Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej Wojeówdztwa Podkarpackiego

stopka WP

UE header

Punkt kontaktowy EWT

EWT - prawo i dokumenty

 

pobrane

PODKARPACKIE Kolor

2 180323cpe4 180323ce5 180323bsr6 180323ie7 180323pbu8 180323pife

13 180323 karpa

Interreg Europe High res logo

Program Interreg Europa zaprasza władze publiczne do korzystania ze wzajemnych ocen (ang. peer review).

Nabór wniosków jest ciągły. Jednak w razie zainteresowania oceną w pierwszej połowie 2023 roku wskazane jest złożenie wniosku do 30 listopada 2022 roku.

Wzajemna ocena umożliwia uzyskanie świeżego i bezstronnego spojrzenia na polityki rozwoju. Pozwala na określenie deficytów w określonych obszarach oraz podpowiada, jakie innowacyjne rozwiązania można zastosować w odniesieniu do konkretnych sektorów (np. turystyki) lub grup docelowych (np. MŚP).

We wzajemnych ocenach uczestniczą praktycy z UE, Norwegii, Szwajcarii. Zakres tematyczny obejmuje: badania i innowacje, konkurencyjność MŚP, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska i gospodarowanie zasobami.

Usługa jest bezpłatna. Wzajemne oceny współorganizują eksperci tematyczni platformy learningowej Interreg Europa. W razie potrzeby, koszty cateringu i tłumaczenia może sfinansować program Interreg Europa. Szczegółowe informacje są dostępne w warunkach naboru (ang. Terms of Reference)  (PDF 447 KB).

Pomocą w opracowaniu wniosku o wzajemną ocenę  (DOCX 140 KB) służy także Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa ulokowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (22 273 81 76, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Wzajemna ocena w Pomorskiem

W 2022 roku ze wzajemnej oceny skorzystał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – dwudniowe spotkanie z udziałem zagranicznych instytucji odbyło się w Gdańsku.

Władze regionalne chcą zwiększyć w województwie liczbę innowacyjnych projektów i interesują się funkcjonującymi w Europie systemami wspierania beneficjentów w docieraniu do informacji o źródłach finansowania z UE.

We wzajemnej ocenie uczestniczyli partnerzy z Holandii (Brainport Eindhoven EU Office), Francji (region Hauts de France), Niemiec (Brandenburskie Ministerstwo Finansów i Spraw Europejskich) i Portugalii (COMPETE2020 Programme). Z województwa pomorskiego w ocenie uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz interesariusze adekwatni do przedmiotu spotkania.

Szczegółowe informacje na temat wzajemnej oceny w Pomorskiem, w tym raport z rekomendacjami, są dostępne na Portalu Interreg Europa.

Wzajemne oceny przeprowadzone w Europie.