Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but /2018/Akad_2018 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

2018 kalejd

   Podczas jubileuszowej, 10. edycji Kalejdoskopu Podróżniczego, miała miejsce I Akademia Młodych Odkrywców. Wydarzenie to współorganizował rzeszowski Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

 Akademia odbyła się 7 grudnia br. i była adresowana do dzieci oraz młodzieży szkolnej. Stanowiła naturalną kontynuację prelekcji organizowanych w ramach tzw. Bloków Szkolnych już od pierwszej edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, czyli od 2009 r.

Celem Akademii Młodych Odkrywców jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę aktywności fizycznej i intelektualnej poprzez przybliżanie wiedzy dotyczącej naszego regionu, Polski, jak i innych krajów świata. Młodzi adepci podróżnictwa poznawali atrakcje turystyczne, ale także i problemy z jakimi wędrowcy borykają się w XXI wieku.

Niemałą rolę odegrały cieszące się dużym zainteresowaniem informacje o podróżach i dziedzictwie kulturowym pogranicza, ze szczególnym uwzględnieniem sąsiedztwa polsko-słowackiego. Zostały przy tym zaprezentowane projekty realizowane z unijnym dofinansowaniem uzyskanym w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja.

Gośćmi – prelegentami Akademii byli m.in.: Bartłomiej Szaro (pomysły na karpackie wędrówki), Andrzej Budnik (opowieści nt. Australii), Józef Michałek (prezentacja Szlaku Kultury Wołoskiej), Bartłomiej Machowski (skarby polsko-słowackiego pogranicza), Krzysztof Starnawski (eksploracje jaskiń). Podczas wydarzenia nie zabrakło też konkursów z nagrodami. Impreza zgromadziła przeszło 900. słuchaczy.

Niemal równolegle z Kalejdoskopem Podróżniczym, w tym samym obiekcie: Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena, w dniach 7-8 grudnia 2018 r. odbywały się Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA. Także podczas tego wydarzenia nie zabrakło stoiska RPK Interreg Polska-Słowacja. Goście licznie odwiedzający targi (ok. 3 tys. osób) mogli zapoznać się m.in. z efektami  wdrażania ww. Programu Interreg w województwie podkarpackim.

 {gallery}/2018/Akad_2018{/gallery}

Back to top