensko-poľské hospodárske fórum, Radničné námestie (budova Reduty), 052 01 Spišská Nová Ves.

24.11.2023 w Kežmarku (SK) – Dom slovensko-poľského stretávania v Kežmarku, Hradné námestie 30, 060 01 Kežmarok.

 

13.11.2023 Szkolenia dla wnioskodawców - małe projekty (Prešov)

W związku z ogłoszonym I naborem wniosków na małe projekty w priorytecie 4 Współpraca instytucji z mieszkańcami pogranicza, w dniu 13.11.2023 r. Samorządowy Kraj Preszowski zaprasza na szkolenie, które odbędzie się w Urzędzie Samorządowego Kraju Preszowskiego (Duża Sala Obrad), Námestie mieru 2, Preszów.

Szkolenie odbędzie się w języku słowackim w formie stacjonarnej oraz on-line na platformie Zoom (zapewnione tłumaczenie na język polski).

 

Link do szkolenia online: https://us06web.zoom.us/j/82080494187?pwd=w6fU4DL8zxb5kzMduyHxXXuOJoVQY8.1

 

Meeting ID: 820 8049 4187

 

Passcode: 704804

 

Na szkolenie można zarejestrować się do 9.11.2023 r. wypełniając formularz - FORMULARZ REJESTRACYJNYLiczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Zaproszenie na szkolenie (PDF, 3,91 MB)

 

Na indywidualne konsultacje dotyczące przygotowania małego projektu należy umówić się z wyprzedzeniem, wysyłając wiadomość e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

9 października rozpoczęła się III edycja rajdu rowerowego „Rowerem przez pogranicze”, którego organizatorem jest Magurski Park Narodowy.  Wydarzenie zakończy się 15 listopada.

Rajd został zapoczątkowany podczas realizacji polsko-słowackiego mikroprojektu „Rowerem przez pogranicze - przyroda, kultura i historia na dwóch kółkach” realizowanym  w ramach pierwszej osi priorytetowej „Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza”, Programu Interreg V-A PL-SK 2014-2020.

Tytuł mikroprojektu - Rowerem przez pogranicze - przyroda, historia i kultura na dwóch kółkach – oddawał w jasny i prosty sposób jego założenia i cel realizacji, którym była popularyzacja i promocja przyrodniczych atrakcji Magurskiego Parku Narodowego, a także historię i kulturę regionu, poznawanych w sposób aktywny i przyjazny środowisku.

Projekt realizowany był w okresie 01.10.2020 – 31.12.2021 przez Magurski Park Narodowy wspólnie z partnerem ze Słowacji – miejscowością Nižna Polianka.  Gminą Sękowa. Wsparcia dla projektu udzieliły także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli oraz Gmina Sękowa. Głównym efektem jego realizacji było utworzenie i oznakowanie szlaku rowerowego, biegnącego doliną Nieznajowej. Połączył on dwa główne szlaki rowerowe: „Winny szlak rowerowy” w woj. małopolskim, ze szlakiem „Na styku kultur” w woj. podkarpackim i na Słowacji. Szlak uzupełniony został o obiekty infrastruktury towarzyszącej – wiatę ogniskową, ławki i stojaki rowerowe, tablice informacyjne. Zlokalizowana przy szlaku studnia została obudowana drewnianymi belkami, wyposażona w studzienny żuraw i pokrywę, tak aby przypominała istniejące tu kiedyś łemkowskie studnie.

Szlak łączy miejsca związane z historią i kulturą, prezentując wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza.  W trakcie realizacji projektu wykonano cztery drewniane modele nieistniejących już cerkwi: w Nieznajowej, Świerzowej Ruskiej, Ciechani i Żydowskim, które ustawiono w miejscach, gdzie kiedyś te cerkwie stały. Wzdłuż szlaku w Nieznajowej oraz Świerzowej Ruskiej ustawiono panele interpretacyjne wykonane na podstawie archiwalnych fotografii, przedstawiających wsie Nieznajowa i Świerzowa Ruska. Stojąc przy panelach interpretacyjnych można przenieść się w czasy, gdy te wsie były zamieszkałe. Działania projektu objęły również odnowienie przydrożnych kapliczek i krzyże w dolinie Nieznajowej.

Zadaniom inwestycyjnym projektu towarzyszyły działania informacyjno-promocyjne, z których najważniejszym był rajd rowerowy, którego I edycja odbyła się na przełomie października i listopada
2021 r. Zaproponowane trasy rajdu można było przejechać indywidualnie lub w niewielkich grupach. Za spełnienie wymagań określonych w regulaminie rajdu, uczestnicy otrzymali pamiątkowe pakiety (plecak, koszulkę, bidon, zestaw narzędzi rowerowych oraz odznakę okolicznościową). W rajdzie wzięło wówczas udział 100 osób.

Zrealizowana wartość projektu to 45 660 EUR, w tym dofinansowanie z EFRR: 39 582,57 EUR.

Pomysł kontynuacji kolejnych edycji rajdu rowerowego, cieszącego się od początku dużym zainteresowaniem, został urzeczywistniony po zakończeniu realizacji projektu, dzięki pozyskaniu sponsorów zewnętrznych oraz włączeniu się we współorganizację Regionalnego Punktu Kontaktowego Programu Interreg PL-SK w Rzeszowie. RPK w Rzeszowie od 2021 roku uczestniczy w każdej edycji wydarzenia prezentując na swoim stoisku zlokalizowanym w miejscu rozpoczęcia rajdu efekty projektów Interreg  PL-SK realizowanych na pograniczu. Jest to także znakomita okazja do przekazania informacji o celach i efektach realizacji Programu Interreg PL-SK. Rozpoczęta 9 października III edycja rajdu, oprócz przejazdów na wyznaczonych trasach zlokalizowanych zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie granicy, obejmuje także wydarzenia towarzyszące: Spotkanie z młodzieżą w Szkole Podstawowej w Sękowej połączone z prelekcją „Rowerem przez pustynię” Jacka Hermana-Iżyckiego oraz spotkanie z ratownikami krynickiej grupy GOPR przy ognisku w Nieznajowej. Organizatorzy spodziewają się w tym roku rekordowej liczby uczestników, szacowanej na ponad 200 osób, co dowodzi rosnącej z roku na rok popularności rajdu.

Jak z powyższych danych wynika, projekt po swoim formalnym zakończeniu, w dalszym ciągu ma swoje dalsze życie. Wypracowane efekty jego realizacji na stałe wpisały się w kalendarz imprez sportowo turystycznych organizowanych w województwie podkarpackim.

 

Szczegółowe informacje na temat rajdu można znaleźć Na stronie MPN: http://www.magurskipn.pl/index.php?d=aktualnosci&art=1657

IMG 20231014 113244 686 IMG 20231014 121450 068 IMG 20231014 125007 4 IMG 20231014 124330 751 IMG 20231014 121908 866 IMG 20231014 125752 445
Autor zdjęć: Regionalny Punkt Kontaktowy

DSC 0408 DSC 0672 DSC 0423  DSC 0490 DSC 0528 DSC 0534 DSC 0401

Autor zdjęć: Przemysław Żołobowicz

 

    

 Back to top