Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

logo 21 27

 

Podsumowanie programu Interreg Polska-Słowacja  2014-2020 i perspektywy współpracy w ramach tego programu w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 – to główne tematy posiedzenia Polsko-Słowackiej grupy roboczej ds. współpracy przygranicznej samorządu terytorialnego, które odbyło się 22 maja 2023 r. w rzeszowie, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Uczestniczyli w nim wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i szef Wspólnego Sekretariatu programu Interreg Polska-Słowacja Pavol Skulavik. Gospodarzem spotkania był Marszałek Województwa Podkarpackiego, p. Władysław Ortyl. Przewodniczącym delegacji słowackiej był p. Milan Majerský, Predseda Samorządowego Kraju Preszowskiego.

Na zdjęciu uczestnicy spotkania, m. in. minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Polska realizuje Program Interreg ze stroną słowacką już od 2004 r. Od tego czasu zainwestowano w rozwój polsko-słowackiego pogranicza ponad 411 mln euro ze środków europejskich. 

"Dobra współpraca partnerów z obu stron granicy już od blisko 20 lat wzmacnia polsko-słowackie więzi społeczno-gospodarcze. Widać to na przykładach projektów, które są z powodzeniem kontynuowane w kolejnych konkursach i edycjach programu"

 – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas posiedzenia Polsko–Słowackiej grupy roboczej ds. współpracy przygranicznej samorządu terytorialnego, które odbyło się w Rzeszowie.

W perspektywie finansowej 2021-2027 pogranicze polsko-słowackie zyska ok. 132 mln euro z budżetu Unii Europejskiej. 

"Środki te przeznaczamy m. in. na wsparcie transgranicznej turystyki i kultury, adaptację do zmian klimatu oraz wzmocnienie ochrony przyrody i zachowanie różnorodności biologicznej"

 – podkreśliła wiceszefowa MFiPR.

Dofinansowane zostaną także projekty infrastruktury drogowej i przyjazny środowisku transport. Ważną częścią programu, jak w każdej jego edycji, będą małe projekty, które są najbliżej ludzi i ich małych, lokalnych potrzeb. W grudniu 2022 r. ogłosiliśmy pierwsze konkursy na projekty Interreg dla pogranicza, a w czerwcu tego roku rozpocznie się nabór projektów dotyczących m.in. turystyki i kultury.

Back to top