W grudniu 2024 roku Komitet Monitorujący program Interreg Europa 2021-2027 zatwierdził projekty złożone w ramach trzeciego naboru.
Trzeci nabór odbył się w terminie 20 marca – 7 czerwca 2024 roku i był otwarty dla partnerów z 36 państw programu: UE-27, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Mołdawii, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i Ukrainy. W ramach naboru złożono 206 wniosków z udziałem 1 682 partnerów.
Do dofinansowania warunkowo wybrano 113 projektów, którym przyznano 161,8 mln euro z funduszy Interreg. Kwota ta ulegnie zmniejszeniu w związku z wymaganą redukcją budżetów projektów.
W 50 zatwierdzonych projektach uczestniczy 59 partnerów z Polski (XLSX 25 KB), m.in. samorządy lokalne, samorządy regionalne, agencje i centra rozwoju, wyższe uczelnie, stowarzyszenia władz publicznych i prywatne podmioty non-profit. Łącznie polskim partnerom przyznano 9,5 mln euro z funduszy Interreg (kwota przed redukcją budżetów). Trzy polskie instytucje występują w roli partnerów wiodących:
- Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego – lider projektu Lead EXPORT na temat nowego podejścia do pobudzania eksportu w ramach lokalnej gospodarki, w niepewnych warunkach. W ramach projektu Urząd będzie współpracował z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i partnerami z Danii, Chorwacji, Serbii, Węgier, Irlandii, Włoch, Grecji oraz Ukrainy.
- Uniwersytet Śląski w Katowicach (UŚ) – lider projektu SCORE na temat podnoszenia kompetencji umożliwiających pełne wykorzystanie infrastruktury badawczo-rozwojowej. W ramach projektu UŚ będzie współpracował z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i partnerami z Holandii, Włoch, Portugalii, Mołdawii oraz Litwy.
- Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. – lider projektu S3ADAPT na temat powiązania strategii inteligentnych specjalizacji i polityk dotyczących zmian klimatu. W ramach projektu Agencja będzie współpracować z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i partnerami z Hiszpanii, Włoch, Irlandii, Ukrainy, Litwy oraz Bośni i Hercegowiny.
W ramach programu Interreg Europa 2021-2027 nie będzie organizowany kolejny otwarty nabór wniosków. W pierwszej połowie 2025 roku odbędzie się nabór na akcje pilotażowe dla projektów zatwierdzonych w pierwszym naborze, sukcesywnie nabory będą organizowane także dla projektów zatwierdzonych w drugim i trzecim naborze.
Władze centralne, regionalne i lokalne zainteresowane współpracą międzynarodową mogą korzystać z nieodpłatnych usług eksperckich Platformy learningowej Interreg Europa. Oferta platformy learningowej zostanie przedstawiona w Polsce na międzynarodowym forum współpracy "Europe, Let’s Cooperate!" 19-20 marca 2025 roku w Krakowie.