Projekt ICONIC ma na celu ulepszenie planów zrównoważonej mobilności i ich wdrażania poprzez zakotwiczenie koncepcji intermodalności, zwracając szczególną uwagę na aspekt dostępności. Aby opcje intermodalne były naprawdę zrównoważone, należy zagwarantować wszystkim bezproblemową mobilność. Aby to osiągnąć, ICONIC ma na celu wprowadzenie innowacji cyfrowych do planowania transportu, które pomogą zwiększyć łączność usług intermodalnych, ich wydajność i użyteczność.
Zmiany demograficzne, niedobór obszarów wiejskich, wykluczenie cyfrowe oraz wyzwanie zmiany klimatu i osiągnięcie celów klimatycznych UE stanowią szczególne wyzwania dla planowania mobilności w regionach europejskich. Należy opracować koncepcje mobilności wykraczające poza korzystanie z samochodów prywatnych, aby zapewnić, że regiony pozostaną połączone i że wszyscy ludzie będą mogli uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym. Obecne podejścia do intermodalności mają tendencję do wykluczania osób z ograniczeniami fizycznymi i poznawczymi, osób starszych lub mniej obeznanych z cyfryzacją ze względu na rosnącą złożoność. Planowanie zrównoważonej mobilności musi uwzględniać potrzeby wszystkich użytkowników. ICONIC stawia sobie za cel osiągnięcie tego celu poprzez weryfikację planowania i koncepcji mobilności poprzez jej operacjonalizację, a tym samym ustanowienie standardów i kryteriów dla mobilności intermodalnej, która jest inkluzywna, a tym samym naprawdę zrównoważona.
Partnerzy projektu:
- Ministerstwo Środowiska, Ochrony Klimatu, Mobilności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Kraju Saary (Niemcy) - Partner Wiodący
- Województwo Podkarpackie (Polska)
- Agencja Rozwoju Sinergija (Słowenia)
- Agencja Rozwoju Sakana (Hiszpania)
- Sarajevo Economic Region Development Agency (Bośnia i Hercegowina)
- Miasto Castelo Branco (Portugalia)
- North-East Regional Development Agency (Rumunia)
Budżet projektu: 1,66 mln EUR, budżet WP: 196 000 EUR
Termin realizacji: 01.04.2024 - 30.06.2028