2 i 3 lutego 2023 roku w Lublinie po raz pierwszy obradował Komitet Monitorujący Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Komitet zatwierdził między innymi harmonogram naborów, kryteria oceny projektów oraz pakiet aplikacyjny dla dużych projektów infrastrukturalnych.
Powołanie komitetu i rozpoczęcie jego prac to istotny krok w realizacji programu. W stosunku do poprzedniej edycji programu, skład tego kolegium po stronie polskiej znacznie poszerzył się. Do udziału w jego pracach zostali zaproszeni:
- przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z Polski i Ukrainy,
- polskie części euroregionów, które działają na obszarze programu,
- przedstawiciele partnerów społeczno-gospodarczych i świata nauki.
Jednym z zadań komitetu jest przyjęcie kryteriów, które mają spełniać projekty finansowane z programu. Przyjęliśmy wspólne stanowisko w tej sprawie. Członkowie komitetu zatwierdzili również ramowy harmonogram naborów w programie. Wkrótce harmonogram zostanie opublikowany na stronie programu.
Komitet przyjął też pakiet aplikacyjny dla dużych projektów infrastrukturalnych, które mają przygotować wnioski o dofinansowanie najpóźniej do końca maja. Duże projekty infrastrukturalne będą realizowane w priorytetach:
- Środowisko,
- Turystyka,
- Zdrowie,
- Granice.
„NEXT” dla programu Interreg Polska-Ukraina
30 listopada 2022 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o przyjęciu Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. NEXT – akronim od external neighbourhood – oznacza w języku angielskim zewnętrzne sąsiedztwo. W programie będziemy wspierać projekty z zakresu:
- środowiska,
- zdrowia,
- turystyki,
- współpracy
- oraz granic.
Na realizację projektów zostanie przeznaczone 170 mln euro. Z programu będą korzystać w Polsce województwa:
- podlaskie,
- lubelskie,
- podkarpackie
- oraz część mazowieckiego,
a w Ukrainie obwody:
- wołyński,
- rówieński,
- lwowski,
- tarnopolski,
- iwano-frankiwski
- oraz zakarpacki.