Odbywający się rajd rowerowy w ramach realizowanego projektu pn. „Rowerem przez pogranicze – przyroda, kultura i historia na dwóch kołach” Programu Interreg V-A Polska-Słowacja był kolejną okazją do promocji zarówno programu, jak i realizowanych projektów. Na zorganizowanym stoisku promocyjnym liczni uczestnicy oraz turyści zwiedzający atrakcje polsko-słowackiego pogranicza mieli okazję zapoznać się z zasadami współpracy transgranicznej w ramach Programu Pl-SK, a także poznać konkretne jego efekty polegające na stworzeniu wspólnych produktów opartych na dziedzictwie kulturowo-przyrodniczym.
W rajdzie rowerowym po Magurskim Parku Narodowym i okolicach zaplanowano udział 100 osób. Formuła rajdu przewiduje indywidualne lub rodzinne przejazdy po wyznaczonych trasach w okresie pomiędzy 9 października a 15 listopada. Oprócz uczestników rajdu wydarzenie cieszyło się również dużym zainteresowaniem ze strony turystów, którzy przy okazji zwiedzania m.in. ośrodka edukacyjnego Magurskiego Parku Narodowego mogli podziwiać jeden z murali czterech karpackich zwierząt - orlika krzykliwego, autorem którego jest Arkadiusz Andrejkow, pochodzący z Sanoka, znany artysta Street Artu. Murale karpackich zwierząt zostały wykonane również w ramach Programu Pl-SK, projektu realizowanego przez Województwo Podkarpackie "W sercu Karpat – granica, która łączy".
Projekt „Rowerem przez pogranicze – przyroda, kultura i historia na dwóch kołach” realizowany jest przy współpracy Słowackiej Gminy Nižna Polianka oraz Gminy Sękowa. Projekt ma na celu wzmocnienie transgranicznej współpracy partnerskiej w sferze wspólnej ochrony, rozwoju i promocji dziedzictwa kulturowego. W ramach realizacji projektu zaplanowano m.in. utworzenie i wyposażenie ścieżki rowerowej w małą architekturę - wyznaczenie szlaku rowerowego przez Nieznajową łączącego "Winny szlak rowerowy" (woj. Małopolskie) i szlak rowerowy "Na styku Kultur" (z Jasła do słowackiego Bardejova). W ramach zadania na trasie zostały wykonane obiekty małej architektury m.in.: wiaty ogniskowe, ławy, stojaki na rowery, obiekty kultury pogranicza –powstały miniatury cerkwi, które zostały postawione obok fundamentów nieistniejących już cerkwi w Świerzowej Ruskiej, Żydowskim, Ciechani oraz Nieznajowej. Więcej informacji o projekcie: http://magurskipn.pl