log baltic   4-5.02.2020 w Rydze odbyły się dwa spotkania grupy NK: (1) - w gronie własnym, poświęcone głównie rewizji Planu Działania SUERMB; (2) – łączone NK ze Wspólnym Komitetem Programującym (Joint Programming Committee) programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027 (JPC IBSR) poświęcone przyszłej współpracy SUERMB z Programem IBSR 2021-2027.

 

 

Dodatkowo PL NK odbył spotkanie z zespołem FI organizującym 11. Forum SUERMB w Turku w celu podzielenia się doświadczeniami z organizacji 10. Forum SUERMB w Gdańsku (12-13.06.2019).

Spotkanie NK ds. SUERMB

Najważniejsze ustalenia i wątki:

Rewizja Planu Działania (Action Plan) SUERMB

  • KE (DG REGIO) poinformowała o trwających pracach nad wstępem do Planu Działania (PD), który zajmie ok. 10 stron i będzie wzorowany na tekście zrewidowanej Strategii UE dla regionu Dunaju.
  • Dodatkowym dokumentem towarzyszącym PD ma być część dotycząca zarządzania SUERMB (governance part). Będzie ona stanowiła integralną część z PD, ale nie wymagającą akceptacji przez całą KE (część dot. zarządzania nie będzie posiadała statusu Staff Working Document). Podobny status dokumentu towarzyszącego, ale niewymagającego akceptacji całej KE, będzie posiadała lista zrealizowanych i toczących się  projektów flagowych SUERMB (dotychczas funkcjonowała w postaci aneksu do PD). NK SE, DK, EE i PL wyrazili zastrzeżenia do takiej konstrukcji prawnej, poprosili o umieszczenie odniesień do obu dokumentów (dot. zarządzania i projektów flagowych) we wstępie do PD.
  • NK omówili projekty wkładów Koordynatorów poszczególnych Obszarów Tematycznych (OT) i Działań Horyzontalnych (DH), przygotowane w uzgodnieniu z konsultantką firmy COWI. NK PL przekazał uwagi polskich resortów udostępnione wcześniej drogą pisemną. Zgodzono się, że obecny kształt OT i DH został poprawiony, choć większość OT i DH wymaga dalszych prac. Zwrócono uwagę na ilościowy, a nie jakościowy charakter celów i wskaźników w ramach OT i DH (miernikiem jest często liczba spotkań, wydarzeń). W większości przypadków udało się utrzymać 2-4 działania (actions) w poszczególnych OT/DH, co należy ocenić pozytywnie. KE wspólnie z przewodniczącą grupie NK Finlandią mają podjąć kolejne działania korekcyjne.
  • Poinformowano o zainteresowaniu HA Climate pozyskaniem jednego z p.cz. w charakterze współkoordynatora; PA Culture jest zainteresowane dołączeniem Sekretariatu RPMB jako współkoordynatora – zastrzeżenia SE, EE, DK.

Nowy Projekt Flagowy w Obszarze Tematycznym Secure

NK zaakceptowali włączenie do PD nowego Projektu Flagowego w Obszarze Tematycznym Secure – BALTPREP. W projekcie uczestniczą oddziały Czerwonego Krzyża z państw nadbałtyckich, w tym Polski Czerwony Krzyż. Celem BALTPREP jest wzmocnienie gotowości, zdolności i szybkości reagowania na najważniejsze wypadki i katastrofy pojawiające się w regionie Morza Bałtyckiego.

11.Doroczne Forum SUERMB w Turku

Forum odbędzie się w dn. 16-17.06.2020 w fińskim Turku. Do 15.03 trwa gromadzenie propozycji dot. organizacji warsztatów podczas Forum. Ich tematyka powinna dotyczyć przyszłych, najważniejszych wyzwań dla regionu. Premiowane będzie podejście międzysektorowe.

FI organizatorzy nie wiedzą jeszcze na jakim politycznym poziomie odbędzie się otwarcie wydarzenia, dlatego nie wiadomo jeszcze do kogo w regionie będą wysłanie zaproszenia (premierzy, ministrowie).

Spotkanie NK zaplanowano wstępnie na 17.06.

12.Doradcze Forum SUERMB

NK LT potwierdził gotowość Litwy do organizacji Forum w 2021 r., zgodnie z harmonogramem ustalonym w Terms of Reference grupy NK.

Działania komunikacyjne

Zgodzono się, że konieczny jest dialog między NK a projektem Let’s Communicate, należy regularnie rozmawiać o strategii komunikacyjnej, którą wypracowaliśmy w SUERMB. FI NK poinformował, że Let’s Communicate w najbliższym czasie zaproponuje kolejne działania komunikacyjne. Fińska NK podkreśliła, że dla fińskiego lidera projektu (Centrum Balticum) problemem jest spora liczba partnerów w projekcie.

PL NK zwróciła uwagę, że działania komunikacyjne zostały dawno ustalone i rozdzielone między partnerów konsorcjum, należy je jedynie konsekwentnie realizować (dokończenie toolkit, serii artykułów, prowadzenie strony, stworzenie bazy informacyjnej/wirtualnego podręcznika o SUERMB, pozyskiwanie success stories, współpraca z HA Capacity).

Spotkanie NK ze Wspólnym Komitetem Programującym (Joint Programming Committee) programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027 (JPC IBSR)

Przedstawiciel Sekretariatu IBSR przedstawił plany na najbliższe miesiące dot. nowego programu IBSR. Zakłada się, że w II poł. 2021 odbędzie się pierwsza runda naboru projektów. Grupa NK SUERMB  będzie miała możliwość przekazania JPC swoich uwag/wniosków dot. przyszłych celów programu IBSR. W okresie lipiec – wrzesień 2020 odbędą się konsultacje online; we wrześniu 2020 planowane są warsztaty dla Koordynatorów OT i DH SUERMB.

Wsparcie obecnego Programu IBSR 2014-2020 dla SUERMB musi zakończyć się do czerwca 2021 (dotyczy to wsparcia dla Koordynatorów OT i DH, wsparcia z kapitału zalążkowego <seed money> i wsparcia finansowego dla Dorocznego Forum SUERMB w 2021).

Przedstawiciele Sekretariatu IBSR i JPC podkreślali konieczność przejęcia przez NK SUERMB regularnej oceny działań Koordynatorów OT i DH SUERMB.

FI NK przedstawiła uzgodnione wcześniej w grupie NK postulaty pod adresem IBSR 2021-2027:

  •  uwzględnienie elastyczności przy wykorzystywaniu środków IBSR przez SUERMB, np. w długości trwania projektów, ich rozliczaniu;
  • do rozważenia ustanowienie stałego punktu kontaktowego/sekretariatu, który zapewniłby stabilność wdrażania SUERMB (np. w ramach HA Capacity);
  • przekazała zgodę NK na kontrolę jakości pracy Koordynatorów OT i DH.

Zgodzono się, że ważnym elementem wzmacniania SUERMB jest usprawnienie finansowania projektów flagowych z innych źródeł niż IBSR.