Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

Interreg Europe High res logo

Program Interreg Europa zaprasza władze publiczne do korzystania ze wzajemnych ocen (ang. peer review).

Nabór wniosków jest ciągły. Jednak w razie zainteresowania oceną w pierwszej połowie 2023 roku wskazane jest złożenie wniosku do 30 listopada 2022 roku.

Wzajemna ocena umożliwia uzyskanie świeżego i bezstronnego spojrzenia na polityki rozwoju. Pozwala na określenie deficytów w określonych obszarach oraz podpowiada, jakie innowacyjne rozwiązania można zastosować w odniesieniu do konkretnych sektorów (np. turystyki) lub grup docelowych (np. MŚP).

We wzajemnych ocenach uczestniczą praktycy z UE, Norwegii, Szwajcarii. Zakres tematyczny obejmuje: badania i innowacje, konkurencyjność MŚP, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska i gospodarowanie zasobami.

Usługa jest bezpłatna. Wzajemne oceny współorganizują eksperci tematyczni platformy learningowej Interreg Europa. W razie potrzeby, koszty cateringu i tłumaczenia może sfinansować program Interreg Europa. Szczegółowe informacje są dostępne w warunkach naboru (ang. Terms of Reference)  (PDF 447 KB).

Pomocą w opracowaniu wniosku o wzajemną ocenę  (DOCX 140 KB) służy także Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa ulokowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (22 273 81 76, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Wzajemna ocena w Pomorskiem

W 2022 roku ze wzajemnej oceny skorzystał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – dwudniowe spotkanie z udziałem zagranicznych instytucji odbyło się w Gdańsku.

Władze regionalne chcą zwiększyć w województwie liczbę innowacyjnych projektów i interesują się funkcjonującymi w Europie systemami wspierania beneficjentów w docieraniu do informacji o źródłach finansowania z UE.

We wzajemnej ocenie uczestniczyli partnerzy z Holandii (Brainport Eindhoven EU Office), Francji (region Hauts de France), Niemiec (Brandenburskie Ministerstwo Finansów i Spraw Europejskich) i Portugalii (COMPETE2020 Programme). Z województwa pomorskiego w ocenie uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz interesariusze adekwatni do przedmiotu spotkania.

Szczegółowe informacje na temat wzajemnej oceny w Pomorskiem, w tym raport z rekomendacjami, są dostępne na Portalu Interreg Europa.

Wzajemne oceny przeprowadzone w Europie.

Back to top