Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

W związku z trwającym naborem, w dniu 15.10.2024 r. w Rzeszowie odbyło się szkolenie „Klimat i Bioróżnorodność” dla potencjalnych Wnioskodawców programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027 z zakresu Priorytetu 1. Przyjazne naturze i bezpieczne Pogranicze. Tematyka szkolenia obejmowała cel szczegółowy 1. wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego oraz cel szczegółowy 2. wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczenia.
Szkolenie przeprowadzili pracownicy Wspólnego Sekretariatu oraz Regionalnego Punktu Kontaktowego w Rzeszowie. W szkoleniu udział wzięła udział również przedstawicielka Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, która omówiła m.in. nowe zasady oceny i wyboru projektów w drugich naborach z Priorytetu 1.
W trakcie szkolenia przedstawiono i omówiono m.in. zasady przygotowania wniosku, planowanie zadań i wskaźników w projekcie i budżet projektu (w tym kwalifikowalności wydatków). Zaprezentowano również system oceny i kryteriów wyboru projektów. Podczas wydarzenia odbyły się także konsultację nt. przyszłości Programu Interreg Polska – Słowacja po 2027 r. przy użyciu metody Charrette. Uczestnicy szkolenia w grupach dyskutowali m.in. o wyzwaniach, potrzebach nowego programu i wykorzystaniu doświadczeń z poprzednich edycji.
Na zakończenie szkolenia przedstawiciel Regionalnego Punktu Kontaktowego w Rzeszowie, zaprezentował informacje, dotyczące zasad promocji projektu. W szkoleniu wzięło udział ok. 30 uczestników reprezentujących lokalne samorządy, stowarzyszenia, fundacje, a także instytucje ochrony przyrody i uczelnie.

link do prezentacji ze szkolenia

 

Back to top