Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but /2020/wizytapbu is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

3 

W dniu 4 marca 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytucji kultury, administracji regionalnej i lokalnej oraz organizacji pozarządowych z terenu Obwodu Lwowskiego na Ukrainie.

Spotkanie było elementem wizyty studyjnej realizowanej w ramach projektu „2 Zamki: wspólna historia, wspólna promocja, zachęta do zacieśnienia współpracy, rozwoju turystyki i wzrostu gospodarczego”, którego Beneficjentem Wiodącym jest Instytut Rozwoju Regionalnego ze Lwowa, a jednym z partnerów Fundacja Pro Arte Et Historia z Krasiczyna.

Głównym celem projektu jest zwiększenie ruchu turystycznego związanego z odwiedzinami zamków w Żółkwi i Krasiczynie poprzez lepszą promocję, podniesienie umiejętności menedżerów kultury i dziedzictwa a także zaangażowanie społeczności lokalnych w działania i decyzje dotyczące dziedzictwa historycznego i kulturowego.

W trakcie spotkania goście z Ukrainy zostali zapoznani z polskimi i europejskimi rozwiązaniami i instrumentami w zakresie wsparcia oraz promocji kultury i dziedzictwa historycznego. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w swoich prezentacjach omówili:

  • System i instrumenty zarządzania dziedzictwem kulturowym w województwie podkarpackim i w Polsce. Przedstawiona została rola samorządu województwa w tym zakresie, najważniejsze miejsca dziedzictwa kulturowego w regionie, samorządowe jednostki odpowiedzialne za promocję i rozwój kultury. Zaprezentowane zostały regionalne dokumenty strategiczne oraz ich zapisy odnoszące się do wspierania kultury oraz wybrane wydarzenia i imprezy, w których organizację i mecenat zaangażowany jest Samorząd Województwa Podkarpackiego.
  • Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, które wspierają współpracę transgraniczną, transnarodową oraz międzyregionalną wewnątrz UE, a także współpracę z partnerami z przygranicznych terenów sąsiadujących z UE krajów. Prawie każdy z tych programów przewiduje możliwość realizacji partnerskich projektów związanych zarówno z inwestycjami w zakresie dziedzictwa kulturowo-historycznego, jak też współpracę „miękką’ w zakresie promocji, wymiany doświadczeń, przygotowania przyszłych projektów, usprawnienia lokalnych i regionalnych dokumentów, programów i polityk odnoszących się do zachowania i ochrony tego dziedzictwa.
  • Wsparcie kultury poprzez inne programu i instrumenty współfinasowane przez środki zewnętrzne. W Województwie podkarpackim szereg związanych z tym działań finansowanych jest przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego, który przewiduje wsparcie dla podnoszenia atrakcyjności kulturalnej regionu i zwiększenie dostępności dóbr kulturalnych. RPO jest uzupełniony o środki programów krajowych – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (ochrona zabytków), Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (digitalizacja i cyfrowe udostępnienie zasobów kultury). Ponadto, oprócz środków UE, wsparcie dla kultury przewidują  Fundusze Norweskie w ramach Programu Kultura

{gallery}/2020/wizytapbu{/gallery}

Back to top