Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

Naftowe dziedzictwo działalności Ignacego Łukasiewicza

pbu.1.2

 

Lider projektu (Beneficjent wiodący): Województwo Podkarpackie; Partner: Stowarzyszenie Euroregion Karpaty – Ukraina.

Cel projektu: popularyzacja wiedzy o dziedzictwie naftowym na rzecz zwiększenia ruchu turystycznego na terenie województwa podkarpackiego i obwodu lwowskiego.

Budżet projektu:  łączny - 66 663,90 euro, dofinansowanie - 59 997,51 euro.

Termin realizacji: 17.12.2019 - 16.10.2021

Opis projektu: tereny województwa podkarpackiego są miejscem, gdzie rozpoczęto wydobywać ropę naftową i wykorzystywać ją w celach znanych nam współcześnie. Podobnym dziedzictwem może pochwalić się również obwód lwowski. Na tych terenach żył i działał znany na całym świecie Ignacy Łukasiewicz. Wyeksponowanie miejsc będących kolebką i początkiem całej współczesnej industrializacji światowego przemysłu naftowego w postaci szlaku dziedzictwa I. Łukasiewicza jako produktu turystycznego wpłynie na rozbudowanie oferty turystycznej pogranicza.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące działania:

  1. Organizacja konferencji z udziałem ekspertów w celu ustalenia, weryfikacji i kategoryzacji miejsc oraz ich oznakowane.
  2. Opracowanie przewodnika po obiektach związanych z dziedzictwem naftowym i działalnością I. Łukasiewicza (w formie publikacji elektronicznej pdf).
  3. Organizacja warsztatów dla branży turystycznej z obszaru wsparcia projektu połączona z organizacja questingu.
  4. Organizacja wizyty studyjnej dla dziennikarzy po obiektach umiejscowionych po stronie polskiej i ukraińskiej.
  5. Przeprowadzenie w mediach akcji promującej szlak dziedzictwa I. Łukasiewicza jako produktu turystycznego.

Łukasiewicz belka

Nabór uczestników na misję inwentaryzacyjną

W ramach programu PL-BY-UA Województwo Podkarpackie realizuje projekt pn. „Naftowe dziedzictwo działalności Ignacego Łukasiewicza”. Jednym z działań jest misja inwentaryzacyjna mająca na celu weryfikację miejsc/obiektów związanych z działalnością Ignacego Łukasiewicza. Miejsca, które będą podlegały weryfikacji zostały wytypowane podczas zorganizowanej w 2020 roku konferencji otwierającej projekt.

Misja inwentaryzacyjna odbędzie w drugiej połowie maja 2021 r. Czytaj więcej....

Podczas objazdu grupa ekspertów odwiedzi zweryfikowane podczas konferencji otwierającej projekt miejsca/obiekty związane z działalnością Ignacego Łukasiewicza znajdujące się na terenie województwa podkarpackiego, tj. Rzeszów, Jasło, Krosno, Bóbrka, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne (i okolice).

Celem objazdu jest przygotowanie przez jej uczestników materiałów tekstowych odnoszących się do zweryfikowanych miejsc/obiektów związanych z działalnością Ignacego Łukasiewicza oraz dokumentacji fotograficznej (i jeśli to możliwe – dokumentacji audio-video) tych miejsc/obiektów. Materiały te posłużą do przygotowania trójjęzycznej ulotki informacyjno-promocyjnej.

Nabór dotyczy 4 osób – ekspertów, którzy są animatorami i promotorami turystyki, animatorami wydarzeń naukowych i popularyzatorskich specjalizujących się w tematyce związanej z działalnością Ignacego Łukasiewicza, mających jednocześnie doświadczenie w opracowywaniu materiałów informacyjno-promocyjnych oraz profesjonalnych fotografów, których materiał zdjęciowy był publikowanych w wydawnictwach promocyjnych.

Udział w misji będzie nieodpłatny. Uczestnicy będą zobligowani do przygotowania materiału tekstowego oraz przygotowania materiału fotograficznego (i jeśli to możliwe – materiału audio-video).

Uczestnicy misji przekażą bezpłatnie majątkowe prawa autorskie do wytworzonych materiałów tekstowych i zdjęciowych organizatorowi misji inwentaryzacyjnej - Województwu Podkarpackiemu, które jest beneficjentem wiodącym projektu „Naftowe dziedzictwo działalności Ignacego Łukasiewicza”. Przygotowane materiały będą wykorzystane przez Województwo Podkarpackie do wydania ulotki promującej miejsca/obiekty związane z działalnością Ignacego Łukasiewicza, z możliwością publikacji na stronach www.

Zgłoszenia należy wysyłać do 10 maja 2021 r., jednocześnie na adresy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

O zakwalifikowaniu uczestników będzie decydować kolejność zgłoszeń.

W związku z sytuacją epidemiologiczną zastrzegamy możliwość odwołania misji inwentaryzacyjnej.

Back to top