Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

 

 

„Seniorzy - obcokrajowcy przebywający w 2012 r. na terenie województwa podkarpackiego, realizują zwykle wyjazdy wypoczynkowe, które trwają ok. 8-10 dni (32%). Popularne są również wycieczki tygodniowe (25%) i dłuższe, trwające 2-3 tygodni (24%). Co dziesiąty ankietowany zgłaszał wyjazdy bardzo długie, trwające 1 miesiąc i więcej.” – to jeden z wniosków z badań, jakie w ramach projektu TOURAGE przeprowadził zespół kierowany przez dr Krzysztofa Szparę z rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Wstępna prezentacja wyników tych badań odbyła się podczas warsztatów regionalnych w dniu 15 marca 2013.

Celem warsztatów było przede wszystkim zapoznanie osób związanych z sektorem turystyki osób starszych a także przedstawicieli uniwersytetów III wieku z dotychczasowymi postępami projektu. Koordynator merytoryczny ze strony Województwa Podkarpackiego, Jarosław Reczek, zaprezentował projekt w całości oraz występujących w nim partnerów, a także dobre praktyki z naszego regionu oraz wybrane dobre praktyki z regionów partnerskich.

Kolejnym prelegentem był dr Krzysztof Szpara z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, który jest zewnętrznym ekspertem projektu. Przedstawił on dotychczas uzyskane wyniki badań turystyki przyjazdowej do województwa podkarpackiego osób w wieku 55+. Badania te szczególnie interesująco wypadły na tle analizy sytuacji demograficznej województwa, dokonanej przez Magdalenę Skałę, również z WSIiZ.

Podczas warsztatów szczegółowo zaprezentowały się też 2 spośród podkarpackich dobrych praktyk: uniwersalny ogród w Arboretum w Bolestraszycach, który przedstawił dyrektor Arboretum, dr Narcyz Piórecki, oraz szanse rozwoju ofert specjalistycznych dla turystów 50+ na przykładzie turystyki przyrodniczej w Bieszczadach, które przedstawił Grzegorz Sitko z Fundacji Przyroda Karpat.

Kluczowym elementem podsumowującym warsztatów była dyskusja, w trakcie której wskazano między innymi na potrzebę przygotowania większej ilości ofert turystycznych dla seniorów, a także odpowiedniego dopasowywania produktów do specyficznych oczekiwań tej grupy odbiorców.

 

Do pobrania:

  • Turystyka 50+
  • Sensualny Ogród
  • Seniorzy Lokalni
  • projekt TOURAGE

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (projekt_tourage.pdf)projekt_tourage.pdf[ ]1919 kB
Pobierz plik (seniorzy_lokalni.pdf)seniorzy_lokalni.pdf[ ]539 kB
Pobierz plik (sensualny_ogr_d.pdf)sensualny_ogr_d.pdf[ ]3104 kB
Pobierz plik (turystyka_50_.pdf)turystyka_50_.pdf[ ]1961 kB

Back to top