Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

  • Projekt Poprawa jakości kształcenia zawodowego na obszarze transgranicznym, Partner Wiodący: Powiat Krośnieński, partner projektu: Spojená škola Sabinov, przyznane dofinansowanie: ‭883 385,45 euro, okres realizacji: 24 miesiące.
    Celem projektu jest poprawa jakości transgranicznej edukacji specjalistycznej i zawodowej poprzez podniesienie kompetencji nauczycieli i uczniów, wzbogacenie oferty edukacyjnej łączącej teorię z praktyką z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi kształcenia, podjęcie aktywnej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym z wymiana dobrych praktyk na obszarze polsko-słowackim w ten sposób wspierając ich adaptację i atrakcyjność na lokalnym rynku pracy w okresie II.2019-I.2021. Cel ten zostanie osiągnięty m.in. za pomocą pionierskich działań, przez porównanie treści kształcenia w zakresie gastronomii i mechaniki na poziomie szkoły średniej w polsko słowackim regionie transgranicznym i uwzględnienie istotnych wniosków tej analizy przy opracowywaniu optymalnego modelu edukacji teoretycznej i praktycznej.
  • Projekt Wdrażanie mikroprojektów z zakresu edukacji w Euroregionie Karpackim i WJT w Preszowie, Partner Wiodacy: Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, partner projektu: Preszowski Kraj Samorządowy, przyznane dofinansowanie: 740 845.69 euro, okres realizacji: 17.02.2016 - 30.06.2022.
    Realizacja projektu parasolowego polegać będzie na wdrażaniu mikroprojektów ukierunkowanych głównie na zwiększenie liczby wspólnych inicjatyw polsko-słowackich prowadzonych przez podmioty po obu stronach granic na rzecz zatrudnienia i wspólnych szkoleń. Projekt jest bowiem odpowiedzią na zidentyfikowany w ramach wykonanej na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego analizy SWOT dla obszaru transgranicznego Polska-Słowacja problem pogranicza, polegający na odpływie wykształconej i młodej społeczności regionu do atrakcyjnych ośrodków na zewnątrz obszarów w celu poszukiwania pracy i kariery zawodowej. W ramach mikroprojektów realizowane będą następujące typy działań: - wspólne transgraniczne programy i inicjatywy dla uczniów i nauczycieli w placówkach edukacji specjalistycznej i zawodowej - wspólne opracowanie i promocja oferty edukacji specjalistycznej i zawodowej - realizacja transgranicznych działań wspierających włączenie społeczne i partycypację społeczną - transgraniczna wymiana dobrych praktyk - działania mające na celu określenie potrzeb w kontekście edukacji specjalistycznej i zawodowej. Grupami docelowymi Projektu Parasolowego są uprawnione do realizacji mikroprojektów podmioty (mikrobeneficjenci) o charakterze niedochodowym działające na obszarze projektu parasolowego, czyli: jst, ich związki i stowarzyszenia, jednostki administracji ustanowione przez państwo lub samorząd w celu zapewnienia usług publicznych, organizacje pozarządowe oraz EUWT (szczegółowy opis grup docelowych punkt III.4 wniosku). Poprzez realizację mikroprojektów Projekt Parasolowy będzie oddziaływał również na społeczności lokalne pogranicza polsko-słowackiego i odwiedzających te tereny turystów. Z kolei instytucje, które będą realizować projekt parasolowy to podmioty posiadające kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie wdrażania mikroprojektów (w tym na polsko-słowackim pograniczu) co gwarantuje jego realizację zgodnie z wymogami Programu i KE. 
  • Projekt Lasy nie znają granic, Partner Wiodacy: Spojená škola, partner projektu: Zespół Szkół Leśnych w Lesku, przyznane dofinansowanie: 237 937,78 euro, okres realizacji:01.10.2017 – 30.10.2018. 
    Głównym celem projektu jest wsparcie rozwoju kształcenia transgranicznego w zakresie leśnictwa na poziomie szkoły średniej oraz opracowanie optymalnego modelu edukacji teoretycznej i praktycznej. Cel ten zostanie osiągnięty za pomocą pionierskich działań, przez porównanie treści kształcenia w zakresie leśnictwa na poziomie szkoły średniej w polsko słowackim regionie transgranicznym i uwzględnienie istotnych wniosków tej analizy przy opracowywaniu optymalnego modelu edukacji teoretycznej i praktycznej.
  • Projekt Nowoczesna edukacja bez granic otwiera obszary wiejskie na przedsiębiorczość, Partner Wiodacy: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Turystyki Wiejskiej z Preszowa, partner projektu: Uniwersytet Preszowski i Uniwersytet Rzeszowski, przyznane dofinansowanie: 528 973,52 euro, okres realizacji: 03.04.2017 r. – 28.09.2018. 
    Głównym celem projektu było kształcenie, które będzie odbywało się w formie szkoleń, praktycznych warsztatów, wycieczek specjalistycznych i poprzez utworzenie nowego przedmiotu z praktykami, na studiach, na obydwu uniwersytetach partnerskich. Edukacja opierała się na kompleksowej analizie potencjału terenów pogranicza oraz możliwości wykorzystania tegoż potencjału w rozowju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, a przede wszystkim w rozwoju turystyki wiejskiej na pograniczu PL – SK. Edukacja realizowana przez uniwersytety partnerskie, wspierana była przez innowacyjne narzędzia kształcenia.

Back to top