Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Logo Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Herb Województwa PodkarpackiegoFlaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

Zdjęcie z wydarzenia przedstawia grupę ludzi przy namiocie promocyjnym.W dniu 5 września br. na terenie stacji głównej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej odbył się event plenerowy promujący projekt „Góry bez granic - integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny”, realizowany w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Wydarzenie to było kolejną okazją do promocji efektów Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014 – 2020. Regionalny Punkt kontaktowy do wspólnej promocji zaprosił również beneficjentów z województwa podkarpackiego.

Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się i otrzymania materiałów promujących powstałych w ramach realizowanych projektów przez beneficjentów z województwa podkarpackiego i z kraju preszowskiego m. in. broszury, foldery, ulotki, mapy, gadżety. Na stoisku prezentowane były niżej wymienione projekty:

  • "W sercu Karpat – granica, która łączy" w ramach projektu wytyczono przebieg granicy między Karpatami Zachodnimi, a Karpatami Wschodnimi, która na terenie Polski przebiega tylko w województwie podkarpackim. Wytyczona granica stała się kolejna atrakcją turystyczną przyciągającą turystów z Polski i zagranicy.
  • Szlak Maryjny (Światło ze Wschodu)” - działania podjęte w ramach projektu wzbogaciły ofertę turystyki pielgrzymkowej na obszarze pogranicza. Opracowano przewodnik, wytyczono i opracowano wirtualny transgraniczny szlak pielgrzymkowy. Ponadto przeprowadzono inwestycyjne, polegające na budowie infrastruktury dla pielgrzymów w zakresie turystycznego zagospodarowania otoczenia sanktuariów – m.in. parkingi, chodniki, ułatwienia dla niepełnosprawnych itp.
  • "Szlakiem obiektów UNESCO na pograniczu polsko-słowackim" w ramach, którego został utworzony szlak w oparciu o 15 obiektów wraz z miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zlokalizowanymi na niewielkim obszarze pogranicza. Ponadto do pozostałych działań należało udostepnienie wirtualnego spaceru po atrakcjach UNESCO, stworzenie publikacji, zorganizowanie warsztatów, seminariów, pleneru malarskiego, które były zintegrowanymi działaniami marketingowymi służącymi stworzeniu nowej, alternatywnej oferty turystycznej pogranicza polsko-słowackiego.
  • "Szlak Kultury Wołoskiej" w ramach, którego utworzono międzynarodowy szlak kulturowy bazujący na dziedzictwie wołoskim, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju tj. z poszanowaniem lokalnych zasobów kulturowych, przyrodniczych i społecznych. Wymienione wyżej projekty realizowane były przez Województwo Podkarpackie.
  • Wszechświat na dłoni 2017” w ramach, którego  przeprowadzono działania inwestycyjne m.in.: zbudowano taras obserwacyjno-widokowy w Cisowej i wyposażono w tablicę z panoramą okolicy i tablice tematyczne oraz wyposażono Arboretum w Bolestraszycach w sprzęt do prowadzenia warsztatów fotografii przyrodniczej. Ponadto zbudowano ruchomy taras do obserwacji astronomicznych w Kolonicy wraz z modelem Ziemi oraz model Układu Słonecznego w Roztokach. Projekt realizowany przez Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach oraz Podduklianske osvetové stredisko vo.
  • Szlak Historycznych Receptur” w ramach, którego wytyczono szlak łączący miejsca związane z rzemieślniczym wytwarzaniem produktów regionalnych, takich jak: piwa, wina, naturalne nalewki, miody pitne oraz przekąski i potrawy tradycyjne.
  • W ramach projektu „Góry bez granic - integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny” ujednolicono i odnowiono oznakowania szlaków turystycznych po obu stronach granicy, przeprowadzono szkolenia dla znakarzy polskich i słowackich, opracowano i opisano atrakcje przyrodnicze i turystyczne tzw. POI (points of interest) według jednego, wspólnego standardu. Ponadto zbudowano Internetową platformę „Góry bez granic”, integrującą informacje o sieci szlaków transgranicznych i powiązanych z nimi atrakcji przyrodniczych i kulturowych (POI), przeprowadzono kampanie promocyjną, a także inne działania promocyjne na obszarze wsparcia.
  • Tradycje i rzemiosło ukryte w drewnie – Polsko – Słowacka Ścieżka Etnograficzna” w ramach projektu zorganizowano warsztaty rzemieślnicze oraz konkurs dla dzieci i młodzieży z obu regionów przygranicznych „Opowieść dawnych rzemieślników”. Projekt realizowany przez Obec Malá Domaša i Caritas Diecezji Rzeszowskiej – Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach
  • Rzeszów i Stropkov - współpraca na rzecz kultury pogranicza” w ramach, którego utworzono transgraniczny szlak tematyczny pn. „Śladami Austro-Węgier”, odtwarzający historyczny szlak potocznie zwany Józefinką, rozpoczynający się w Stropkovie i kończący się w Rzeszowie. Projekt realizowany przez Gmina Miasto Rzeszów i Miasto Stropkov.
  • Historia Miast w nowoczesnej odsłonie” w ramach,  którego powstał wirtualny lot balonem w jakości 3D oraz aplikacja mobilna pozwalająca w prosty i przyjemny sposób odkryć tajemnice i uroki miasta Krosna. Projekt realizowany przez Gmina Miasto Krosno i Mesto Prešov.

Materiały te dystrybuowano na stoisku informacyjno-promocyjnym Programu Interreg V-A PL-SK 2014 - 2020, które zorganizowano przy współudziale przedstawicieli Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje map turystycznych, quizy o tematyce przyrodniczej oraz materiały promocyjne i publikacje przygotowane przez Bieszczadzki Park na temat zrealizowanych mikroprojektów tj.: Z wizytą w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery „Karpaty Wschodnie” – lepiej poznać, by skuteczniej chronić oraz Przyroda w sąsiedztwie – polsko-słowacka współpraca przygranicznych parków narodowych w zakresie edukacji, promocji i ochrony przyrody Karpat Wschodnich.

Impreza została wzbogacona o szereg różnych atrakcji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników: degustacja regionalnych potraw, konkursy i quizy o tematyce transgranicznej oraz gry i zabawy dla najmłodszych, pokazy ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ponadto wydarzeniu towarzyszyły występy regionalnych zespołów amatorskich „Żmije” i „Watra”.

https://www.facebook.com/watch/?v=778887626206664&extid=6JTetXe9lJJxs8aI

Tekst i zdjęcia Konrad Wojturski 

Back to top