Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

 

 

W dniach 13-14 listopada 2013 r. partnerzy projektu TOURAGE odwiedzili Kraj Preszowski na Słowacji, gdzie zaprezentowano im miejscowe dobre praktyki, zidentyfikowane przez Preszowską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Wizyta studyjna rozpoczęła się od prezentacji produktów turystycznych opracowanych przez społeczność lokalną Spisskiego Hrhova – wyrobów rzemiosła praz produktów żywnościowych. Rozwoj lokalnej wytwórczości w tym zakresie jest wspierany przez projekt realizowany w ramach programu współpracy transgranicznej PL-SK 2007-2013. Ta dobra praktyka została już przetransferowana do Czech i Bułgarii. W ramach oferty turystycznej przygotowano pakiety wakacyjne i weekendowe. Do jesienie 2013 r. skorzystało z nich ponad 6000 turystów. Sztandarowym produktem turystycznym są pokazy wypieku chleba. Miejscowość utworzyła przedsiębiorstwo koordynujące działania związane z rzemiosłem i produktami lokalnymi. Głównymi grupami docelowymi są dwa dzieci i seniorzy, przede wszystkim w zorganizowanych grupach. Wsparcia udzielają także biura podróż, gdzie można kupić pakiety pobytowe.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej http://www.spisskyhrhov.sk/en/home.php

Kolejnym punktem wizyty był zamek i muzeum w Starej Lubowni Zamek ma ciekawą architekturę i bogatą historię, datująca się na ponad ponad siedem wieków. Zbudowany został przez Andrzeja III , króla Węgier w XIII wieku. W latach 1412-1772 nalezał do królów polskich i zarządzany przez polskich starostów . Odwiedza go rocznie ok. 140.000 gości Muzeum, oprócz zamku, obejmuje również skansen. W muzeum przygotowana została specjalna oferta dla grup osób niepełnosprawnych (niewidomych i niedowidzących), w tym m.in. kody QR są dla osób niesłyszących. Skansen prezentuje dziedzictwo kulturowe regionu północnego Spiszu i północno-zachodniego regionu Saris, a jego najbardziej unikalny budynek to drewniany kościół greckokatolicki z miejscowości Matysová

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej :http://www.muzeumsl.sk/en/

Hniezdne to malownicza miejscowość położona zaledwie 5 km na zachód od Stara Lubowni. Wieś wzmiankowana została po raz pierwszy w piśmie w 1286. W przeszłości Hniezdne było najmniejszym miastem królewskim Węgier, któremu przyznano przywileje monopolowe. Wystawa Nestville Park niedaleko Hniezdnego to unikalny projekt ożywienia przemysłu turystycznego północnego Spiszu . Jego celem jest przedstawienie odwiedzającym historię, tradycyjne rzemiosła i umiejętności ludzi żyjących na tym terenie, a także używane przez nich narzędzia.

Nestville Park współpracuje z siecią hoteli Sorea, które oferują seniorom wycieczki do tego miejsca.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: :http://www.nestvillepark.sk/en

Hotel Sorea w Starej Lubowni realizuje działania wspierające turystykę seniorów. W ofercie ma m.in. tanie pakiety pobytowe dla seniorów (50 euro za tydzień). Stanowią oni obecnie ok. 5% jego gości. Ich pobyt jest współfinansowany przez rząd słowacki poprzez pokrywają one 1/3 pełnego kosztu pobytu. Hotel udziela 20% zniżki dla seniorów , którzy chcą wydać swoje kupony w hotelu. Hotel oferuje także zaplecze odnowy biologicznej (basen , sauna fińska, jacuzzi , specjalne masaże ), jak również zorganizowane wycieczki w okolicy.

Więcej informacji na temat hoteli Sorea można znaleźć na stronie internetowej: http://www.sorea.sk

Przedstawiciel lokalnego zarządu turystyki Północnego Spiszu i Pienin, scharakteryzował Spisz w kontekście destynacji turystycznej i działań instytucjonalnych na rzecz rozwoju turystyki. Słowackie Ministerstwo Transportu wspiera tworzenie lokalnych zarządów turystycznych oraz działanie związane z marketingiem i tworzeniem strategii turystycznych. Nie jest to region turystyki masowej, skupia się raczej turystyce zdrowotnej. Istnieje tu wiele źródeł mineralnych (ponad 80 źródeł), 2 uzdrowiska, rozwija się ziołolecznictwo i turystyka rowerowa (w ostatnich latach wyznaczono ponad 200 km ścieżek rowerowych). Spore znaczenie ma też turystyka religijna, a osoby starsze są tu postrzegane jako ważna grupa docelowa.

Więcej informacji na temat turystyki na Spiszu można znaleźć na stronie internetowej: http://www.visitspis.sk, http://www.visitpieniny.sk

W dalszej części wizyty przedstawiono prezentację na temat szlaku drewnianych kościołów na pograniczu polsko-słowackim. Jest to dobry przykład turystyki religijnej jna tum obszarze Zabytkowe drewniane kościoły są rekonstruowane z pomocą finansów UE, a arcybiskupstwo utworzyło specjalna agencję do promocji i obsługi ruchu turystycznego. Agencja ta oferuje specjalne oferty wyjazdów na 1-2-3 dni, w tym wyżywienie i zakwaterowania. Dochody z tego tytuły przeznaczone są na dalszy rozwój tej infrastruktury.

W trakcie wizyty zaprezentowano też projekt Karpackie Niebo związany z problematyką astronomii amatorskiej i astro-turystyki we wschodniej części polsko-słowackiego obszaru przygranicznego powiedziano . Karpaty na granicy słowacko-polskiej to miejsce, gdzie można obserwować niebo w ciszy, spokoj i ciemności niezakłóconej światłami miast. W ramach inicjatywy obserwatorium w Humennem oferuje m.in. lokalnym klubom seniorów wykłady na temat astronomii. Zainteresowanie oglądaniem nieba ze strony osób starszych rośnie, w ciągu roku z ogólnej liczby 6000 gości, ponad jedna trzecia to seniorzy.

Więcej informacji na temat projektu Karpackie Niebo można znaleźć na stronie internetowej: http://www.astrokarpaty.net

Zdjęcia z wizyty: http://www.tourage.eu/index.php?mact=Gallery,m2efa8,default,1&m2efa8dir=Study-visit-in-Presov-region-Slovakia%2F&m2efa8returnid=60&page=60

 

Back to top