Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

 

 

Pod koniec czerwca 2013 r. Odbyła się kolejna wizyty studyjna, której celem było zapoznanie się z dobrymi praktykami Regionu Wschodnia Macedonia & Tracja w Grecji.

Po przyjeździe uczestników, przedstawiciele gminy Komotini zaprezentowali im Wielokulturową Trasę Komotini-Maroneia. Szlak ten prezentuje zgodne współistnienie ludności wywodzącej się z grup o różnych tradycjach religijnych i kulturowych, które zamieszkują miasto Komotini. Komotini jest stolicą Tracji, położoną w północno-wschodniej części Grecji, w prefekturze Rodopi. W trakcie spaceru po mieście, Partnerzy Projektu zwiedzili Zamek i Mur Bizantyjski – najstarsze zabytki miasta, kościół Przemienienia Pańskiego, stare miasto, meczet muzułmański i wieżę zegarową. Duża część tego szlaku została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Głównym punktem kolejnego dnia wizyty były odwiedziny Centrum Turystycznego Delty Rzeki Evros w miejscowości Traianopouili gdzie zaprezentowano ofertę w zakresie turystyki ekologicznej tego obszaru. Centrum jest odpowiedzialne za zarządzanie i promocję chronionego obszaru delty rzeki Evros. Odwiedzający mogą skorzystać z transportu na teren Delty oraz przewodnictwa wykwalifikowanego personelu. Delta Evros jest szeroko znanym obszarem o dużym znaczeniu ekologicznym, z bogactwem unikalnej flory i fauny, zwłaszcza jeśli chodzi o ptaki. Centrum Turystyczne świadczy swoje usługi przez cały rok i odwiedza je średnio każdego roku 10 000 gości. Większość z nich to amatorzy obserwacji ptaków (głównie z północnej Europy – Wielka Brytania, Niemcy, Holandia), jednakże chętnie są widziani wszyscy turyści, a wśród nich osoby starsze.
Więcej informacji o Delcie Evros można znaleźć na stronie internetowej : http://www.evros-delta.gr/en.


W dalszej części dnia grupa TOURAGE udała się do miasta Xanthi, 55 km na zachód od Komotini, gdzie miałoa okazję na spacer po starym mieście i gdzie zaprezentowano kolejne trzy dobre praktyki: Spółdzielnię Kobiet z Kokinogei, Festiwal Xanthi oraz Łaźnie Błotne w Krinides.
Od 1991 roku, każdego pierwszego tygodnia września organizowany jest Festiwal Xanthi. Przedstawiciele Centrum Kulturalnego Miasta Xanthi zaprezentowali w jaki sposób ten festiwal, a także Karnawał Xanthi, są organizowane i w jaki sposób przyczyniają się do rozwoju turystyki w regionie. Imrezty te rokrocznie odwiedza 250-300 tysięcy przyjezdnych, w tym duża grupa osób starszych. Program każdej edycji festiwalu jest bogaty: koncerty znanych i lokalnych artystów, przedstawienia teatralne, wystawy fotografii, targi książki oraz wiele innych imprez towarzyszących. Dodatkową atrakcją jest bogata oferta gastronomiczna miejscowej kuchni. Festiwal przyciąga gości w różnych grupach wiekowych, a osoby starsze mogą skorzystać z udogodnień w dostępie do atrakcji festiwalowych.
Więcej informacji o Xanthi można znaleźć na stronie internetowej: http://www.xanthi.gr/index.php/tourism-menu/welcome.html.


Spółdzielnia Kobiet z Kokkinogei jest kobiecym stowarzyszeniem utworzonym w celu podtrzymywania lokalnych tradycji. Spółdzielnia powstała w 1998 roku przy finansowym wsparciu programu LEADER (budowa laboratorium żywności). Członkinie Spółdzielni przygotowują dania lokalnej kuchni korzystając ze starych przepisów przechodzących z pokolenia na pokolenie – makarony, pasztety, dżemy, alkohole, słodycze. Kokkingia jest mało znaną wsią, ale położona jest w pięknej okolicy górskiej. Miejscowe produkty są popularne w Grecji, a od niedawna cześć z nich jest eksportowana. Ponieważ zaczęło to być zyskowne przedsięwzięcie, stało się od pewnego czasu obiektem imitacji. Spółdzielnię odwiedza wiele osób starszych szukających swojego dziedzictwa kulturalnego poprze gastronomię. Więcej informacji o Spółdzielni można znaleźć na stronie internetowej: http://www.kokkinogeia.gr/.

Łaźnie Błotne w Krinides są zarządzane przez wyodrębniona jednostkę podległą Gminy Kavala. Ich oferta kąpieli błotnych ma znaczenie terapeutyczne w wielu chorobach związanych z wiekiem starszym. Łaźnie dysponują wszelkimi udogodnieniami dla osób starszych. Ich oferta łączona jest też z odwiedzinami lokalnych atrakcji turystycznych – Baptysterium Lydii (miejsce gdzie Paweł Apostoł ochrzcił pierwszego Europejczyka) oraz starożytnego Amfiteatru w Philippi. W ubiegłym roku łaźnie odwiedziło 70 tysięcy osób, a do 2020 roku mają przekształcić się centrum uzdrowiskowe spełniające wymagania zrównoważonej turystyki. Więcej informacji o Łaźniach w Krinides można znaleźć na stronie internetowej; http://www.pilotherapia.gr/index2.html

Dodatkowe zdjęcia http://www.tourage.eu/index.php?mact=Gallery

 

 

Back to top