Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

W ramach działań informacyjno-promocyjnych Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, w tym promocjI programu oraz efektów zrealizowanych i realizowanych projektów, Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego zorganizował stoisko promocyjne Programu podczas wydarzenia pn. „Spotkania na pasterskim szlaku – Osod w Osławicy”, które odbyło się w dniu 2 października 2021r. (zadanie jest kontynuacją działań, które w latach 2016-2018 Województwo Podkarpackie realizowano w ramach projektu pn. „Szlak Kultury Wołoskiej” dofinansowanego właśnie z Programu Interreg).

Osod w Osławicy nawiązuje do cyklu wcześniejszych imprez pod roboczym tytułem „Spotkań na pasterskim szlaku”. Pierwsze święto pasterskie zorganizowane w Osławicy na terenie „Bacówki u Franosa” odbyło się 2015 roku. Osod, jest to uroczyste zakończenie wypasu owiec, któremu towarzyszy muzyka i śpiewy. Baca Władysław Franos tradycyjnie częstował gości bryndzą i jagnięciną. Najbardziej widowiskowym elementem spotkania było zejście około tysiąca owiec z pastwisk w dolinę. Uzupełnieniem imprezy były pokazy łucznicze dla najmłodszych, spacer zielarski prezentujący bioróżnorodność pastwisk karpackich i stoiska z produktami regionalnych twórców. Dodatkowo, podczas Osodu odbył się Zbór Wołoski organizowany przez pasterzy z Małopolski i Śląska. Jest to cykliczne spotkanie baców odbywające się od 2016  r. na „Szlaku Kultury Wołoskiej”. Połączony był z odsłonięciem pamiątkowej tablicy z logo Szlaku, prezentacją muzyki pasterskiej, degustacją tradycyjnych serów i posiadami, na których omawiano sprawy dotyczące zagadnień wołoskich. Zorganizowana impreza była już kolejną z wielu promujących pasterstwo tradycyjne oraz serowarstwo. Podobnie jak poprzednie edycje, skierowana była głównie do licznej grupy turystów odwiedzających „Bacówkę u Franosa”, którzy chętnie kupują wyroby pasterskie. W tym roku, dodatkowo i specjalnie na tę imprezę, Oddział PTTK w Sanoku zorganizował, darmowy przejazd z przewodnikiem dla turystów przebywających w Bieszczadach, dzięki czemu impreza cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem.

Na zorganizowanym stoisku informacyjno-promocyjnym dystrybuowano materiały promocyjne na temat Szlaku Kultury Wołoskiej, Szlaku Maryjnego „Światło ze Wschodu”, Szlaku obiektów UNESCO na pograniczu polsko-słowackim oraz broszurę pn. „Efekty projektów realizowanych w Województwie Podkarpackim i Kraju Preszowskim”, a licznie zgromadzeni turyści chętnie korzystali z bezpłatnych wydawnictw i dopytywali o zagadnienia związane z prezentowanymi projektami.

MMP 1MMP 5MMP 2MMP 3MMP 4MMP 11MMP 6MMP 8MMP 7

 MMP 9MMP 12MMP 10

Back to top