Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

W tegorocznej edycji konkursu na najbardziej innowacyjny europejski projekt aplikanci złożyli rekordową liczbę wniosków, aż 228! Spośród nich jury wybrało 30 najlepszych w 6 kategoriach. Wśród finalistów są projekty Interreg z udziałem polskich beneficjentów.

Kolaż zdjęć finalistów konkursu

Projekty Interreg z udziałem polskich beneficjentów, które zostały finalistami to:

 1. Niewidzialne dziedzictwo: wymiana i wdrażanie dobrych praktyk w dostępie osób niewidomych do zasobów kultury i ich udziale w życiu kulturalnym – projekt dofinansowany z Programu współpracy transgranicznej Polska – (Białoruś) – Ukraina został finalistą w kategorii Europa społeczna i inkluzywna. Partnerami projektu są Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Przykarpacki Uniwersytet Państwowy im. Wasyla Stefanyka.

  Dzięki działaniom projektowym osoby niewidome i słabowidzące miały okazję poznać najważniejsze zabytki i eksponaty muzealne Lublina i Ivano-Frankivska. Było to możliwe poprzez wykorzystanie modeli 3-D, grafik dotykowych i audiodeskrypcji. Niewidomi i słabowidzący uczestnicy projektu mogli skorzystać ze specjalnych warsztatów przygotowujących ich do odbioru dzieł sztuki. Ponadto zwiedzili oba miasta pod opieką przewodników miejskich przygotowanych w ramach projektu do oprowadzania osób z dysfunkcjami wzroku.

 2. Greening the creative industries: improving policy practices for the European Audiovisual industry (akronim Green Screen) – projekt dofinansowany z programu Interreg Europa, został wybrany w kategorii Zielona Europa. Polskim partnerem projektu jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

  Zadaniem projektu było dzielenie się dobrymi praktykami i zachęcanie świata filmu do zrównoważonej produkcji. Partnerzy przygotowali dwa pilotaże:
  1. Londyński projekt Grid dostarcza odnawialną energię do produkcji.
  2. Eureka to elektroniczne narzędzie, które pomaga europejskiemu przemysłowi lepiej zrozumieć i ocenić wpływ produkcji filmowej na środowisko.

 3. Innovative management solutions for minimizing emissions of hazardous substances from urban areas (akronim NonHazCity) – projekt dofinansowany z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego został także wybrany w kategorii Zielona Europa. Polskimi partnerami przedsięwzięcia są: miasto Gdańsk, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.

  Tylko 38% wód powierzchniowych w Unii Europejskiej nie jest zanieczyszczona chemikaliami. Połowa substancji zanieczyszczających środowisko pochodzi z miast. Dlatego partnerzy projektu przygotowali kompleksowy pakiet miejskiej detoksykacji. Są w nim skrojone na miarę rozwiązania, takie jak plany działań chemicznych dla miast, materiały informacyjne dla przedsiębiorców i szkolenia dla mieszkańców na temat tego, jak oczyścić swoje domy.

Projekty konkurowały w sześciu kategoriach:

 1. Konkurencyjna i inteligentna Europa
 2. Zielona Europa
 3. Europa połączona
 4. Europa społeczna i inkluzywna
 5. Europa bliżej obywateli
 6. TEMAT ROKU: Europejski Rok Umiejętności 2023

W każdej kategorii jury wybrało pięciu finalistów, którzy następnie zaprezentują swoje projekty na żywo przed publicznością i jury podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli. Prezentacja odbędzie się 11 października br.

Publiczność będzie również miała okazję wybrać swój ulubiony projekt. Publiczne głosowanie rozpocznie się 14 września br. Głos będzie można oddać na platformie online konkursu.

Wszyscy zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystości, która odbędzie się 16 listopada w Ostrawie, w Czechach. Nagrodą dla nich będzie lokalna kampania komunikacyjna, dzięki której będą mogli promować swoje działania projektowe w regionie.

Gratulujemy wszystkim finalistom! Trzymamy kciuki za naszych, a Państwa serdecznie zapraszamy do głosowania na swój ulubiony projekt.

***

Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską i odbywa się corocznie od 2008 roku.

Więcej informacji o wybranych projektach można znaleźć na stronie konkursu i stronie Komisji.

Back to top