Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

W tym roku wydarzenie roczne Programu Interreg Polska-Słowacja odbyło się 7 października na Zamku Budatín w Żylinie na Słowacji.

Pierwszym punktem programu była gra terenowa, przy współorganizacji której zaangażowani zostali pracownicy Regionalnego Punktu Kontaktowego Programu Interreg Polska-Słowacja z Rzeszowa. Zgodnie z zasadami gry, na terenie parku zamkowego drużyny z Polski i Słowacji rozwiązywały zagadki związane z Programem. Wśród zadań znalazły się okulary zmieniające rzeczywistość, okulary VR przenoszące do Muzeów w Rzeszowie i Preszowie, nauka pierwszej pomocy czy łamigłówki z projektów realizowanych w ramach Programu w okresie 2014-2020.

Po zakończeniu gry, o godzinie 13 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie wydarzenia. Gości przywitała Erika Jurinová - Przewodnicząca Żylińskiego Kraju Samorządowego, Iwona Brol - przedstawicielka Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej RP, Peter Balun - przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Republiki Słowackiej, dr Leszek Buller - Dyrektor Centrum Projektów Europejskich, a  także Beate Grajnert - przedstawicielka Komisji Europejskiej.

Na scenie wystąpił zespół Voce Viva ze Strumienia, teatrzyk dla dzieci z projektu „Za woniom drzewa”,  odbył się koncert gry na dudach, a na zakończenie wydarzenia „Babiogórski pokaz mody”.

Wydarzenie roczne było również okazją do zaprezentowania realizowanych projektów na terenie woj. podkarpackiego oraz pprzekazania informacji na temat Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.

Na terenie wokół zamku odwiedzający mogli przez cały dzień poznawać beneficjentów Programu Interreg Polska-Słowacja, a wśród nich m.in. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która realizowała projekt Green Film Tourism, wraz ze strefą kinową, gdzie można było obejrzeć efekty projektów Programu Interreg Polska-Słowacja. Natomiast na stoisku Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska prezentowany był m.in. projekt „EtnoCarpathia”.


Ponadto na dzieci czekały gry i zabawy związane z  pograniczem oraz fotobudka z  ludowymi motywami. Miał miejsce również pokaz kulinarny, podczas którego uczestnicy próbowali polskich i słowackich przysmaków.

Relacja w Severka Televízia severného Slovenska: https://www.youtube.com/watch?v=Vg4ZXceTX0M

 

5   3   4   6   7

2   1

Back to top