Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

 

W trakcie kolejnej wizyty studyjnej, odbytej w ramach realizacji projektu, jego partnerzy odwiedzili dobre praktyki Regionu Burgas: Braszlian (wieś położona w Parku Narodowym Strandża), miasto Sozopol, szpital rehabilitacyjny i Muzeum Soli w Pomorie, oferty turystyczne dla seniorów w Słonecznym Brzegu.

Wieś Braszlian jest od 1982 r. rezerwatem architektoniczno-historycznym. Jest tu 76 domów - kulturowych i architektonicznych zabytków, Wieś znajduje się 11 km na na północny-zachód od miasteczka Małko Tyrnowo i 4 km od granicy tureckiej.
Park Narodowy Strandża znajdujący sięw granicach administracyjnych gminy Malko Tyrnowo jest położony na pograniczu bułgarsko-tureckim. Powstał on w 1995 roku i jest obecnie największym z parków narodowych Bułgarii. Wieś Braszlian położona na terenie Parku miała zostać opuszczona przez mieszkańców do 2000 roku, ale w latach 90-tych powróciło do niej 15 rodzin dawnych mieszkańców, którzy wcześniej wyemigrowali do dużych miast. Obecnie we wsi mieszka 50 stałych mieszkańców, kolejne 50 osób mieszka tu sezonowo. Zaczęli oni odnawiać i remontować budynki publiczne jak też zaczęli oferować w swoich domach noclegi dla turystów. W tych działaniach wspiera ich dyrekcja Parku Narodowego
Jedną z głównych lokalnych atrakcji jest cerkiew Św. Demetriusza oraz położona obok niej szkółka cerkiewna. Działania promocyjno-turystyczne we wsi koordynowane są przez stowarzyszenie mieszkańców. Posiada ono własną księgowość i zarządza dochodami z turystyki. Niedawno, prywatny inwestor otworzył we wsi hotelik z 40 miejscami noclegowymi. Nawiązuje on do lokalnych tradycji architektonicznych. Zadatkowe 60 miejsc noclegowych oferowane jest w gospodarstwach agroturystycznych. Większość gości przyjeżdża do wsi w zorganizowanych grupach z nadmorskich kurortów, takich jak Słoneczny Brzeg (rocznie 10-11 tysięcy).
Wspomniany wyżej, niedawno wybudowany hotel oferuje udogodnienia dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się i niepełnosprawnych. Z gospodarstw agroturystycznych i wynajmu domów korzysta wielu Bułgarów z dużych miast. W okolicy można uprawiać polowania i wędrówki.
Partnerzy projektu odwiedzili także lokalną restaurację, gdzie odbyła się degustacja lokalnych potraw i napojów, jak tez zaprezentowano regionalne tradycje folklorystyczne.
Więcej informacji na temat Parku Narodowego Strandża można znaleźć na stronie internetowej http://www.strandja.bg/
W trakcie przejazdu do Sozopola zaprezentowany filmy promujący atrakcje turystyczne tegop miasta. Posiada ono długie tradycje historyczne i kulturalne sięgające V wieku n.e. Wyspa Św. Iwana znajdująca się obok miasta była schronieniem dla prawosławnych mnichów w trakcie okupacji tureckiej. Chociaż turystyka jest podstawą funkcjonowania miasta, inwestuje się tu także w usługi socjalne dla mieszkańców – m.in. przedszkola, wsparcie dla rodzin wielodzietnych, specjalne rozwiązania dla osób starszych. W mieście znajduje się wiele aktywnych klubów seniorów i to właśnie one stanowią jedną z dobrych praktyk regionu Burgas promowanych w ramach projektu TOURAGE, które podkreśla znaczenie rolę osób starszych w tworzeniu oferty turystycznej i wspieraniu usług socjalnych.
P. Denka Todorova, dyrektor Domu Kultury w Sozopolu, który koordynuje działania klubów seniorów, zaprezentowała szereg realizowanych przez nie ofert dla seniorów: taniec, folklor, muzyka, teatr itp.
Jednym z klubów jest Klub Bułgarsko-Grecki, Powstał 21 lat temu, a jego głównym celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego i przekazanie tradycji następnym pokoleniom. Klub regularnie organizuje wycieczki do Grecji, a także gości greckie grupy turystyczne w Sozopolu.
Innym z klubów jest Bulgarka. Skupia on weteranów armii bułgarskiej i został utworzony w 2009 roku. Jego członkowie organizują konkursy piosenek, obsługują grupy turystyczne, promują lokalne zwyczaje.
Kluby finansowane są ze składek członkowskich, darowizn i poprzez sponsorów.
W trakcie spaceru po mieście uczestnicy wizyty odwiedzili miejscowe wykopaliska (mur forteczny, cerkiew, klasztor). Stanowią one coraz większą atrakcję dla turystów odwiedzających Sozopol. Wykopaliska koordynowane są przez Muzeum w Sozopolu, które w znacznej części finansowane jest ze środków Mechanizmu Norweskiego, a jego budynek posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i starszych.
Więcej informacji na temat Sozopola można znaleźć na stronie internetowej: http://sozopol.bg/
W drugiej części dni partnerzy projektu odwiedzili Pomorie, gdzie znajdowała się kolejna dobra praktyka – Specjalistyczny Szpital Rehabilitacji. Szpital specjalizuje się w terapii błotem. Znajduje się tam 180 łóżek szpitalnych dla pacjentów finansowanych przez publiczną służbę zdrowia oraz apartamenty dla pacjentów prywatnych, głównie z Rosji. Szpital świadczy także szereg wyspecjalizowanych usługi dla osób niepełnosprawnych. Procedury terapeutyczne oferowane są nie tylko pacjentom szpitala, ale także innym chętnym. Rocznie szpital przyjmuje ok. 7500 pacjentów są leczeni, 63% z nich to osoby w wieku to 55 +, 30% pacjentów to osoby w wieku 67 +. W szpitali jest zatrudnionych 130 osób w szpitalu i wykonuje się ok. 300 000 zabiegów rocznie.
Niedaleko szpitala znajduje się, otwarty w 2006 r., pięciogwiazdkowy Grand Hotel Pomorie. Hotel należy do prywatnych, bułgarskich i rosyjskich, inwestorów. Najwięcej gości (ok. 60%) pochodzi z Rosji, ok. 20% przyjeżdża z Niemiec, pozostali głownie z Rumunii i Bułgarii. Hotel jest największym centrum Spa na czarnomorskim wybrzeżu Bułgarii. Oferowane są tam zabiegi z wykorzystaniem słonej wody i błota, a także specyficzne dla Bułgarii zabiegi z użyciem mleka, jogurtu, miodu i róż. 80% gości hotelu to seniorzy, wielu z gości przyjeżdża do hotelu ponownie. Hotel skupia się głownie na turystach indywidualnych. $ pokoje hotelowe są specjalnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Niestety, nie cale centrum Spa posiada udogodnienia dla takich gości. Niektóre z zabiegów oferowanych Gościm z Bułgarii są finansowane w ramach publicznej służby zdrowia. Hotel może być dobrym przykładem kompleksowej oferty odpoczynku, rehabilitacji i zabiegów Spa.
Więcej informacji na temat Pomorie i hotelu można znaleźć na stronie internetowej: http://www.pomorie.bg, http://grandhotelpomorie.com/en_spa_wellness_hotel/

Wizyta studyjna zakończyła się w Słonecznym Brzegu, gdzie przedstawiciele organizacji turystycznych i hoteli zaprezentowali swoje oferty skierowane dla osób starszych. Słoneczny Brzeg jest największym kurortem turystycznym w Bułgarii, pierwszy zarejestrowany gość przybył tu w 1959 r., a dzisiaj znajduje się tu 137 hoteli oferujących prawie 60 tysięcy miejsc noclegowych. Ważnym elementem w zakresie uatrakcyjnienia oferty turystycznej Słonecznego Brzegu jest Beach ścisła współpraca z historycznym miastem Nesebar.
Przedstawiciele hoteli wyjaśnił specyficzną sezonowość turystyki w Słonecznym Brzegu oraz inicjatywy podejmowane w celu wydłużenia sezonu. Jedną z nich jest nowy program, adresowany do emerytów w Austrii. Przewiduje się, że do końca maja 2013 r. Słoneczny Brzeg po raz pierwszy odwiedzi 15 tysięcy seniorów z tego kraju. Program jest koordynowany przez biuro turystyczne Senora Reisen, które zakontraktowało 4 hotele.
Słoneczny Brzeg jest typowym kurortem wakacyjnym w porównaniu Pomorie, gdzie oferuje się także usługi lecznicze. Istniej programu zniżkowe dla turystów przyjeżdżających poza sezonem, oferujące dodatkowe darmowe noclegi i usługi Spa. Touroperatorzy w coraz większym stopniu starają się wypromować ofertę turystyczną w okresie poza wysokim sezonem.
Strategia marketingowa Słonecznego Brzegu niedawno się zmieniła. Jest coraz więcej ofert dla osób starszych, które wydają pieniądze nie tylko na typową rekreacje, ale także na oferty kulturalne. Umożliwia to przedsiębiorcom z branży turystycznej dywersyfikację ich usług i produktów. Segmenty są zmiany w wielu hotelach, arabski. W działania marketingowe włączają się aktywnie także organizacje biznesowe, pozarządowe i władze.
Więcej informacji na temat Słonecznego Brzegu można znaleźć na stronie internetowej: http://www.sunny-beach.com/

 

100 3651

100 3655

100 3663

100 3665

 

 

 

Back to top