Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

Grafika FB PL JPG

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i przedstawicieli instytucji do udziału w konsultacjach nt. przyszłego programu współpracy transgranicznej Interreg na polsko-słowackim pograniczu.

Do tej pory środki europejskie pomogły stworzyć w ramach Programu Interreg Polska - Słowacja ponad 3000 km transgranicznych szlaków turystycznych, odnowić 480 obiektów infrastrukturalnych czy zmodernizować prawie 200 km dróg.

Konsultacje organizowane są przez Wspólny Sekretariat Programu a ich celem jest zebranie Państwa opinii i uwag na temat kierunków współpracy transgranicznej po roku 2027.

Wyniki konsultacji posłużą do opracowania kolejnej edycji programu Interreg Polska - Słowacja.

W konsultacjach mogą wziąć udział zarówno mieszkańcy, jak i wszyscy zainteresowani rozwojem polsko-słowackiego pogranicza.

Do przedstawicieli instytucji działających na pograniczu, szczególnie dotychczasowych wnioskodawców i beneficjentów Programu Interreg Polska - Słowacja, dedykowana jest ankieta dla instytucji.

Do mieszkańców pogranicza, którzy chcą podzielić się swoją refleksją na temat aktualnej i przyszłej współpracy transgranicznej dedykowana jest ankieta dla obywateli.

Zachęcamy również do udostępnienia ankiet, aby jak najwięcej osób mogło wypowiedzieć się i wpłynąć na przyszłość Programu Interreg Polska - Słowacja po roku 2027.

Ankiety można wypełnić do końca sierpnia 2024 roku.

Już teraz serdecznie dziękujemy za Państwa czas i wszystkie opinie!

W perspektywie finansowej 2021-2027 duży nacisk położony został na konieczność zapewnienia odpowiedniej widoczności wsparcia ze środków unijnych inicjatyw realizowanych w ramach Programów Interreg.

Mając na uwadze powyższe, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na stosowanie w Państwa działaniach komunikacyjnych i informacyjnych aktualnych logotypów Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.

Aktualne logotypy Programu znajdują się na stronie internetowej Programu w zakładce: https://pl.plsk.eu/dokumenty-dla-wnioskodawcow.

Do ewentualnego wykorzystania można także pobrać Księgę Znaku, którą Wspólny Sekretariat przygotował  w oparciu o dokument unijny Interact Brand Book.

Zwracamy również uwagę, że w Poradniku Beneficjenta w zakresie komunikacji dostępnym na stronie Programu znajdują się nieaktualne logotypy Programu, które zostały zakwestionowane przez Komisję Europejską. Dokument ten zostanie poprawiony wraz z aktualizacją Podręcznika Programu, która planowana jest w III kwartale tego roku.

Załączniki:
Pobierz plik (Księga Znaku Programu Nowa.pdf)Księga Znaku Programu Nowa.pdf[ ]12405 kB

Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy był miejscem organizacji kolejnego spotkania informacyjno-promocyjnego pn. „Partnerstwo na Pograniczu - Program Interreg Polska - Słowacja 2021-2027”, zorganizowanego przez Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Interreg Polska-Słowacja w Rzeszowie. Wydarzenie odbyło się w dniu 25 czerwca br.

Spotkanie adresowane było do osób zainteresowanych programem i potencjalnych wnioskodawców, podczas którego uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi programu, w tym m.in. możliwych do realizacji działań, wymagań odnośnie partnerstwa, konstrukcji budżetu projektowego. Omówiono również kwestie, których spełnienie przez projekt jest konieczne, a także premiowane przy jego ocenie, tj. zasady horyzontalne i proces partycypacji. Ponadto, przedstawione zostały informacje nt. obecnego stanu wdrażania programu – zrealizowanych i planowanych naborów oraz zatwierdzonych projektów z udziałem podkarpackich partnerów.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Wspólnego Sekretariatu, p. Piotr Biel oraz Stowarzyszenia Euroregion Karpacki, p. Ewa Daszykowska, którzy pokazali jak napisać dobry projekt, w tym jak wykorzystać efekty dotychczasowych projektów w przygotowaniu nowych inicjatyw transgranicznych oraz przedstawili informacje na temat Funduszu Małych Projektów realizowanego w ramach programu Interreg PL-SK.

 

W sobotę 15 czerwca, w trakcie pierwszego dnia trzeciej edycji Festiwalu „Natchnieni Bieszczadem”, odbywającego się w Przemyślu, Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Interreg PL-SK w Rzeszowie aktywnie promował na swoim stoisku efekty Programu Interreg Polska-Słowacja 2014-2020.

Zainteresowanym przedstawiono publikacje promocyjne, dotyczące realizowanych projektów, w tym m.in. „Szlak Maryjny (Światło ze Wschodu)”, „Szlakiem obiektów UNESCO na pograniczu polsko-słowackim”, „Szlak historycznych receptur”, a także inne materiały prezentujące efekty wdrażania programu Interreg Polska-Słowacja w jego poszczególnych osiach priorytetowych (dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, zrównoważony transport transgraniczny, edukacja transgraniczna). Dodatkowo informowano o możliwości zapoznania się z efektami wdrażania programu poprzez stronę internetową RPK, na której opublikowano m.in. filmy promujące program
i efekty realizacji wybranych projektów zrealizowanych w perspektywie 2014-2020.  

Przedstawiciele RPK udzielali także konsultacji na temat realizowanego obecnie programu Interreg
PL-SK 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem informacji na temat stanu wdrażania programu, zbliżających się naborów, możliwości uzyskania dofinansowania na wspólne polsko-słowackie inicjatywy.

Festiwal „Natchnieni Bieszczadem” stanowił część projektu "Bieszczadzkie cztery pory roku: Przemyśl – Cisna – Rzeszów". Wydarzenie, współorganizowane przez Urząd Miejski i Stowarzyszenie Natchnieni Bieszczadem z Cisnej, było również okazją do uczczenia 100-lecia funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe” oraz promocji ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.

Na bogaty program imprezy, zorganizowanej na przemyskim Rynku i cieszącej się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów, złożyły się m.in.  koncerty zespołów i artystów piosenki turystycznej, wieczór filmowy, jarmark kulinariów regionalnych i rękodzieła, wycieczki śladem przemyskich „perełek”, wystawa  „100 lat Lasów Państwowych”, zabawy, konkursy i animacje dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

 

 

W dniu 14 czerwca br. w Przemyślu odbyło się spotkanie informacyjno-promocyjne pn. „Partnerstwo na Pograniczu - Program Interreg Polska - Słowacja 2021-2027” zorganizowane przez Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Interreg Polska Słowacja 2021-2027 w woj. podkarpackim.

Wydarzenie skierowane było do wszystkich zainteresowanych programem i potencjalnych wnioskodawców. Podczas spotkania przedstawiciel RPK zaprezentował informacje, dotyczące Programu Interreg PL-SK, możliwych działań do realizacji, konstrukcji budżetu i zakresu wsparcia dla partnerów. Nie zabrakło również informacji nt. projektów zatwierdzonych do realizacji w obecnej perspektywie finansowej oraz terminów kolejnych planowanych naborów.

Podczas spotkania obecny był także przedstawiciel Wspólnego Sekretariatu Programu Interreg Polska – Słowacja, który opowiedział jak napisać dobry projekt, w  tym jak wykorzystać efekty dotychczasowych projektów w przygotowaniu nowych inicjatyw transgranicznych.

Ostatnim punktem spotkania były informacje nt. Funduszu małych projektów realizowanego w  ramach Programu Interreg Polska-Słowacja, które zaprezentowała przedstawicielka Stowarzyszenia Euroregion Karpacki.

 

W dniu 26 maja 2024 r. Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Interreg Polska-Słowacja w Rzeszowie brał udział w wydarzeniu pn. „Majówka na Wilczaku - na ludowo i folkowo” w Błażowej, podczas którego pracownicy RPK prezentowali nowy Program Interreg Polska – Słowacja 2021-2027, a także efekty wybranych projektów, realizowanych w perspektywie 2014-2020.

Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zgromadzeni podczas wydarzenia uczestnicy mogli poznać efekty zrealizowanych na obszarze pogranicza polsko-słowackich projektów, a także skorzystać z konsultacji nt. dostępnych w obecnej perspektywie środków finansowych, zakresu tematycznego projektów i zbliżających się naborów. Podczas wydarzenia na stoisku RPK przeprowadzono również konkurs wiedzy o Programie Interreg PL-SK, w trakcie którego licznie zgromadzona publiczność mogła dowiedzieć się więcej o Programie Interreg Polska – Słowacja. Uczestnikom konkursu wręczano nagrody z logo Programu, a także zachęcano do śledzenia informacji zamieszczanych na stronie internetowej ewt.podkarpackie.pl w zakładce Programu.

Obecność RPK na wydarzeniu, które zgromadziło tak liczną publiczność była dobrą okazją by Program Interreg Polska-Słowacja mogło poznać jeszcze więcej osób. Uczestnicy wydarzenia mogli również degustować regionalne potrawy i podziwiać stoiska z rękodziełem. Najmłodsi bawili się w specjalnie przygotowanej strefie zabaw, a dorośli mogli posłuchać m.in. koncertów zespołów „Futomianie” czy „Chóru w  kontakcie”, oczywiście z Programem Interreg PL-SK w tle.



W dniach 11-12 maja odbyły się XI Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które w tym roku, ze względu na obchody 20-lecia Polski    w UE, zostały zorganizowane w szczególnie odświętnej oprawie. DOFE stanowi ogólnopolską akcję, promującą projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich, w ramach której mieszkańcy regionu mogli poznać wszelkie inicjatywy wspierane ze środków unijnych.

Tegoroczne podkarpackie obchody DOFE odbyły się na terenie Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.ski w Wańkowej. W wydarzeniu, w dniu 11 maja, uczestniczyli przedstawiciele Regionalnego Punktu Kontaktowego Interreg Polska-Słowacja             w Rzeszowie, którzy na stoisku promocyjnym Programu udzielali informacji nt. Programu – Interreg PL-SK 2021-2027, a także promowali Program poprzez prezentację efektów projektów realizowanych w ramach perspektywy 2014-2020.

Na gości wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji, takich jak m.in. zjazd tyrolski, zjazdy pontonowe, park linowy, pokazy ratownictwa, spotkania ze znanymi osobowościami ze świata sportu i turystyki, a także liczne strefy: funduszy europejskich, wystawców produktów regionalnych, kulinariów, animacji, czy gier wielkoformatowych dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo, wieczorem zorganizowano koncerty z udziałem znanych artystów, co stanowiło kolejną atrakcję dla zwiedzających.

 

   

baner www

Planujesz wydarzenie z tej okazji? Piknik, debatę, koncert, szkolenie, wystawę? Dodaj je na mapie wydarzeń i świętuj razem z nami.

Już 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Zrealizowaliśmy razem wiele marzeń i planów. Naprawdę wiele się zmieniło.

Z okazji tej rocznicy w całej Polsce i poza granicami przez cały rok odbędzie się wiele atrakcji. Spotkania, festyny, wystawy, konkursy, zawody sportowe, warsztaty, przedstawienia szkolne, konferencje, majówki europejskie i dni otwarte w projektach, które powstały dzięki naszej obecności w UE.

Stwórzmy wspólną mapę atrakcji

Mapa atrakcji znajdzie się na stronie www.20lat.eu, obejmie wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich odbywające się 10-11 maja, a także wszystkie pozostałe wydarzenia związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

Kto może zorganizować i zgłosić wydarzenie?

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą włączyć się w obchody: instytucje, władze samorządowe, firmy, uczniów, studentów, szkoły, przedszkola, kluby sportowe, koła zainteresowań, organizacje pozarządowe, beneficjentów środków unijnych, obywatelki i obywateli.

Co zyskujesz?

Dołączając do obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej zyskujesz:

  • promocję Twojego wydarzenia na stronie www.20lat.eu, która będzie miała duże zasięgi w sieci
  • możliwość znalezienia Twojego wydarzenia w specjalnej wyszukiwarce na stronie
  • obecność wydarzeń w mediach, a dla wybranych, najciekawszych atrakcji planujemy profesjonalną promocję w telewizji, internecie i w radiu.

Jak zgłosić wydarzenie?

Wypełnij jeden z formularzy zamieszczonych na tej stronie w zakładce „Zgłoś wydarzenie”:

Wydarzenia będą zamieszczane na mapie po weryfikacji. Atrakcje z każdego zakątka Polski będzie można łatwo znaleźć dzięki wyszukiwarce.

Za nami 20 lat, przed nami wiele więcej.

Back to top