W marcu 2022 roku, krótko po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Komisja Europejska ogłosiła plan uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 rokiem. W całej Europie Środkowej władze lokalne i regionalne zmagają się transformacją energetyczną.
Często stają one przed podobnymi wyzwaniami, dlatego zebrano najlepsze narzędzia i wskazówki z projektów, które mogą pomóc w przejściu na czystą energię. Są to łatwo dostępne i możliwe do przyjęcia rozwiązania, które pomogą regionom i miastom stać się bardziej efektywnymi energetycznie i mniej zależnymi od paliw kopalnych.
Obejmują one między innymi zestaw narzędzi dotyczących zintegrowanych instrumentów finansowych dla rozwiązań energooszczędnych,
strategie i plany działania na rzecz lepszego planowania energetycznego oraz inteligentne rozwiązania w zakresie wprowadzania stref niskiej emisji
Rozwiązań jest znacznie więcej, a Interreg Europa Środkowa stale aktualizuje tę stronę, zamieszczając na niej dodatkowe informacje z projektów.