Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

 

 

 

Culture.pl, Festiwal Filmowy w Gdyni, Pomorska Fundacja Filmowa i Gdyńska Szkoła Filmowa ogłaszają konkurs na film krótkometrażowy o tożsamości krajów położonych nad Morzem Bałtyckim. Do konkursu zgłaszać można filmy o długości 3-5 minut, które poruszają tematykę związaną z regionem Morza Bałtyckiego – jego kulturą, tożsamością kulturową, historią, społeczeństwem, transformacją. Uczestnicy konkursu na przygotowanie filmów mają miesiąc - 4 wakacyjne tygodnie, które wielu mieszkańcom tego regionu Europy kojarzą się właśnie z Bałtykiem. Zachęcamy do wykorzystania tego czasu do refleksji nad tym, jakie są twarze regionu Morza Bałtyckiego, nad jego tożsamością i przełożenia tego na język filmu. Konkurs ma formułę otwartą – mogą w nim brać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Islandii i z Polski.

Jak pisze skandynawista dr Włodzimierz Pessel „Mija ćwierćwiecze od chwili, gdy Morze Bałtyckie przestało pełnić funkcję zasieku.(…) Wielka transformacja Europy Środkowo-Wschodniej spełniła marzenia o swobodnych przepływach i spowodowała, że Bałtyk, gdy chodzi o potencjał relacji kulturowych, stał się znowu tym, co przypisała mu przyroda, akwenem śródlądowym, regionalnym, więc sprzyjającym intensywnemu sąsiedztwu. Skandynawowie i Niemcy nazywają go przecież jeziorem (szw. Östersjön, niem. Ostsee), w tradycjach kultury zapisał się zwrot „morze śródziemne północnej Europy”. Wydawałoby się, że ta wielowymiarowość i wielokulturowość została przywrócona. (…)Nadeszła odpowiednia pora na to, aby młodzi i twórczy ludzie, adepci sztuki filmowej, pomyśleli nad tym, na czym rzeczywiście polega to morskie sąsiedztwo. Czy w naszym nadbałtyckim świecie spełnia się postulat „Rodzinnej Europy” zgłoszony przed laty przez noblistę Czesława Miłosza?”

Filmy można nadsyłać do 25 sierpnia za pośrednictwem strony Culture.pl, gdzie powstał specjalny formularz. Najlepsze z nich wybierz jury w składzie:

•   Leszek Kopeć - przewodniczący jury - dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej

•   Magnus von Horn – mieszkający w Polsce reżyser filmowy szwedzkiego pochodzenia. Absolwent i wykładowca PWSFTviT. Jego ostatni film "Intruz" miał swoją premierę na 68. Festwalu w Cannes

•   Grzegorz Skorupski - ekspert filmowy Instytutu Adama Mickiewicza          

Nagrody dla autorów najlepszych filmów zostaną wręczone we wrześniu podczas 40. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Konkurs „Common Baltic” jest częścią programu kulturalnego prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza pod flagową marką Culture.pl w regionie Morza Bałtyckiego. Po krajach Partnerstwa Wschodniego i Azji jest to kolejny obszar, gdzie będzie długookresowo zwiększona aktywność Instytutu i prowadzone międzynarodowe projekty kulturalne i kulturalno-społeczne. Projekt będzie obejmował: Polskę, Rosję, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Norwegię, Szwecję, Danię, Niemcy, a także Islandię.

Szczegóły i regulamin konkursu na :

http://culture.pl/en/article/common-baltic-short-film-contest-a-month-by-the-baltic-sea

 

 

 

Back to top