Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

DSC 0205   Konferencja została zorganizowana w  dniu 19 listopada 2019 roku przez oddział Współpracy Terytorialnej Departamentu Gospodarki Regionalnej  w Hotelu Zamek w Krasiczynie. W przygotowanie wydarzenia aktywnie włączył się również  polski oddział Programu z siedzibą w Rzeszowie. Głównym celem konferencji było przedstawienie i omówienie stanu realizacji oraz założeń Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w nadchodzącej perspektywie.

 

 

 

Na wstępie zaprezentowano dotychczasowe efekty realizacji Programu PBU na terenie województwa podkarpackiego przez z-cę dyrektora departamentu Gospodarki Regionalnej p. Marię Michur-Ziembę. Następnie, przedstawiciel Wspólnego Sekretariatu Technicznego  p. Paweł Molęda, dokonał kompleksowego podsumowania obecnego stanu realizacji Programu na całym obszarze wsparcia,  a kierownik Oddziału Programu w Rzeszowie, p. Alicja Wosik-Majewska  przedstawiła plany jego wdrażania w nadchodzących miesiącach, jak też główne założenia nowego Programu Interreg Polska-Białoruś-Ukraina 2021-2027.

W trakcie wydarzenia, jego uczestnicy zapoznali się z efektami realizacji kilku wybranych polsko-ukraińskich projektów. Zaprezentowano przez  podkarpackich i ukraińskich beneficjentów Wiodących następujące projekty: „Uruchomienie centrów pracy z młodzieżą w Miejscu Piastowym – dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu rzeszowskiego i lwowskiego jako podstawa wartości edukacyjnych Ojca Bronisława Markiewicza” „Wspólna ochrona ludzi i środowiska poprzez stworzenie ukraińsko-polskiego systemu zapobiegania katastrofom i reagowania w regionie karpackim”, „Świat karpackich rozet - działania na rzecz zachowania kulturowej unikalności Karpat”, „Dostosowanie dawnego obserwatorium na górze Pop Ivan do potrzeb ośrodka szkolenia górskich służb ratowniczych”, „Partnerstwo transgraniczne - szansą rozwoju regionu”, „Dwa zamki: wspólna historia, wspólna promocja, zachęta do zacieśnienia współpracy, napływu turystów i wzrostu gospodarczego”, „Natura bez granic - zachowanie wspólnego dziedzictwa naturalnego w gminach Dobromil i Zagórz, „SOS na Ratunek – „Centrum szkoleniowe dla organizacji i prowadzenia transgranicznych akcji ratowniczych”, „Ochrona wód Jeziora Solińskiego i wód leczniczych kurortu Schidnica – wspólne wyzwanie i szansa zachowania i wykorzystania potencjału dziedzictwa naturalnego”.

Back to top