Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

peer 2019   Przekonaj się, jak inni widzą Twoje instrumenty polityki - program Interreg Europa przyjmuje zgłoszenia na wzajemne oceny (peer reviews).

Instytucje publiczne odpowiadające za lokalne i regionalne polityki rozwoju mogą do 28 czerwca 2019 ubiegać się o organizację w danym regionie, miejscowości wzajemnych ocen (peer reviews). https://www.interregeurope.eu/peer-review/ Szczególnie mile widziane są zgłoszenia od Instytucji Zarządzających programami funduszy strukturalnych.

Wzajemna ocena to szansa na uzyskanie świeżego i bezstronnego spojrzenia z zewnątrz na programy (np. RPO), strategie (np. RIS3), plany (np. gospodarki niskoemisyjnej) itp. dotyczące badań, innowacji, sektora MŚP, gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, gospodarowania zasobami. W trakcie oceny praktycy z różnych państw analizują określony problem i pomagają w znalezieniu najlepszych rozwiązań (np. z zakresu poprawy efektywności energetycznej, wzrostu konkurencyjności MŚP, cyfryzacji obszarów wiejskich itp.).

O ocenę wnioskuje się on-line. https://www.interregeurope.eu/policylearning/expert-support/#c3980
Wystarczy wypełnić krótki kwestionariusz składający się z trzech pytań, który jest dostępny na stronie programu Interreg Europa po zalogowaniu się. Jeśli w przekonujący sposób uzasadnisz swoją potrzebę, to eksperci programu Interreg Europa:
-   Zaproponują instytucje z UE-28, Norwegii lub Szwajcarii odpowiednie do udziału w ocenie w Twoim regionie, miejscowości.
-   Przygotują do spotkania wyznaczonego przez Ciebie koordynatora oraz pozostałych uczestników oceny.
-   Na życzenie wesprą przygotowania merytoryczne, w tym do rozmów z interesariuszami, koordynację i moderację spotkania.

Program Interreg Europa może pokryć następujące koszty:
-   podróży i pobytu (zawierają: transport lokalny, zakwaterowanie, wyżywienie) maksymalnie 6 uczestników oceny,
-   catering,
-   tłumaczenie.

Warunki przeprowadzania wzajemnych ocen, w tym obowiązki stron oraz przykładowy przebieg oceny, są dostępne w Terms of reference: https://www.interregeurope.eu/fileadmin/user_upload/plp_uploads/Terms_of_reference_peerreviewcall2.pdf

 

W razie zainteresowania oceną, o wsparcie merytoryczne można zwracać się także do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – Krajowego Punktu Kontaktowego Interreg Europa (osoba do kontaktu: Anna Stol, tel. 22 273 81 76, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Back to top