Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

pbu 2014 logo

Unia Europejska ogłosiła rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. Dzisiejszy świat potrzebuje wyobraźni kolejnych pokoleń, ich pasji i zaangażowania, by budować bezpieczną, nowoczesną, zdrową i ekologiczną przyszłość. Dlatego też od wielu lat kierujemy nasze działania do młodych ludzi. Jednym z nich jest Kampania Edukacyjna dla Młodzieży, której finał przypada zawsze we wrześniu, gdy obchodzimy Dzień Współpracy Europejskiej. Minione edycje przyciągnęły dziesiątki szkół po obu stronach granicy UE i zaowocowały setkami międzynarodowych kontaktów oraz niewymierną i bezcenną liczbą pozytywnych emocji i wspomnień.

Z tych powodów Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Polska-Białoruś-Ukraina pragnie zaprosić reprezentacje szkół z Polski i Ukrainy do udziału w Kampanii Edukacyjnej „CREATIVE, INNOVATIVE, ACTIVE”. Kampania i jej finał mają charakter konkursowy, a jednocześnie uczą współpracy w międzynarodowych zespołach. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w wieku 12-16 lat ze szkół z obszaru Programu. Wystarczy wybrać 4-osobową ekipę, wykonać zadania opisane w formularzu zgłoszeniowym i pod opieką nauczyciela wysłać zgłoszenie do 15 czerwca br.

16 drużyn z Polski i Ukrainy zostanie zakwalifikowanych do udziału w Finale, który zaplanowany jest na 14-17 września br. w województwie mazowieckim. Za uczestnictwo w finałowym wydarzeniu każdy uczestnik (w tym nauczyciele/opiekunowie) otrzyma zestaw upominków promocyjnych i dyplomy. Na najlepsze zespoły czekają także nagrody konkursowe. Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników Finału jest również wycieczka do Warszawy oraz… możliwość nawiązania bezcennych międzynarodowych kontaktów! Zachęcamy przy tym do włączenia w skład zespołów również uczniów z Ukrainy, którzy podjęli naukę w ww. polskich szkołach w wyniku uchodźstwa.

Organizator pokrywa ze środków UE koszty wspólnej podróży (ze szkoły/placówki do miejsca Finału), zakwaterowania, wyżywienia, wycieczki i ubezpieczenia dla wszystkich 16 wybranych drużyn. Więcej szczegółów, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo na stronie naszego Programu: https://www.pbu2020.eu/pl/news/2517. Zapraszamy jednocześnie do obejrzenia filmu z jednego z naszych Finałów: Facebook

Organizatorem kampanii jest działający od blisko 20 lat unijny Program Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)-Ukraina. Pragniemy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, ze względu na ostatnie działania Białorusi skierowane przeciwko Ukrainie, udział strony białoruskiej w Programie został zawieszony. W efekcie tej decyzji Program kontynuuje swoją działalność w formacie dwustronnym: Polska-Ukraina, przy czym nazwa edycji 2014-2020 pozostaje niezmieniona.

Back to top