Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

 

Partnerzy Projektu TOURAGE spotkali się kolejny raz w trakcie wizyty studyjnej i spotkania roboczego w regionie Szabolcs-Szatmár-Bereg na Węgrzech, które odbyły się w dniach 9-11 kwietnia 2014 r. W trakcie wizyty zaprezentowanych zostało pięć lokalnych dobrych praktyk.

Wizytę w regionie Szabolcs-Szatmár-Bereg rozpoczęto od miasta Nyírbátor. Stworzono tam program pn. „Wiara i Zdrowie”, który skupia się na turystyce rekreacyjnej i religijnej. Turystom oferowane są kompleksowe pakiety usług, umożliwiające zapoznanie się z lokalnym dziedzictwem historycznym, kulturowym i religijnym. Ramach oferty programu można odwiedzić m.in. miejscowość Máriapócs, jedno z największych centrów pielgrzymkowych na Węgrzech, odwiedzane corocznie przez ponad 600 tysięcy gości.

Kolejnym punktem wizyty była Gastronomiczna podroż po regionie Szabolcs-Szatmár-Bereg County. Ten program jest okazją do zapoznania się z lokalną kuchnią, z której dumni są mieszkańcy regionu.

Wrażania kulinarne uzupełnione zostały prezentacją oferty Parku Narodowego Hortobágy. Park ten jest pierwszym i do dziś największym obszarem chronionym na Węgrzech o powierzchni ok. 82 tysięcy hektarów. Park w 1999 r. uzyskał status światowego dziedzictwa UNESCO. W 2008 r. Komisja Europejska przyznała mu nagrodę EDEN (European Destination of Excellence) jako najlepsza węgierska destynacja w zakresie zachowanie żyjących tradycji. Park Narodowy Hortobágy oferuje udogodnienia w zakresie dostępności dla osób starszych i niepełnosprawnych, które nie mogą go zwiedzać pieszo. Są to m.in. organizowane tam kolejowe i samochodowe safari.

W dalszej części wizyty, partnerzy projektu zapoznali się z ofertą Hajdúszoboszló, znanej miejscowości uzdrowiskowej. Jest to trzecia do wielkości, pod względem liczby odwiedzających, miejscowość spa na Węgrzech, goszcząca co roku ponad milion przyjezdnych, z czego ponad jedna trzecia to obcokrajowcy. Jej głównym atrakcjami są kompleks Spa, łaźnie na otwartym powietrzu, aquapark i pałac wodny. Kompleks oferuje też szeroki zakres usług dla seniorów, stanowiących dużą liczbę przyjezdnych gości.

Wizytę zakończyła prezentacja Szlaku średniowiecznych kościołów. Jest to program który rozpoczął się w 2009 r. oferując zwiedzanie licznych lokalnych starych kościołów stanowiących unikalną atrakcję architektoniczną. Celem programu jest stworzenie pierwszego na tym obszarze kompleksowego szlaku tematycznego obejmującego pogranicze węgiersko-rumuńsko-ukraińskie (regiony Satu Mare w Rumunii i Zakarpacie na Ukrainie). Program przewiduje także min. restaurację zaniedbanych kościołów oraz oferuje 1-3-dniowe pakiety dla rożnych grup wiekowych, uwzględniające ich zainteresowania.

 

Zdjęcia

 

 

 

 

 

Back to top