Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

IMG 0640   W dniach 15 – 17 listopada 2019 r. w ramach projektu „Wspólnie wzbogacamy polsko-słowackie pogranicze” został zorganizowany study press mający na celu promocję oraz zaprezentowanie efektów projektów realizowanych  w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014 – 2020.

 

 

 

Wizyta studyjna rozpoczęła się od miejscowości Bardejów wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie w polsko-słowackim Centrum Kultury dziennikarzom zaprezentowano projekt „Wędrowanie bez plecaka”, którego partnerem wiodącym było Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska. Efektem realizowanego projektu jest produkt turystyczny zakładający współprace od 6 do 8 obiektów hotelarskich (noclegowych), które tworzą szlak w formie pętli obejmującej pogranicze. W wyniku zrealizowanego projektu turyści mają możliwość wyruszyć z pierwszego obiektu zostawiając  w nim swoje bagaże i samochód, a właściciel obiektu przewiezie bagaże, lub ew. odstawi samochód do kolejnego obiektu. Dzięki temu turyści mogą w wygodny sposób poznawać atrakcje przyrodnicze i kulturowe pogranicza.

Ponadto będąc w Bardejowie uczestnicy mogli podziwiać zabytkowy rynek nawiązujący do  mikroprojektu  „Szlakiem obiektów UNESCO na pograniczu polsko-słowackim”, który był realizowany przez Województwo Podkarpackie we współpracy z Regionalną Agencją Rozwoju Regionalnego w Świdniku. W ramach projektu utworzono szlak w oparciu o 15 obiektów wraz z miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zlokalizowanymi na obszarze pogranicza. Kontynuując trasę szlakiem obiektów UNESCO dziennikarze mieli możliwość poznać  dawną stolicę Spiszu Lewoczę z jej licznymi zabytkami m.in. Kościół św. Jakuba, w którym znajduje się osiemnaście gotyckich i renesansowych ołtarzy, w tym ołtarz św. Jakuba Apostoła - najwiekszy gotycki ołtarz na świecie. Ponadto uczestnicy objazdu mogli zobaczyć zamek Spisky Hrad, Spiską Kapitułę oraz greckokatolicka cerkiew św. Mikołaja zbudowana w 1658 znajdujące się na szlaku.

Kolejnym punktem wizyta studyjnej była bazylika i sanktuarium Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Lutinie,  gdzie dokonano prezentacji  kolejnego transgranicznego projektu  „Szlak Maryjny (Światło ze Wschodu)”. W projekcie uczestniczyło 13 partnerów z Polski i Słowacji, w tym 8 partnerów inwestycyjnych. Dzięki realizacji tego projektu powstał mini skansen drewnianych świątyń pogranicza, wykonany w skali 1-10, podziwiany nie tylko przez turystów ale również przez obecnych na wizycie dziennikarzy. W drugim dniu objazdu dziennikarzom  zaprezentowano działania inwestycyjne zrealizowane w obiektach na szlaku m.in. w  Mariańskiej Horie należącą do najstarszych i najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji. Będąc w Polsce uczestnicy mogli zobaczyć bazylikę Wniebowzięcia oraz Ogród Biblijny w Starej Wsi. W celu dobrej komunikacji całego szlaku Maryjnego wokół sanktuarium przebudowano przejście z dziedzińca przed bazyliką do Ogrodu Biblijnego znajdującego się po wschodniej stronie Bazyliki, poprzez przebudowę.

Po polskiej stronie, w Beskidzie Niskim, zaprezentowano  projekt „Szlak Kultury Wołoskiej’’. Prowadzi on przez całe polskie Karpaty, rozpoczyna się w Beskidzie Śląskim w Ustroniu, a kończy w Ustrzykach Górnych w Bieszczadach. Do głównych działań realizowanych przez Województwo Podkarpackie w ramach projektu należało m.in.: organizacja „Redyku Karpackiego na pasterskim szlaku”, zorganizowanie seminarium poświęconego zagadnieniom tradycji wołoskich oraz Festiwalu Filmów Karpackich. Przystankiem na Szlaku Kultury Wołoskiej była Chata nad Wisłokiem, przy której postawiono w ramach projektu jedną z symbolicznych bram karpackich oraz organizowane są jesienne Redyki Karpackie. Gospodarze  opowiedzieli uczestnikom o tradycjach pasterskich, kultywowaniu tradycji wołoskiej i potrzebie realizacji tego typu projektów.

Uczestnicy w miejscowości Prełuki mieli możliwość przekraczania wyznaczonej granicy między Karpatami Wschodnimi, a Karpatami Zachodnimi, a to za sprawą mikroprojektu „W sercu Karpat, granica, która łączy”. W ramach projektu powstało 9 tablic informacyjnych: 3 z informacją w języku słowackim, 6 z informacją w języku polskim. Na tablicach zamontowane zostały cyfrowe ramki, w których można udokumentować zdjęcia z obszaru przebiegu granicy między Karpatami Zachodnimi (KZ) a Karpatami Wschodnimi (KW). Obok tablicy zostały umieszczone pamiątkowe księgi, w których każdy podróżujący może dokonać wpisu. Granica między KW i KZ stała się kolejną atrakcją turystyczną pogranicza.

Dziennikarze otrzymali również materiały promocyjne powstałe w ramach realizowanych projektów.

Artykuły dostępne pod linkami:

Super Nowości: http://supernowosci24.pl/fundusze-europejskie-wzbogacaja-polsko-slowackie-pogranicze/

Tygodni Sanocki: https://tygodniksanocki.pl/2019/12/02/odkrywamy-slowacje/?fbclid=IwAR1h8stc899yBDsLguvHpktq_wCDjXH-knCcOL51LQVcgcuNAtqphP6gbYI

Gazeta Bieszczadzka w załączniku

Audycja radiowa Radia Rzeszów w załączniku.

 

tekst i fot. Konrad Wojturski

 

Załączniki:
Pobierz plik (GB-25-internet.pdf)Gazeta Bieszczadzka [ ]2403 kB
Pobierz plik (Polska Słowacja objazd.mp3)Polska Słowacja objazd.mp3[ ]14382 kB

Back to top